NBL

JEDNU VÝHRU OD FINÁLE

12. 5. 2021

Basketbalisty Nymburka dělí jediná výhra od postupu do finále Kooperativa NBL. Ve druhém duelu semifinále doma porazili Brno 99:74 a v sérii hrané na tři vítězství vedou 2:0. Nejlepším střelcem zápasu byl stejně jako v prvním duelu Retin Obasohan, který nastřílel 22 bodů. Série pokračuje v neděli v Brně.

Zatímco Nymburku se po menších zdravotních potížích vrátil do sestavy pivot Stephen Zimmerman, Brnu naopak chyběli Viktor Půlpán a Šimon Puršl, kteří se zranili v prvním duelu.

Nymburk od začátku dával jasně najevo, že nehodlá dopustit překvapení a do zápasu vstoupil šňůrou 16:2. Na začátku druhé čtvrtiny pak dal osm bodů v řadě Jerrick Harding a Náskok Nymburka narostl přes dvacet bodů.

Brnu se při absenci dvou klíčových hráčů na pick and roll nedařilo najít recept na nájezdy Retina Obasohana, který si chodil pro fauly a v zápase střílel 15 trestných hodů, z nichž 10 proměnil. Pouze tři hráči v této sezoně stříleli více trestných hodů, nejvíce Tomáš vyoral 20, ovšem všichni odehráli výrazně více minut.

V poločase Nymburk vedl už o 26 bodů a ve druhé půli si náskok v klidu hlídal. A to i přesto, že se střelecky chytil mladý reprezentant Richard Bálint. Ten nakonec zaznamenal 20 bodů.

ERA Basketbal Nymburk - Basket Brno 99:74 (23:10, 30:17, 26:20, 20:27)

Nejvíce bodů: Obasohan 22, Harding 16, Hruban 12, Palyza 11, Dalton 9, Benda a Tůma 8, Zimmerman 7, Prewitt 4, Kovář 2, Šafarčík 0 - Bálint 20, Blake 12, Alanen 10, Farský 9. Fauly: 25:29. TH: 28/20 - 16/12. Trojky: 13:8. Doskoky: 41:34. Ztráty: 17:22. Zisky: 11:5. Asistence: 19:12.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Celkem jsme kontrolovali utkání od úvodních minut. Podařilo se nám udržet koncentraci, přestože soupeř chtěl poslat zápas jiným směrem z pohledu fyzičnosti. Ale to je pro nás dobře, protože nás to drží v pozornosti a připravené.“

Lubomír Růžička (trenér Brna): „Já zhodnotím utkání a ještě jednu věc, protože si myslím, že po 13 letech v lize si to mohu dovolit. Pokud Nymburk chce uspět v evropských pohárech, tak musí čekat, že se mu v Čechách někdo postaví čelem a bude s ním chtít bojovat a je jen otázka, jestli okolnosti tomu dovolí. Některé věci se mi prostě nelíbí. A tím nenarážím na rozhodčí. Ale hlavně na chování Retina Obasohana. Jestli je tohle nejlepší obránce ligy. Neustále padá, pořád je na zemi, má trashtalk na naší lavičku. Čeští kluci mi říkali, že je to výborný kluk do šatny, to možná je, ale jak si vezme dres, tak se chová neúměrně tomu, jak je hodnocený jako nejlepší obránce ligy, protože ten jeho Hollywood je smutný. A také mě mrzí, že reprezentant do 20 let František Rylich dnes nehraje ani minutu a reprezentant Petr Šafarčík hraje posledních osm minut. Je to smutné. Já jsem rád, že jsem vyhráli druhý poločas, protože první poločas nám tam nic nespadlo, tahali jsme nohy, byli jsme unavenější, ale do druhé půle jsme to zlepšili. Gratuluji Nymburku k výhře a snad se lidi zamyslí, kam kráčí český basket.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „My jsme splnili to, co jsme chtěli a po prvních dvou zápasech je stav série 2:0. Ve srovnání s prvním zápasem jsme už od počátku chtěli zlepšit obranu. To se nám povedlo, soupeř nedal v prvním poločase tolik bodů. Myslím, že jim náš úvod vzal vítr z plachet. Pokud si na začátku uděláte náskok, utkání se odvíjí úplně jinak, než když to je do poločasu vyrovnané. Do druhého poločasu jsme chtěli nastoupit agresivněji než oni, zase se odpíchnout od obrany. Na hřišti to trochu jiskřilo. Zápasy play-off jsou tvrdší než jiná utkání v lize, ale to k tomu patří.“

Richard Bálint (hráč Brna): „Chyběli nám dva hráči ze základní pětky a to bylo hodně znát, hlavně na doskoku a chyběly nám i body. Do domácího zápasu chceme jít s vůlí zvítězit a druhá půlka zápasu nám ukázala, že na ně alespoň trochu máme a že s nimi můžeme hrát. Těšíme se na třetí zápas. O emoce v těchto zápasech nebyla nouze, asi je to při kontaktu těchto dvou týmů normální.“