Evropské poháry

DRUHÉ MÍSTO UŽ JE JISTÉ

21. 1. 2020

JE TO TAM. Ve 12. kole Ligy mistrů jsme porazili Nižnij Novgorod 76:72 a zajistili si tak definitivně minimálně druhé místo ve skupině znamenající výhodu domácího prostředí v osmifinále. Také minimálně vyrovnáme maximum klubu, kterým bylo druhé místo ve skupině z roku 2018 s bilancí 10 výher a čtyř porážek. Nyní máme deset výher a dvě prohry, přičemž zbývají zápasy na hřišti Mornar Baru a a doma na Královce s Peristeri. Stále je ve hře i první místo.

Tentokráte jsme přitom v Praze na Královce nezačali dobře a dovolili soupeři odskočit na dvouciferný rozdíl ve skóre. Příliš se nedařila hlavně obrana, když zejména Michael Jenkins hodně zlobil. Inkasovaných 51 bodů do poločasu bylo na naší obranu nezvykle mnoho. Novgorod tak na poločas šel s náskokem osmi bodů.

Náš tým hrající bez zraněného Michaela Dixona ale do druhé půle nastoupil v mnohem bojovnější náladě a předvedl velký obrat. Ve třetí čtvrtině dovolil soupeři jen šest bodů a šňůrou 18:4 získal vedení na svou stranu. Zářili zejména Deishuan Booker, Vojta Hruban a Zach Hankins, který opět dával do hry hodně emocí a při jedné z oslav koše s faulem málem uštědřil knockout Jakubovi Tůmovi. Ten ale pohotově zareagoval a úderu se vyhnul, ne jako nedávno rozhodčí v Kolíně.

Novgorod se ale vzchopil, v poslední čtvrtině smazal sedmibodovou ztrátu a šel do těsného vedení. Booker však hrál nejlepší zápas své krátké profesionální kariéry a dvě minuty před koncem nám trojkou vrátil vedení. Vzápětí Jaromír Bohačík dopichem zvýšil a po rychlé odpovědi soupeře vrátil tříbodové vedení Vojta Hruban. Trojka na vyrovnání hostům nepadla a Zach Hankins jedním trestným hodem výhru potvrdil.

ERA Basketbal Nymburk - Nižnij Novgorod 76:72 (20:26, 23:25, 21:6, 12:15)

Nejvíce bodů: Booker 22, Hruban 14, Hankins 12, Dalton 10, Bohačík 9, Pumprla 3, Benda, Kříž a Rogič po 2 - Jenkins 25, Willis 14, Antipov a Brown po 8. Fauly: 15:19. TH: 21/14 - 14/11. Trojky: 6:7. Doskoky: 36:44. Ztráty: 11:15. Zisky: 7:8. Asistence: 13:18.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Ošklivá výhra je také výhra. Dnes to byla ošklivá výhra. Musím ocenit Nižnij Novgorod, jak hrál. Hlavně první půle byla ukázkou toho, jak hrát fyzicky a s nasazením. My naopak měli strašnou obranu v první půli. Do druhé půle jsme se ale zvedli. Hráči měli dostatek soudnosti, aby si v poločase připustili, že hrají opravdu špatně, vzali na sebe odpovědnost. A ve druhé půli ukázali opak. Je to jejich výhra. A také fanoušků. Atmosféra byla skvělá, zvláště, když jsme byli pozadu, tak to klukům dodalo sílu. Můžete se jich zeptat. Je to o společné práci, hráčů, realizačního týmu, vedení a fanoušků. Čelili jsme něčemu, na co nejsme zvyklí, nedostáváme tolik bodů, jako dnes v první půli. V šatně jsme si o tom promluvili, bylo třeba jinak nastavit mysl a udělat rozhodnutí, že to chtějí změnit. A hráči to změnili. Je to velký úspěch, ale my se rozhodně nespokojíme s tím, že jsme teď něčeho skvělého dosáhli. Chceme dál pokračovat."

Deishuan Booker (hráč Nymburka): „Určitě jsme nechtěli začít tak nedůrazně. Hráli jsme přesně opačně, než chceme. Ale semknuli jsme se a společně jsme to otočili. Právě v kolektivu je naše síla a to se potvrdilo. Chyběl nám Mike Dixon a já věděl, že je třeba, abych týmu pomohl. A jsem rád, že se mi to povedlo, i když jsem tam měl hodně chyb v obraně. Do druhé půle jsme nastoupili více agresivně, povedlo se nám je dostat z rytmu. Teď jsme jistě druzí, ale tím to nekončí. My se nechceme uspokojit.“