NBL

HRADEC NEMĚL NÁROK

2. 1. 2021

Basketbalisté Nymburka v 17. kole Kooperativa NBL doma porazili Hradec Králové 120:63 a druhou nejvyšší výhrou v sezoně se pozitivně naladili na středeční zápas Ligy mistrů proti Dijonu. Zároveň jasnou výhrou oslavili jubilejní 700. zápas v nejvyšší české lize Petra Bendy. Zápas rozhodla šňůra 33:0 v první a druhé čtvrtině. Nejlepším střelcem byl Lukáš Palyza, který za 15 minut hry trefil šest trojek a dal 24 bodů.

Hradec nenasadil svého tvůrce hry Stamenkoviče a bez něj vydržel držet krok s favoritem jen do stavu 17:14 pro domácí. Pak Nymburk předvedl málokdy vídanou šňůru 33:0 a už v první půli sahali po vedení o 50 bodů, kterým vyhrál první vzájemný zápas. Nakonec se na 50 bodů navýšil náskok hned v úvodu druhé půle.

Nymburk předváděl velmi kolektivní basketbal, když o prvních 30 bodů v zápase se podělilo devět hráčů. Střelecky se pak chytl Jerrick Harding, který se nedávno vrátil po zranění. Za deset minut na hřišti nastřádal 12 bodů. Domácí za poločas trefili 10 ze 14 střel za tři body. A celkem 17 trojkami vyrovnali druhý nejlepší výkon této sezony. Pouze Kolín v minulém kole trefil ještě o dvě trojky více. Celkově jen dvakrát dal Nymburk v lize více trojek a to v roce 2018.

Staral se o to zejména Palyza, který v úvodu druhé půle chytl střeleckou slinu a pokračoval v demolici odevzdaných Sokolů. Ti se ale po změně stran přeci jen zvedli alespoň střelecky a už nedovolili domácím výrazněji navyšovat skóre. Nymburk si pak především zkoušel varianty na Dijon a nebyl už tak důsledný v obraně.

Hned devět hráčů Nymburka zaznamenalo alespoň devět bodů. Vojtěch Hruban k 10 bodům přidal i osm asistencí, Retin Obasohan si zapsal 13 bodů 6 doskoků a 6 asistencí. Celkem měl Nymburk 35 asistencí, což je jen o dvě méně než je klubové maximum v lize. Také ratingem 178 jen těsně zaostal za svou nejlepší užitečností v historii soutěže (180). Více bodů dal Nymburk naposledy v únoru 2018.

ERA Basketbal Nymburk - Královští sokoli 120:63 (35:14, 31:8, 29:20, 25:21)

Nejvíce bodů: Palyza 24, Obasohan 13, Harding 12, Dalton a Kovář po 11, Zimmerman, Hruban a Tůma po 10, Prewitt 9, Benda 6, Kříž 4, Rylich 0 - Peterka a Barač po 11, Šoula 10. Fauly: 10:9. TH: 4/3 - 0/0. Trojky: 17:11. Doskoky: 51:23. Ztráty: 10:15. Zisky: 7:6. Asistence: 35:18.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Byl to pro nás dobrý zápas. Nasazení bylo dobré, neměli jsme problém od úvodních minut. Oni postrádali svého rozehrávače, který je pro ně velmi důležitý. My se ale soustředili hlavně na sebe a na to, abychom byli připraveni na středeční zápas s Dijonem, což je pro nás nyní nejdůležitější zápas. Zda bylo pro nás dobře, že jsme před tak důležitým zápasem měli takto snadný zápas, to poznáme až ve středu. Doufám ale že je dobře, že si hráči zvedli střelecké sebevědomí a dostali jsme se do dobrého rytmu. Ale ze zkušenosti vím, že se na to nedá spoléhat, že si střeleckou pohodu přenesete z tréninku na zápas nebo mezi dvěma zápasy. Pokaždé je situace jiná.“

Lubomír Peterka (trenér Hradce): „Gratuluji Nymburku k drtivému vítězství. Ono skoro není co hodnotit. My jsme sem jeli s tím, že nechceme předvést výkon, který jsme předvedli doma, kdy jsme prohráli o padesát, a dostali jsme ještě větší nášup. Těsně před utkáním se rozhodlo, že Peda Stamenkovič nebude hrát a někteří kluci zůstali v hlavě jako opaření. To se prolínalo celým zápasem. Mnozí byli úplně bez sebevědomí. S některými hráči si musím promluvit, bylo to šílené! My jsme nestříleli ani jeden trestný hod!! Když dostaneme šňůru 33:0, to se nikomu nehraje dobře. V Nymburce se opravdu dobře nehraje, domácí jsou prostě někde jinde než my. V prvním poločase jsme nebyli schopni se vůbec prosadit v útoku. Stamenkovič, to je prostě půlka výkonu našeho týmu.“

Pavol Lošonský (hráč Hradce): „Dnešní zápas se nám vůbec nevydařil. Hráli jsme bez našeho mozku Stamenkoviče a tělo bez mozku nemůže fungovat správně. Snažili jsme se trochu o odpor, ale moc vidět to nebylo. V každém porovnání byli domácí lepším soupeřem. Nymburk vyhrál zápas už v prvním poločase, kdy nás nenechali dýchat a měli jsme vůbec problém přejít přes půlící čáru. My se musíme soustředit na zápasy, které jsou pro nás reálné, které můžeme vyhrát. Do druhého poločasu jsme si dali alespoň nějaký cíl. Chtěli jsme, aby nám Nymburk nedal stovku, ale to se nepodařilo. Měli jsme i nějaké úkoly v obraně i útoku, ale ty se nám velice těžko plnili proti tak skvělému týmu jako je Nymburk v momentální formě. Bylo velice náročné najít v sobě nějakou motivaci do druhého poločasu. Jsem rád, že se nám ve druhé dvacetiminutovce útok trochu rozběhl a místy i v obraně jsme dokázali soupeře dobře vykrýt.

Petr Benda (hráč Nymburka): „I když jsme vyhráli tak velkým bodovým rozdílem, stále by bylo co zlepšovat. V takovém zápase, kdy v první polovině vedete o čtyřicet, je těžké se soustředit. Na soupeři nebyla vidět skoro žádná snaha a to mrzí nejen mě, ale i ostatní spoluhráče. Hrát proti soupeři, který nemá snahu s námi soutěžit, není dobré a je to škoda. Před středečním zápasem proti Dijonu by nám více prospělo, kdyby soupeř nám více vzdoroval a my si mohli vyzkoušet nějaké akce připravené na Ligu mistrů. I když to byl můj sedmistý zápas, užil jsem si ho jako každý jiný. V každé utkání si snažím užít a najít v něm pozitivum. Věřím, že když mi bude držet zdraví, tak bych mohl zaútočit v počtu zápasů i na Radka Nečase.“