Evropské poháry

JASNOU VÝHRU VEZEME I Z RIGY

30. 10. 2019

Jedeme na vítězné vlně. Zvítězili jsme i ve 3. kole Ligy mistrů na hřišti VEF Riga 72:91 a zůstáváme tak stoprocentní. Vůbec poprvé za čtyři ročníky nejsilnější soutěže pod hlavičkou FIBA jsme vyhráli všechny tři utkání nové sezony. Svou neporazitelnost jsme protáhli už na 37 soutěžních zápasů. Za týden se doma utkáme o první místo v tabulce s dalším dosud neporaženým Tenerife.

Znovu nám skvěle vyšel první poločas a stejně jako v předchozích dvou zápasech jsme si rychle vypracovali až dvacetibodový náskok. Největší zásluhu na tom měla přesná střelba - proměnili jsme všech sedm trestných hodů a osm z šestnácti pokusů za tři body v první půli - ale především skvělá obrana. Hráči totiž dobře plnili taktické plány, které jim připravil trenérský tým pod vedením Orena Amiela.

"Trenéři je výborně přečetli. Rize také chyběl jeden důležitý hráč. Ale byli jsme na ně dobře připravení a první půli jsme výborně bránili. Nenechávali jsme jim otevřené střely, které oni obyčejně proměňují," uvedl Jaromír Bohačík.

Do kabin jsme šli za stavu 49:30, ale také s vědomím, že v úvodních dvou kolech jsme dovolili soupeři utkání po pauze zdramatizovat. Navíc Riga v prvních kolech ukázala, že se umí do zápasu vrátit. Proto jsme nastoupili koncentrovaně a tentokráte jsme drama po přestávce nedopustili. Naopak náskok postupně narostl až na 32 bodů. Riga se sice v závěrečné čtvrtině vzchopila a vyhrála ji 26:16, ale i díky nadvládě při doskocích jsme utkání bez problémů dovedli do vítězného konce.

Nejlepším střelcem byl s 16 body Jaromír Bohačík. Dalších 14 bodů a pět asistencí přidal Roko Rogič a prožil tak nejvydařenější zápas v dresu od zářijového příchodu do středočeského celku.

„Výhra z venku je vždy důležitá. Viděli jsme Rigu v posledních zápasech a je to dobrý tým. Nám se ale povedlo dodržet plán, který jsme na ně připravili. A jsem velmi spokojený s intenzitou, s jakou dnes můj tým hrál. A také s agresivitou a soustředěním. Zvláště když to byl pátý zápas v deseti dnech. Se začátkem soutěže můžeme být spokojení,“ řekl trenér Oren Amiel.

Našemu týmu v Rize vydatně fandilo 16 studentů, kteří jsou v lotyšské metropoli na studijním pobytu. V málo zaplněné Arena Riga nám vytvořili téměř domácí prostředí a na výhře tak mají i oni svůj podíl.

VEF Riga - ERA Basketball Nymburk 72:91 (11:20, 19:29, 16:26, 26:16)

Nejvíce bodů: Kurucs 21, Blums a Medford po 14 - Bohačík 16, Rogič 14, Hruban 11, Booker a Almeida po 9, Benda a Hankins po 8, Kříž 7, Dalton 5, Pumprla 4, Peterka a Šafarčík po 0. Fauly: 21:20. Trestné hody: 14/8 - 20/17. Trojky: 8:12. Doskoky: 25:43. Asistence: 16:22.

Vojta Hruban: „Výsledkově to je ideální start do sezony. Máme to 3:0, i když jeden zápas to bylo drama, ale zvládli jsme ho. Samozřejmě je hodně co zlepšovat, ale první poločas byl dnes hodně slušný. Riga nám pomohla v tom, že nedokázala zareagovat na naší obranu, kdy jsme je přebírali a oni neměli lehké střely. My z toho měli naopak hodně protiútoků a dostali jsme je pod deku. Když chceme a jsme v tempu, tak bráníme velmi dobře. Druhý poločas už to ale nebylo takové. Oni už pak hráli na hraně a poslední čtvrtka byla velké ragby. Za to by se nemuseli stydět ani All Blacks. Spousta faulů, které se ani nepískaly. Rozhodčí mi už sami říkali, že je minuta do konce, tak proč by pískali, že to chtějí rychle dohrát. Takže je sice hezké, že jsme soupeře frustrovali, ale na druhou stranu to pak můžeme odnést."

Jaromír Bohačík: "Co se týče výsledku, tak je to dobré, ale je třeba vidět i to, že pořád jsou v naší hře pasáže, kdy to není ono. I dnes to tam v závěru bylo a nechali jsme se uspat. Máme tři výhry. Teď přijede Tenerife, které hraje trochu jiný basketbal, než s jakým jsme se dosud potkali. Ale hrajeme doma. S Královkou jsme se už sžili, chodí tam hodně lidí, tak bude zajímavé, jak se popasujeme se španělským basketbalem. Hodně jsme změnili útočné signály. My reprezentanti přišli do týmu, který už byl zaběhlý, a my se do toho adaptovali. Pořád se sehráváme, chybí nám lehkost a je pořád na čem pracovat."

sobota 6.4. - 18:00