Evropské poháry

GALATASARAY BYL NAD NAŠE SÍLY

7. 10. 2021

Basketbalisté Nymburka vstoupili do nové sezony Ligy mistrů porážkou 85:101 na palubovce favorita skupiny Galatasaraye Istanbul. Neodolali ofenzivní síle soupeře, kterou táhl 33 body Melo Trimble, autor osmi trojek. V dresu nymburka měl nejvíce 21 bodů Jerrick Harding, Vojtěch Hruban měl 13 bodů. Další zápas sehraje Nymburk za týden na palubovce PAOK Soluň, který na úvod skupiny prohrál na hřišti Igokey 64:68.

Nymburk šel do zápasu bez zraněného rozehrávače Sterlinga Gibbse i Jakuba Tůmy, který zůstal doma kvůli potížím se zády. Trenér Aleksander Sekulič po svých svěřencích chtěl, aby hlavně zachytili začátek a nenechali se soupeřem zaskočit. A jeho pokyn splnili, když naopak sami na domácí vlétli a rychle vedli 14:5 po hezkých kombinacích.

Jenže na přelomu první a druhé čtvrtiny se začaly kupit chyby a v dresu Galatasaraye se chytli Akoon-Purcell a zejména Melo Trimble. Nymburk vedl ještě 30:26, pak ale soupeř předvedl šňůru 10:0 a ujal se vedení. Minutu před koncem poločasu dal důležitou trojkiu Vojta Hruban a z posledního útoku snížil po individuální akci Colbey Ross na poločasový rozdíl čtyř bodů.

Na začátku druhé půle se povedlo srovnat na 53:53, pak ale Galatasaray znovu odskočil na deset bodů a už Nymburku nedovolil další návrat. Kdykoli se hosté nadechovali k náporu, přišla trojka Trimbla, které ničily naděje.

Galatasaray Istanbul - ERA Basketbal Nymburk 101:85 (23:26, 29:22, 23:19, 26:18)

Nejvíce bodů: Trimble 33, Akoon-Purcell 23, Bost 13 - Harding 21, Hruban 13, Palyza 11, Ross a Rivers po 10, Váňa a Kovář po 6, Benda a Gak po 4. Fauly: 18:22. TH: 14/9 - 23/19. Trojky: 16:12. Doskoky: 38:39. Ztráty: 9:11. Zisky: 7:2. Asistence: 20:23.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Gratuluji Galatasarayi k úžasnému výkonu v útoku. Byla tu i hezká atmosféra a byl super hrát před tolika fanoušky. Začali jsem velmi dobře v obraně i útoku, ale pak Galatasaray udělal nějaké úpravy v systému a začal nás více tlačit na naší rozehrávku. To pro nás bylo nepříjemné, protože jsme přivedli nového rozehrávače a další rozehrávač tu s námi dnes nebyl. Nevydrželi jsme tak výkon držet celý zápas. Domácí naopak měli Trimbla, který hrál skvělý zápas a porazil nás skoro sám. Domácí díky němu dostali křídla. společně s fanoušky nás udolali.“

Jerrick Harding (hráč Nymburka): „Bojovali jsme po celých 40 minut,a le minuli jsme pár střel, které jsme měli dát, a také jsme si měli lépe poradit s jejich střelci. Melo Trimble měl skvělý zápas. Ale dřeli jsme a teď se musíme podívat na video, abychom se z toho poučili a do příště se zlepšili.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Byl to pravděpodobně asi nejtěžší zápas, který budeme ve skupině hrát, takže výsledek není žádná tragédie. Mohlo to být možná o méně bodů. Bylo to docela vyrovnané, ale zlomilo ve třetí čtvrtce, kdy jsme udělali hodně chyb po sobě a Galatasaray naopak trefil hodně střel za clonou, my tam nedělali dobrá rozhodnutí v obraně. Ztráta tak narostla na deset bodů a už to byla křeč. Nebylo to špatné, pro hodně kluků to byl první zápas v Champions League, přesto to 25 minut z naší strany nebyl vůbec špatný zápas. Dokázali jsme se jim vyrovnat v agresivitě i na doskoku, ale pak tempo šlo trochu dolů, polevili jsme a jeden hráč nám dal 33 bodů a druhý 23. To se pak těžko láme. Kotel domácích byl super, když šli domácí před nás, tak se přidali i další fanoušci. Celkově to byl moc hezký zápas, bohužel jsme to neudrželi vyrovnané, abychom na ně vytvořili tlak a měli šanci vyhrát. Rozdíl 16 bodů je velký, ale natáhlo se to až na konci. Takže bych z toho nedělal závěry. Loni jsme na Dijonu prohráli o 30 a pak ho doma porazili o 40. Prohrát o 16 bodů není žádná hrůza a každý zápas je jiný. My dnes neměli super výkon v útoku, bylo to hodně statické a málo jsme hýbali balonem. Na tom musíme zapracovat a v dalších zápasech to bude lepší.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Takto po utkání je to zklamání, protože 25 minut jsme hráli velmi dobře a byli tam i excelentní momenty. Zejména nástup do zápasu byl hodně povedený. Ale na konci třetí čtvrtiny a ve čtvrté se projevilo, že soupeř měl kompletní sestavu, zatímco nám chyběli dva hráči do rotace. Tam se bohužel Galatasaray utrhl výjimečnými výkony svých hvězd. Trimble, Akoon-Purcell a Dee Bost hráli opravdu výborně. My je bohužel nebyli schopni zastavit. Jejich ofenziva nás přetlačila a zaslouženě vyhráli. Trimble byl excelentní. Byl hodně v pohodě, nic neuspěchával, počkal si na své příležitosti, a když se dostal do varu, tak každou chybu v rotaci trestal. Od začátku přípravy jsme bojovali s tím, že se nám nedařili začátky zápasů. Teď už se nám daří začínat dobře, což se pak hraje mnohem lépe, než když to pak musíme honit. Galatasaray ale hrál velmi chytře, a když zjistili, jak je bráníme, dokázali na to zareagovat. Chodili si pro fauly, pomohli si trestnými hody a ukázali, že jsou velmi zkušený a dobrý tým. vždyť v přípravě porazili Efes i Fenerbahce. My se nemáme za co stydět a do odvety můžeme jít se vztyčenou hlavou, protože máme jim to můžeme oplatit. Hala byla úžasná, jsem z Turecka nadšený. Je vidět, jak tu basketbal mají rádi. Všichni znají hráče. Včera se tu za námi na chvilku stavil Honza Veselý, aby nás pozdravil, a všichni věděli, kdo to je. Tady je fanouškovská základna neuvěřitelná. Je tu sedm siných týmů. Samozřejmě lidi si teprve zvykají na to znovu chodit na basket, ale i tak atmosféra byla úžasná. Když Galatasaray šel přes nás, tak fanoušci byli cítit. Byl to zápas, ve kterém jsme si mohli věci osahat a vyzkoušet. Prohra venku s nejsilnějším týmem není žádná tragédie a můžeme jít se vztyčenou hlavou dál. Víme, co potřebujeme ve skupině uhrát. Zároveň tam ale byla spousta věcí, nad kterými se musíme zamyslet a zapracovat.“