DRUHÝ HRACÍ VÍKEND

22. 9. 2021

Počet zápasů o druhém hracím víkendu se snížil díky zrušeným zápasům minižáků U11 proti Mělníku a U13 proti Benešovu. O ligové/extraligové body bojovali jen junioři a starší žáci, svůj zápas odehráli i muži Polabí. Bilance obou mládežnických týmů byla na vítězné a prohrané zápasy vyrovnaná.

1.liga muži, skupina západ
BK Lokomotiva Plzeň : Basketbal Polabí 89:80

K prvnímu utkání nové sezóny nastoupil obměněný tým z předešlých let a to díky spolupráci s Kolínem, díky kterému máme k dispozici hned 5 hráčů a zároveň ještě poděbradského Daniela Kotila, a tak byl pro nás start bez předešlých společných tréninků jedna velká neznámá.

Do zápasu jsme vstoupili lehce nervózně a celý první poločas jsme hledali optimální vhodnou sestavu, hráči kvůli nesehranosti měli zejména v útoku spoustu nedorozumění, ale díky nasazení v obraně jsme s domácím týmem drželi krok a v poločase jsme prohrávali o pouhých 8 bodů.

Ve třetí čtvrtině nám domácí odskočili na rozdíl 15ti bodů a utkání se zdálo být rozhodnuto. S tím se však velice mladý tým nechtěl smířit a v posledních deseti minutých započala stíhací jízda. Několikrát se podařilo prosadit z blízkosti koše a v útoku se jednoduchou hrou 1 na 1 prosadil zejména Merta s Vejvarem. V posledních dvou minutách jsme se soupeři po úspěšných střelách Kosíka a Vejvara přiblížili až na rozdíl 5 bodů. To bylo ale vše. Velký obrat se bohužel nekonal, ale hráči zaslouží za obrovské nasazení až do samého závěru velký respekt, věříme, že s narůstajícím počtem zápasů se bude zlepšovat i náš herní projev, zejména na útočné polovině.

Body: Merta a Kosík 13, Ouředník 12, Vejvar 11, Kotil 8, Fišera 6, Vacek a Kořínek 5, Frič 3, Novák a Mareš 2. TH: 28/15, 17/11, trojky: 15/6, 28/9. Čtvrtiny: 21:19, 27:21, 27:20, 14:20.

U19 extraliga, základní část, skupina A
Slavoj BK Litoměřice : BA Nymburk 69:72

K prvnímu utkání v juniorské soutěži jsme zavítali na palubovku velice nepříjemného soupeře Slavoje Litoměřice. Už v úvodu utkání bylo jasné, že nás nečeká nic jednoduchého, rozhodčí nastavili velmi volný metr, a tak byla slušně zaplněná hala svědky spíše oplácávané než basketbalu. Oba dva týmy se jen těžko přes časté fauly prosazovaly v blízkosti koše, a proto byl stav po první čtvrtině vyrovnaný 15:15. Ani ve druhé desetiminutovce se nám nepodařilo zefektivnit útočnou fázi, proto jsme museli spoléhat na slušnou obranu. Bohužel na doskok a to zejména obranný, jsme se však nemohli spolehnout téměř vůbec. Domácí i přes drobné fauly chodili agresivně doskakovat, což nám nedávalo možnost rozběhnout se do rychlého protiútoku. V poločase jsme ale ztráceli na soupeře jen 2 body (33:31).

Ve třetí čtvrtině jsme se konečně začali více prosazovat po rychlém přechodu na útočnou polovinu, několika povedenými akcemi jsme se dostali do vedení, ale domácí v závěru dokázali proměnit dvě trojkové střely. Proto se šlo do posledních 10 minut za téměř vyrovnaného stavu 53:54.

Poslední hrací dějství stále připomínalo jiný sport než basketbal, což vyvrcholilo necelé 4 minuty před koncem utkání, kdy domácím nebyl odpískán útočný faul ve cloně a po následném dohrání situace, se hráči začali mírně postrkovat. Vyřešit to chtěl domácí hráč, který byl následně vyloučen, i když sporných zákroků, faulů a drobných potyček byla v utkání celá řada na obou stranách. Závěr utkání tak byl dost nervózní, nám se díky úspěšnému nájezdu 55 vteřin před koncem povedlo odskočit soupeři na rozdíl 3 bodů. Po následné dobré obraně jsme se však nedokázali znovu prosadit v útoku, naopak jsme faulovali a 40 vteřin před koncem šel soupeř na čáru trestných hodů, ze kterých se nemýlil. Náš následující útok byl opět neúspěšný a po ztrátě míče měl soupeř po timeoutu 4 vteřiny na rozhodnutí utkání (stav 69:70), nám se však podařilo ubránit. Navíc jsme získali míč a po dalším lehce kontroverzním přechodu na útočnou polovinu zakončit s klaksonem na závěrečné skóre 69:72.

Body: Novák 35, Frič a Schmidl 10, Kotil 9, Ouředník 6, Bašta 2. Čtvrtiny: 15:15, 18:16, 20:23, 16:18.

USK Praha : BA Nymburk 87:45

Do nedělního utkání jsme vstoupili hrůzostrašně, po sobotní velice fyzickém utkání jsme se nedokázali rozběhnout, a tak nám dal domácí tým lekci hned v první čtvrtině, kterou ovládl jasně 24:9. Nám se v utkání nedařilo téměř nic, když jsme si dokázali přes výborně bránící domácí tým vytvořit volnou střeleckou pozici, tak jsme ji neproměnili a nedokázali jsme skórovat ani z vyložených šancí z pod koše. Tím šance na úspěch i přes zlepšenou druhou a třetí čtvrtinu byla nereálná. S úspěšností 5% střelby trojek (22/1), podprůměrných 65% střelby trestných hodů a jen 38% za dva body (34/13) jsme nemohli pomýšlet na lepší výsledek v utkání.

Na startu nového ročníku extraligy tak máme bilanci 1:1 a v nadcházejících zápasech se představíme opět na venkovní palubovce, konkrétně proti týmu Píseckých Sršnů a GBA Lions Jindřichův Hradec.

Body: Novák 11, Ouředník 11, Frič 6, Kotil 5, Kořínek 4, Grmolenský, Fišera, Schmidl a Bašta 2. Čtvrtiny: 24:9, 14:8, 22:17, 27:11.

Starší žáci U15 - liga

Do ligové soutěže o víkendu zasáhl také tým starších žáků U15 a sehrál dva naprosto odlišné duely. Bohužel tak velký počet zranění a prakticky nemožnost trénovat v deseti hráčích pospolu, jsme ještě nezažili. Nelze se na to vymlouvat, a dělat to nebudeme, ale opravdu současná situace není vůbec optimální.

BK Brandýs n.L. : BA Nymburk 121:37

Sobotní utkání s jedním z favoritů celé soutěže mělo jednoznačný průběh. Konečný výsledek netřeba komentovat. Určitě umíme prohrát, ale přístup většiny hráčů k utkání byl tragický. Takto hrát nelze. Bojovat se musí, i když se nedaří.

Body Nymburk: Kamenec 9, Nozar 8, Jelínek 6, Dundr a Ehl po 5, Jenčík a Nikodým po 2, TH 16:9, čtvrtiny: 33:5, 33:17, 27:6, 29:9

Sokol Vyšehrad : BA Nymburk 16:101

V neděli jsme hráli na palubovce Vyšehradu. Od prvních minut jsme udávali tempo utkání a zcela jednoznačně zvítězili.

Body Nymburk: Nozar 19, Jelínek 17, Nikodým, Kamenec, Dundr po 15, Ehl 11, Jenčík 7, Kerhard 2, TH: 43/17, čtvrtiny: 3:19, 7:27, 0:30, 6:25

Závěrem musíme konstatovat, že víkend byl hodně poučný, zejména v sobotu a doufáme, že takto se dál prezentovat nebudeme.