NBL

HARDING DIRIGOVAL VÝHRU

13. 1. 2021

Basketbalisté Nymburka v dohrávce 4. kola Kooperativa NBL jasně zvítězili 99:69 nad Děčínem a upevnili si tak své vedení v tabulce, jelikož druhá Opava zaznamenala svou druhou prohru v sezoně a to na palubovce Kolína. Nymburk táhl 24 body Jerrick Harding, který řídil i klíčový únik na konci první čtvrtiny.

Oba celky postrádaly své kapitány. Zatímco Děčín přijel bez Šimona Ježka, Nymburku chyběl Vojtěch Hruban. Domácí ale měli za reprezentačního střelce dostatečnou náhradu v dalších hráčích.

Děčín vydržel s favoritem držet krok podobně jako v minulém vzájemném zápase jen osm minut. Pak Nymburk přitlačil a rychle e stavu 13:11 utekl na 35:13. Od té doby si držel jasné vedení a spíše šetřil síly na příští týden, kdy ho čeká další zápas Ligy mistrů.

Válečníci předváděli lepší výkon než před Vánoci, kdy doma s Nymburkem prohráli o 62 bodů. Sice opět měli hodně ztrát (23) a jasně prohráli na doskoku, ale počínali si sebevědoměji a dobře zahráli i mladí hráči Boyko a Sertič, který nastoupil v lize vůbec poprvé.

Nymburk ale nedal soupeři šanci na korekci skóre i díky 22 útočným doskokům. tam hostům chyběl Pavel Grunt, který si v první půli poranil rameno a druhou půli už nehrál.

ERA Basketbal Nymburk - BK Armex Děčín 99:69 (31:13, 24:18, 19:14, 25:24)

Nejvíce bodů: Harding 24, Palyza 11, Prewitt 10, Kříž, Obasohan, Zimmerman a Tůma po 8, Rylich, Kovář a Dalton po 6, Benda a Jirák po 2 - Kroutil 16, Boyko 13, Pomikálek 10, Sertič 7. Fauly: 20:22. TH: 22/15 - 16/11. Trojky: 8:10. Doskoky: 51:32. Ztráty: 14:23. Zisky: 17:6. Asistence: 17:13.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Nebyl to náš nejlepší výkon. Hráli jsme dobře, ale nebylo to nic extra. Byly tam věci, které musíme zlepšit. Po zápase s Dijonem v Lize mistrů před týdnem jsem cítil z hráčů, že nemají tolik energie. Hlavní je, že jsme to v klidu zvládli a nedošlo k žádným zraněním. Také jsme dali více šance mladým. Jerrick Harding kvůli zranění postrádal rytmus, ale sebevědomí nikdy neztratil a dnes to ukázal. Už se začíná zas dostávat do rytmu a potvrzuje, že je to pro nás unikátní hráč. Tým mu dnes pomohl a zásoboval ho míči, aby se chytil. To je speciální na našem týmu. Třeba proti Dijonu nebyl tolik vidět Vojta Hruban. Já se s ním o tom pak bavil a říkal mi: trenéra, kluci hráli dobře, prosazují se ostatní, tak proč já bych se nutil do střel. A když tohle řekne lídr týmu, tak to něco vypovídá o našem týmu a charakteru.“

Jerrick Harding (hráč Nymburka): „Drželi jsme se našeho systému, ale v útoku to nebylo úplně ono. Spoustu věcí bychom měli dělat více precizněji a s větší energií. Já se dnes cítil dobře a spoluhráči mi pomohli, abych si zvedl sebevědomí. Povzbuzovali mě, abych byl v útoku stále aktivní. Rozhodla už ta první čtvrtina. Basketbal je hra o bodových šňůrách, tam jsme ji udělali my a už nedovolili soupeři se vrátit. Drželi jsme se systému, vytvářeli na ně tlak.“

Tomáš Grepl (trenér Děčína): „Jsme mínus třicet, ale je to lepší výsledek, než tady uhrál třetí nejlepší celek francouzské ligy Dijon. To nás asi jediné může těšit. Výsledky jednotlivých čtvrtin nebyly zase tak špatné, mrzí mě konec první čtvrtiny, kdy nám skóre odskočilo na nějakých dvacet bodů. Poslední tři minuty jsme prohráli velkým rozdílem. Problémem bylo také 23 ztracených míčů. Při takovém počtu pak nemáme šanci hrát vyrovnaně s týmem jako je Nymburk. Pro nás to byla dohrávka, zápas, ve kterém jsme neměli moc co nabídnout. To je prostě fakt a realita. Teď se musíme plně soustředit na příští kolo, které hrajeme na USK. Pozitivum dnešního zápasu vidím v tom, že se na hřiště dostali mladí hráči a vyzkoušeli si, jaké to je hrát proti kvalitnímu týmu z ligy mistrů. Pokud bychom srovnali oba dva poslední zápasy, tak v prvním se Nymburku dařilo velice dobře. I když jsme hráli na maximum svých fyzických možností, zápas se nám nevyvedl střelecky. Když především zahraniční hráči Nymburka chytnou slinu a mají chuť hrát až do konce, je to pro nás velice složité. Dnešní zápas byl posun oproti tomu prvnímu, ale když vezmeme střelkou úspěšnost Nymburka v obou zápasech, je rozdílná. Pokud nám Nymburk pomůže tím, že jeho střelecké procento není tak vysoké, potom máme šanci chvílemi si v utkání zahrát. Pavel Grunt dostal v prvním poločase ránu do ramene. Nechtěli jsme riskovat nějaké komplikace, proto v dalším průběhu už nenastoupil. Uvidíme později závažnost jeho zranění.“

Filip Sertič (hráč Děčína, *2002 - první start v NBL): „Pro mě to byla obrovská zkušenost nastoupit po boku děčínských hráčů a ještě proti Nymburku. Já osobně jsem si zápas užil. Dal jsem také své první body. Chvilku jsem před střelou zaváhal, ale když jsem byl volný, musel jsem vystřelit… a vyšlo to! Nevím, co by trenér říkal, kdybych ten koš nedal… možná bych šel zpátky na lavičku. Celkově bych zápas hodnotil pozitivně. Naši mladí kluci předvedli, že mají hodně talentu. Škoda, že nám domácí utekli na začátku. Ve druhém poločase to byl dobrý zápas.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00