Evropské poháry

DRUHÁ NEJVYŠŠÍ VÝHRA V HISTORII

29. 1. 2020

Naši basketbalisté ve 13. kole základní skupiny Ligy mistrů zvítězili 98:66 na palubovce Mornar Baru a připsali si tak svou druhou nejvyšší výhru v historii Champions League. Větším rozdílem porazili jen Aarhus v prvním ročníku a to o 44 bodů. Pro náš tým to už byla jedenáctá výhra ve skupině a vytvořili jsme tak náš nový rekord, když dosud bylo maximem deset výher z před dvou let. Nadále tak máme spolu s lídrem skupiny C Tenerife nejlepší bilanci v celé soutěži.

Náš tým šel do zápasu bez tří hráčů základní rotace zraněných Michaela Dixona a Pavla Pumprly a nemocného Jaromíra Bohačíka. Navíc Deishuan Booker se kvůli problému s pasem připojil k týmu jen dvě hodiny před odjezdem na zápas. Ovšem soupeř se vzhledem k nemožnosti postoupit rozhodl šetřit své opory a nasadil především náhradníky.

A my toho využili. Hráči nastoupili s maximální koncentrací a hned v úvodu zápas rozhodli, když už v první čtvrtině získali náskok přes dvacet bodů. Mornar se přes naší dobrou obranu velmi těžko prosazoval a za prvních šest minut dal jen čtyři body. To vedlo k podráždění černohorských hráčů, kteří se více hádali s rozhodčími, než se soustředili na hru a sbírali úmyslné fauly a technické.

Trenér Oren Amiel točil všech deset přítomných hráčů a mohl dát větší prostor i mladým hráčům Jakubovi Tůmovi, Petrovi Šafarčíkovi či Martinovi Peterkovi, kteří dosud tolik minut v Lize mistrů nedostávali. A potěšující pro něj mohlo být, že obstáli a zejména Peterka se Šafarčíkem se zařadili mezi tahouny týmu.

Postupně jsme navýšili vedení až na 45 bodů a až v poslední čtvrtině jsme trochu polevili a připravili se o možnost rekordního vítězství.

Nejlepším střelcem byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10). Roko Rogič zaznamenal devět bodů a osm asistencí.

Udrželi jsme se tak v boji o první místo ve skupině, od kterého nás nyní dělí jen horší skóre ze vzájemných zápasů s vedoucím Tenerife. Abychom se dostali do čela, potřebujeme v závěrečném kole doma zdolat Peristeri a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Mornar Bar - ERA Basketbal Nymburk 66:98 (10:32, 21:26, 13:26, 22:14)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14, Šafarčík 11, Kříž 10, Rogič 9, Benda a Hankins po 8, Dalton 4, Tůma 3. Fauly: 20:17. TH: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42. Ztráty: 12:11. Zisky: 7:7. Asistence: 15:28.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Dnes to nebyl skutečný tým Mornar Bar. Nebyl to ten soupeř, na kterého jsme se připravovali, protože hodně změnili sestavu. My také postrádali nějaké hráče, ale klíčový byl začátek zápasu, do kterého jsme vstoupili velmi dobře a získali jsme sebevědomí. Já věřím tomu, že každý hráč si musí minuty zasloužit. V tomto utkání byla možnost jim dát větší šanci a vedli si velmi dobře. Martin Peterka opět ukázal svou kvalitu, Petr Šafarčík a Jakub Tůma ukázali, že mají na Ligu mistrů. Byla to pro ně dobrá zkušenost a hráli dobře. Máme ještě malou šanci být první ve skupině, ale pro nás je hlavní, že pokračujeme v dobrých výkonech a připisujeme si další výhry. Teď jdeme krok po kroku. Čeká nás play off a další výzvy jako Final Four Českého poháru. Nejprve ale chceme zakončit skupinu dobře v posledním zápase s Peristeri a pak se uvidí.“

Petr Šafarčík (hráč Nymburka): „Vstoupili jsme do zápasu s dobrým přístupem, tak jak chceme vždycky. Hned v první čtvrtině jsme tak zápas rozhodli a pak jsme kontrolovali hru. Jsme rádi, že si vezeme domů další výhru. Z jejich strany začátek nebyl dobrý a my jsme toho dokázali využít. Bylo na nich vidět, že nemají o co hrát. Nám také v podstatě o nic nešlo, ale byl vidět zcela rozdílný přístup od nich a od nás. Proto jsme zaslouženě vyhráli takovým rozdílem. jsem rád, že moje šance přišla, i když je to způsobené nějakými zraněními. Přesně na tohle jsem ale připravený, když nastanou výpadky. A jsem rád, že to dnes dopadlo tak, jak to dopadlo. Šel jsem do zápasu s podobnými úkoly jako v lize v Ústí, kam jsem jel zastavit jejich nejlepšího střelce Svejcara a povedlo se mi to stejně jako dnes s Wallerem, také dal nulu. K tomu mě trenér nabádal a že pak to v útoku přijde samo. A musím mu dát za pravdu. Znovu to vyšlo.“

Martin Peterka (hráč Nymburka): „Povedl se náš do zápasu. My do něj šli stejně jako pokaždé,a le to samé se nedá říci o soupeři, který má asi před sebou nějaký důležitý zápas, a tak nechal odpočívat své důležité hráče a to se podepsalo na jejich hře. Zápas podle toho vypadal. My se snažili hrát svou hru a nakonec z toho byla snadná výhra. Možná se projevilo, že nebyli tak koncentrovaní. Byli hodně ukřivděný, dostali několik technických chyb a nesoustředili se na basket. Opět se ukázalo, jak máme vyrovnaný kádr. i když nám několik hráčů chybělo, tak hráli další a tenhle zápas naše oslabení nebylo znát a každý k výhře pomohl. Můžeme říct, že máme nejlepší základní část Ligy mistrů v historii, ale sezona pro nás nekončí. Hlavní bude play off a pokud se nám to tam nepodaří, tak celá ta základní část bude k ničemu. Máme super sezonu, ale rozhodně není konec. Budeme chtít i proti Peristeri udržet vítěznou náladu, abychom si to přenesli do Final Four Českého poháru a do play off Champions League. Teď přichází vrchol sezony a musíme být na to připraveni.“

pátek 19.4. - 18:00

pondělí 22.4. - 18:00