NBL

JASNÁ VÝHRA V OLOMOUCI

4. 2. 2023

Basketbalisté Nymburka vstoupí do nadstavby Kooperativa z druhého místa. V posledním kole základní části přehráli Olomoucko na jeho hřišti 102:79 a uhájili druhou pozici v tabulce o dvě výhry za vítězným Brnem, které porazilo Kolín 94:79. O jednu výhru zpět za Nymburkem jsou Děčín a Ústí nad Labem. Nymburk střelecky táhl Lukáš Palyza, který si 25 body vytvořil sezonní maximum. Mimo jiné trefil pět trojek. Ondřej Sehnal zas 14 asistencemi vyrovnal rekord sezony.

Nymburk od začátku zápasu dobře střílel a to zejména zásluhou bývalých hráčů Olomoucka Palyzy a Františka Váni, který hrál nejlepší zápas od prosincového návratu po zranění. Právě Váňa patřil k hráčům z lavičky, kteří po vyrovnaném začátku hru Nymburka rozhýbali. Náhradníci Nymburka celkem dali 54 bodů.

Klíčová byla druhá čtvrtina, ve které Nymburk přitlačil v obraně a nátlakovou obrannou nutil domácí ke ztrátám a těžkým střelám. Sám pak rychle běhal dopředu a vytvořil si dvouciferný náskok. Velkou měrou k tomu přispěl Jakub Tůma, který velmi přesně střílel a patřil k nejlepším střelcům první půle.

Nymburk si dokázal poradit i s tím, že pivot Nate Watson měl zažívací potíže a nebyl v optimální formě. Sílu pod košem si vynahradil 14 trojkami, čímž Nymburk vyrovnal své sezonní maximum a poradil si tak i se zónovou obrannou soupeře. Především ale předváděl hezký kolektivní basketbal a 29 asistencemi si připsal druhý nejlepší výkon sezony.

Postupně tak Nymburk navýšil své vedení až na 27 bodů a v klidu si hlídal vítězství. Kaňkou jsou pouze malá zranění Váni, který si podvrkl kotník, a Petra Bendy, který si odnesl tržné rány v obličeji.

BK REDSTONE Olomoucko - ERA Basketbal Nymburk 79:102 (24:25, 13:25, 17:23, 25:29)

Nejvíce bodů: Kněževič 18, Feštr 14, Tkadlec 10 - Palyza 25, Váňa, Tůma a Kovář po 11, Benda a Rylich po 9, Lockett 8, Boeheim 7, Kříž a Novák po 5, Watson 1, Sehnal 0 (14 asistencí). Fauly: 21:18. TH: 15/8 - 18/15. Trojky: 8:14. Doskoky: 39:36. Ztráty: 15:10. Zisky: 7:4. Asistence: 18:29.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Při pohledu na výsledek to vypadá na snadné utkání, ale především na začátku to tak nebylo. Nám chvíli trvalo, než jsme se dokázali rozjet, ale pak už hráči vytvářeli docela dobrý tlak na míč a dostali se do nějaké pohody, která se projevila při střelbě. Ve druhém poločase nám to celkem padalo, což bylo proti zónové obraně Olomoucka důležité.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Kořeny vítězství položila v tomto utkání naše druhá pětka, která nastoupila do zápasu hodně dobře a s velkou energií. Jmenovitě Kuba Tůma nebo Luboš Kovář odvedli kus práce. První poločas nebyl přesvědčivý, ale důležité bylo, že oprati většině zápasů této sezony se nám povedli úseky, ve kterých jsme soupeři odskočili. To je pro naše sebevědomí důležité. Naši hru v poslední době hodně zvedl Ondřej Sehnal, na kterého si už zvykáme a na jeho přihrávky bez dívání. Cítíme, že se při zakončení lepšíme, míč létá a máme volné střely. Dnes tam sice Ondra měl momenty, kdy by určitě sám volil na druhý pokus lepší řešení, ale i tak tam měl hrozně moc asistencí. napsaných jich má 14, ale když by se počítali i druhé asistence jako v hokeji, tak by jich měl přes dvacet. On je prostě rozehrávač, který nepotřebuje dávat body a zásobuje spoluhráče. Velmi rozpohyboval naší hru a my to musíme zakončovat.“