Český pohár

DRUHÁ PŮLE PŘINESLA POSTUP DO FINÁLE

13. 2. 2021

Basketbalisté Nymburka si popatnácté zahrají finále Českého poháru. V semifinále Hyundai Final8 doma v Nymburce přehráli Královské sokoli z Hradce Králové 103:64, když po volnější první půlce rozhodli ve druhém poločase. V nedělním finále si od 19:00 zahrají v přímém přenosu před kamerami ČT Sport v lokálním derby s Kolínem, který potvrdil výbornou formu a udolal Pardubice 86:82.

Zatímco ve středečním čtvrtfinále s Opavou trefil Nymburk téměř vše, tentokráte mu trvalo, než si srovnal mířidla. Zřejmě i kvůli brzkému času zápasu se domácí hráči zahřívali pomalu. Dlouho byl jediným střelcem Omar Prewitt a Hradec překvapivě vedl.

Postupně začal Nymburk získávat zápas pod svou kontrolu, ale sokoli se drželi až do poločasu. Do druhé půle nymburk nastoupil s agresivnější obranou, získával míče a následně z protiútoků dával snadné body. V jednu chvíli zasmečovali Retin Obasohan a Martin Kříž v rozmezí 15 vteřin.

Hradec pak už šetřil síly a opory na nedělní zápas o třetí místo a Nymburk v klidu navyšoval rozdíl ve skóre. Počtvrté z posledních pěti utkání tak zaznamenal přes sto bodů, v tom jednom mu navíc ke stovce chyběly jen dva body.

Nejlepším střelcem vítězů byl Jerrick Harding s 19 body, Omar Prewitt přidal 18 bodů. Nymburk těžil z 15 zisků, dominoval také pod košem, odkud dal 60 bodů oproti 26 bodům soupeře.

ERA Basketbal Nymburk - Královští sokoli 103:64 (19:17, 24:19, 33:21, 27:7)

Nejvíce bodů: Harding 19, Prewitt 18, Hruban a Obasohan po 11, Benda a Kříž po 10, Palyza 9, Dalton 7, Zimmerman 6, Tůma 2, Kovář a Rylich po 0 - Lošonský 11, Sedmák 10, Barač 9, Stamenkovič 8. Fauly: 14:19. TH: 17/14 - 17/10. Trojky: 7:6. Doskoky: 49:37. Ztráty: 10:24. Zisky: 15:5. Asistence: 24:14.

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Náš nevýrazný start do utkání souvisel s tím, jaké ”knoflíky” musíte zmáčknout, aby se kluci rozjeli a chápali, že musí máknout. Jsem rád, že na druhou půlku jsme už ”přepnuli kanál”. K oběma možným soupeřům pro finále chovám respekt. Oba týmy teď hrají dobře. Nikdo nemůže podcenit Kolín po tom, co dokázal tuto sezonu, kdy podle mě hraje extrémně kvalitně. A Pardubice se teď dostaly do formy, našly své tempo a ve čtvrtfinále odehrály velký zápas.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Náš plán byl držet se Nymburka co nejdéle, a až když to výrazně odskočilo, chtěl jsem naše opory pošetřit na pro nás schůdnější zápas o bronz. Doufám, že jsme i přes ten vyrovnaný první poločas ušetřili dost sil a že to zítra úspěšně dohrajeme. Na jednu stranu jsme měli před dneškem dva dny volna, ale zase jsme byli na levé straně pavouka s Nymburkem, nicméně doufám, že ten delší odpočinek oproti našemu soupeři v utkání o třetí místo využijeme. Pokud jde o naše zranění ze semifinále, tak my už do něj nevstupovali ve zdravotní pohodě, protože hráči mají spoustu problémů. Barač dnes schytal klasického ”koňara” a uvidíme, jestli to bude schopen zítra rozhýbat, a Kantůrek bude asi out.”