NBL

DRUHÁ PŮLE PŘINESLA JASNÉ VÍTĚZSTVÍ

27. 2. 2021

Basketbalisté Nymburka v 1. kole nadstavby Kooperativa NBL přehráli Pardubice 109:77 a naladili se tak pozitivně na úterní vstup do osmifinálové skupiny Ligy mistrů. Právě Pardubice jako poslední dokázaly v lize porazit Nymburk na jeho palubovce a to už před více než deseti lety. Tentokráte sice začaly dobře a ještě do poločasu držely krok, ale po změně stran Nymburk dominoval a jasně vyhrál. Jerrick Harding se o to postaral 21 body, Hayden Dalton přidal 18 bodů.

Pardubice v úvodu vedly 11:4, pak ale nymburský kapitán Vojtěch Hruban zavelel a osmi body táhl šňůru 12:0, po níž se domácí ujaly vedení. Jenže trojky Michala Svobody držely Pardubice v kontaktu.

V úvodu druhé čtvrtiny dal 10 bodů Nymburka v řadě Jerrick Harding, ale Svoboda s Vyoralem nadále drželi Pardubice ve hře a dokonce šly opět do čtyřbodového vedení. Pak ale dal trojku Petr Šafarčík, pro něhož to byl první koš v soutěžním zápase od říjnového zranění a nakopl tím spoluhráče k další šňůře 9:0 a sedmibodovému vedení v poločase.

Do druhé půle pak vletěl Omar Prewitt deseti body za šest minut, a když se střelecky dařilo i Haydenovi Daltonovi rázem měl Nymburk vedení o 18 bodů a to neustále navyšoval. V poslední čtvrtině pak byl opět hodně vidět Harding, který potvrdil, že se mu proti Pardubicím daří, když v úvodu sezony jim dal 32 a 15 bodů.

Nymburk, kterému tentokráte chyběl odpočívající reprezentant Martin Kříž, dal 35 bodů z rychlých protiútoků, zatímco hosté jen pět. Také nasbíral hezkých 30 asistencí, z nichž devět měl Retin Obasohan. Hayden Dalton zapsal druhý double double po sobě za 18 bodů a 10 doskoků, double double měl i hostující Tomáš Vyoral za 21 bodů a 10 asistencí.

ERA Basketbal Nymburk - BK Pardubice 109:77 (26:23, 24:20, 29:15, 30:19)

Nejvíce bodů: Harding 21, Dalton 18, Hruban 14, Palyza 13, Obasohan 12, Prewitt 10, Zimmerman 8, Šafarčík 6, Kovář 4, Benda 3, Tůma a Rylich po 0 - Vyoral 21, Svoboda 20, Potoček 12, Švrdlík 9. Fauly: 19:18. TH: 13/11 - 13/10. Trojky: 14:9. Doskoky: 40:38. Ztráty: 10:15. Zisky: 11:4. Asistence: 30:16.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Po naší promluvě v poločase nastoupili kluci s energií, mnohem pozornější a aktivnější a v podstatě jsme rozhodli zápas. Musíme ještě najít způsob, jak stejně začít i celý zápas a ne až druhou půli. Nemůžeme nikoho podceňovat. Co se týká energie, agresivity, nasazení, aktivity a všech těchto věcí. Musíme využít těchto zápasů, abychom byli připraveni na to, že v úterý vstupujeme do šestizápasové skupiny Ligy mistrů. A není to tak, že si můžeš dovolit hrát ploše, pak zmáčkneš čudlík a najednou budeš hrát skvěle. Musíme hrát každý zápas naplno a to jsme se snažil hráčům v poločase říci a oni na to dobře zareagovali. Nakonec z toho udělali snadný zápas. Bylo tam několik věcí, které se mi líbily. Určitě se dařily nějaké kombinace, které budeme teď víc využívat. Také je dobře, že dostaly minuty další hráči jako Luboš a Petr Šafarčík, protože teď tyto hráče budeme potřebovat. Teď nás čeká opravdu náročný měsíc a potřebujeme mít 14 hráčů připravených hrát.“

Adam Konvalinka (trenér Pardubic): „Byl to pro nás zápas dvou poločasů, v první půli jsme s Nymburkem dokázali držet tempo, ale v druhé půli se prokázaly jeho kvality, hlavně fyzické, a tam jsme absolutně přestali stíhat. Měli jsme dílčí úkoly, co se týká doskoků, tam si myslím, že jsme předvedli solidní práci, 19 útočných doskoků je dobrý počin a hodně na tom pracujeme, tak se to projevilo. A bohužel se také hodně projevilo to, jaké sestavě teď trénujeme, kdo všechno je zraněný, po zranění a bohužel toho domácí využili k takto velkému rozdílu. Čekáme na novou posilu, měla by dorazit z neděle na pondělí a slibujeme si Burnetta zkvalitnění na perimetru a celkově dalšího hráče navíc, který nám pomůže vyhrát několik zápasů, a hlavně si od něj slibujeme veliký přínos do týmu na důležité boje v play-off. Dunans chyběl kvůli kotníku. Nemělo by to být dlouhodobé, měl by být do pár dnů zpátky. Samozřejmě nám dnes také hodně chyběl, protože v útoku dokáže vytvořit hodně věcí, v doskoku pomůže, takže jsme měli o další kus méně.“

Jerrick Harding (hráč Nymburka): „Začali jsme trochu pomalu a nebyla tam ta energie, s jakou chceme hrát. Trenér na nás v poločase trochu křičel a do druhé půle už tam ta energie byla a hráli jsme tak, jak jsme chtěli od začátku. Spoluhráči mi dodávají střelecké sebevědomí, povzbuzují mě, abych byl agresivní do zakončení. Tak se snažím a teď mi to i docela padá. Dařilo se mi i v Pardubicích, tak možná je to můj oblíbený soupeř.“

Jakub Merešš (hráč Pardubic): „Ze začátku jsme s Nymburkem drželi tempo a s tím i těsný výsledek. Možná nám po poločasové přestávce došly síly nebo i koncentrace a domácí navýšili svoje vedení. Trefovali těžké střely a měli i otevřené střely, hráli rychle dopředu. To jsme nedokázali zastavit. Nymburk si výrazně navýšil skóre a rozdíl udržel až do konce zápasu. My jsme nebyli schopni s tím nic udělat. Pro mě osobně to byl zápas po hodně dlouhé době, po čtyřech měsících a už jsem se na něj hodně těšil. Bylo to trochu na zkoušku, stále jsem se necítil plně připravený. Přeci jen bylo cítit, že jsem čtyři měsíce nehrál. Chybí mi ještě kondice a koleno také není úplně stoprocentní. Věřím, že se to bude postupně zlepšovat. Zápasy proti Nymburku vlastně trochu orámovaly moje zranění. Hrál jsem proti němu poslední utkání před pauzou, i když už to předtím nebylo ono, no a teď jsem si odbyl obnovenou premiéru. Zranění jsou pro celý náš tým velkou komplikací. Doufám, že jsme si všechny absence už vyčerpali. Sice jsme dneska nastoupili jen v devíti, ale do začátku play-off snad budeme kompletní.“