NBL

JASNÁ VÝHRA NA ÚVOD FINÁLE

20. 5. 2022

Basketbalisté Nymburka v úvodním duelu finále Kooperativa NBL potvrdili roli favorita a přehráli Opavu 99:72. K zisku osmnáctého titulu v řadě za sebou jim tak chybí už jen dvě výhry. Opava držela krok jen do poločasu, třetí čtvrtinu ovládl Nymburk 36:16 a zápas tak rozhodl. Nejlepším střelcem utkání byl kapitán domácích Vojtěch Hruban s 29 body. Jerrick Harding přidal 18 bodů. Na straně Opavy měl nejvíce 11 bodů Luděk Jurečka.

Opava v sezoně Nymburk dvakrát porazila, a tak její příznivci věřili v dramatickou sérii. Hráči Nymburka však chtěli ukázat, že tomu tak nebude. Zejména Vojtěch Hruban předváděl jeden z nejlepších výkonů v sezoně. Zářil hlavně v úvodu druhé čtvrtiny, kdy dal rychle 11 bodů v řadě a táhl tak šňůru 13:0, která přinesla Nymburku vedení o 16 bodů. Jenže pak přišly ztráty a další chyby a Opava se opět chytla hlavně zásluhou Kvapila. V poločase tak byl rozdíl jen pět bodů.

Nymburk celý zápas skvěle bránil hlavně dvě opory soupeře Jakuba Šiřinu a Mattiase Markussona. Šiřina dal první body až v závěru poločasu a Markusson dokonce až v poslední čtvrtině. Když se do toho zranili Radovan Kouřil a Jan Švandrlík, hra Opavy neustála tempo, se kterým domácí nastoupil do druhé půle. Jakub Tůma s Jerrickem Hardingem nastartovali šňůru 21:2, kterou Nymburk v úvodu druhé půle zápas rozhodl. Harding dal v klíčové třetí čtvrtině 12 ze svých 18 bodů.

Nymburk dal 42 bodů po 24 ztrátách soupeře. Sedmnáct získaných míčů je druhý nejlepší výkon sezony. Hned šest míčů získal Jakub Tůma, což je také druhý nejlepší výkon sezony. Opava na druhou stranu vytěžila 24 bodů z druhých šancí po 19 útočných doskocích.

Další zápas série se hraje v neděli v Opavě od 17:00. Třetí zápas opět v Nymburce bude v úterý 24. května rovněž od 17:00.

ERA Basketbal Nymburk - BK Opava 99:72 (20:17, 26:24, 36:16, 17:15)

Nejvíce bodů: Hruban 29, Harding 18, Ross 14, Benda 10,Tůma 8, Routt a Kříž po 6, Kovář 5, Palyza 3, Váňa a Rylich po 0 - Jurečka 11, Zbránek a Kvapil po 10, Gniadek 9. Fauly: 20:19. TH: 20/15 - 14/10. Trojky: 8:10. Doskoky: 34:43. Ztráty: 12:24. Zisky: 17:7. Asistence: 15:16. Stav série: 1:0.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Bylo to pravé finále. Opava zvláště v první půli ukázala, proč je ve finále. I když postrádají důležité hráče, tak jsme věděli, že to nebude snadné. Byli jsme na to připraveni a ve druhé půli byla reakce našich hráčů skvělá. I když jsme nakonec vyhráli vysokým rozdílem, tak to nebylo nic snadného a museli jsme si to tvrdě odpracovat. Opava to není jen Šiřina a Markusson, mají spousta další dobrých hráčů, dnes nám v první půli dělal problémy Kvapil. Ale náš největší problém v první půli byly naše ztráty, po kterých soupeř dával hodně snadných bodů. Ale ve druhé půli jsme míč lépe kontrolovali a byli to pak pro nás snazší. Vojta Hruban hrál skvěle, ale není to jen o něm. Spousta našich hráčů odvedlo skvělou práci. Opava si hodně hlídala Jerricka, takže bylo více prostoru pro jiné a Vojta toho dokázal využít. Na zraněních tří hráčů se podepsalo několik věcí. Máme za sebou náročnou sezonu, pak intenzita hry ve finále a možná také to, že jsme měli zas dlouhou pauzu bez zápasů. Hráči za to pak platí daň. S Fandou Váňou to nevypadá dobře, ale ukáže se až na vyšetřeních. Musíme být pozitivní a věříme, že to nebude tak hrozné. Atmosféra v hale byla skvělá a moc se mi líbila. Pomohlo nám to, hráčům to dodá extra motivaci. Je to dobré pro basketbal celkově. V Opavě bude také plno, oni celou sezonu ukazují, že doma jsou ještě silnější. Proto jsme bojovali o to, abychom si udrželi výhodu domácího prostředí a teď uvidíme, co se stane v Opavě.“

Colbey Ross (hráč Nymburka): „Byl to od nás dobrý výkon. Hlavně energie v týmu byla skvělá. Ve druhé čtvrtině jsme měli trochu slabší chvilku, ale jinak to byl dobrý start do série. Hráli sjme opravdu rychle, já to možná tlačil rychle do útoku nejvíce za celou sezonu. Věděli jsme, že jsou oslabení, tak že je třeba udržovat rychlé tempo. Trenér o tom se mnou mluvil. Hned po doskoku chtěl, ať to rozběhneme, tak jsme se snažil. měli jsme z toho hodně akcí tři na dva, čtyři na tři a mohli jsme dávat snadné koše. Musíme v tom pokračovat v dalších zápasech. Atmosféra byla skvělá. Pro mě je to první finále a líbilo se mi, jak nás fanoušci podporovali. Vím, že v Opavě to bude také hodně hlasité. Musíme ale zůstat u naší hry a nenechat se atmosférou rozhodit.

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Využil jsem toho, jak mě Opava bránila. Trochu netradičně na levou ruku, možná jsme párkrát překvapil i sám sebe. Pak mi kluci vytvořili dvě otevřené střely, takže ty tam padly a dneska jsem se cítil opravdu dobře a zápas mi vyšel. Ve druhém poločase už jsem se do toho moc necpal, tam jsme potřebovali, aby se chytli také jiní. Ve chvíli, kdy Jerrick (Harding) trefil pár střel, tak jsem mu to víceménně přenechal, ať ten zápas dokončí on. Naše motivace byla velká. My si myslíme, že jsme pořád nejlepší tým. Jen jsme prohráli jednou v této sezoně a pak poslouchat z médiích, že by to mohlo být vyrovnané a Opava má největší šance za poslední léta, samozřejmě přidá motivaci navíc. Můžeme poděkovat, že nás to ještě koplo do zadku. Myslím, že jsme hráli docela dobrý zápas. Byli jsme dobře připravení, zvládli jsme ubránit Kubu Šiřinu. V tu chvíli pak bylo vidět, navíc když se ještě pak zranil Radek Kouřil, kterému chceme popřát, aby se dal dohromady a do finále mohl zasáhnout, tak bylo vidět, že Opavě chybí někdo, kdo bude hrát s balonem a potom náskok narůstal. Navíc Markusson není moc hráč, který by si vytvářel vlastní body. Pokud zastavíte nájezdy z perimetru a nějakou opavskou kombinaci, což se nám dneska povedlo, tak bylo vidět, že se do těch pozic nedostává. Byly to dvě mouchy jednou ranou. V Opavě to bude nový zápas, začíná se od nuly. Všechno, co se tady stalo, musíme vzít a hodit za hlavu. Jenom se podívat na nějaké naše chyby. Já myslím, že Opava bude hrát doma úplně jinak. Bude to zápas, který bude chtít vyhrát a bude k němu vzhlížet fanoušci i tým, takže my musíme zase hrát náš nejlepší zápas, aby to dopadlo jako dneska.“

Kryštof Vlček (asistent trenéra Opavy): „Ve druhé půli jsme měli problém vyrovnat se s agresivitou Nymburka, což vedlo k 24 ztrátám a snadným košům Nymburka, zatímco my se na všechno natrápili. Do toho přišly zranění, kterých bylo hodně. U nás uvidíme, jak se dáme dohromady a v jakém nastoupíme složení. Radovan Kouřil má problémy s kotníky, tak uvidíme, jak na tom bude. Snad se kousne. V sezoně by asi dostal na doléčení více času, ale myslím, že pokud to jen trochu půjde, tak hrát bude. Teď za něj musel zaskočit Luděk Jurečka, který je pro mě strašně důležitý hráč. Kdekoli nás tlačí bota, tak dokáže zaskočit. Je schopen alternovat na čtyřce, umí rozehrávat, je nebezpečný na trojce. Dnes se s rozehrávkou porval slušně. ocenil bych i Kavana, který toho v sezoně moc neodehrál a dnes se mi líbil. Mattias Markusson nebyl schopen za tři čtvrtiny dát ani bod a přišli jsme tak o hráče s nejvíce body. Ale i tak jsme neměli v útoku zas až takový problém. Měli jsme dobré pozice, 19 doskoků, bodovali jiní, třeba Mirek Kvapil s 10 body za 10 minut. Pokud chceme porazit Nymburk, tak musí zahrát nadstandardně i opory. A to někteří se nedostali ani k průměru. na Nymburk tu byl velmi dobrý počet lidí. Ale u nás to bude to pravé peklo. Už nejsou žádné lístky. Naše vedení dělá vše pro to, aby to byl zážitek. A já chci, abychom to zvládli, protože této sérii by slušela dvě utkání v Opavě. A ještě bych rád pogratuloval soupeři. Klobouk dolu před celým týmem Nymburka a hlavně před trenéry, kteří se výborně připravili na naší hru a některé systémy nám úplně zničili.“

Luděk Jurečka (hráč Opavy): „My jsme měli krizi ve druhé čtvrtině, kterou jsme ještě do poločasu dotáhli na příjemný odstup, ale nástup Nymburka do druhé půlky byl pro nás zdrcující. Během tří minut to bylo o dvacet a po zranění Kuřky (Radovan Kouřil – pozn.) bylo jasné, že nemáme sílu udělat další obrat. Od té chvíle se už prakticky dohrávalo. Alespoň si zahráli naši mladí a okusili finálovou atmosféru. Dneska to bylo jasné vítězství Nymburka a uvidíme, co bude za dva dny v Opavě. Já v poslední době hraju docela dost na rozehrávce, to je pravda. Sice to není moje komfortní zóna, ale musím týmu pomoct, kde je potřeba. Musím se s tím poprat a alespoň balón převést přes půlku a předat ho spoluhráčům. Hlavně se snažím ho neztratit. Není to jednoduché, proti mně stojí mladé pušky, které se snaží hodně presovat … a to už pro mě není. Už si to musí vzít nějací mladší. Kdykoliv je plná hala, hraje se dobře, atmosféra pomůže vyburcovat hráče. Já jsem rád, že se hala zaplnila, ne jako během základní části, kdy sem moc lidí nechodí. To pravé peklo ale bude v Opavě. Věřím, že nás fanoušci poženou, že podáme výkon na sto dvacet procent, protože možná ani stoprocentní na Nymburk nemusí stačit. Musíme hrát co nejlépe ve všech činnostech a Nymburk nesmí mít svůj den, aby se nám to podařilo.“

středa 27.3. - 17:00