NBL

LAVIČKA PŘETLAČILA USK

24. 10. 2019

V předehrávce 22. kola Kooperativa NBL jsme zvítězili 99:78 nad USK Praha. Připsali jsme si tak 35. soutěžní výhru v řadě za sebou. Trenér Oren Amiel tentokráte dal hodně prostoru hráčům, kteří dosud v sezoně tolik nenastupovali. Mimo jiné poprvé do základní sestavy nasadil Jakuba Tůmu, který v létě přišel právě z USK.

Naši hráči již tradičně začali dobře a budovali si náskok. Pomohly k tomu i dvě rychlé trojky Tůmy, který proti bývalým spoluhráčům dal za poločas 10 bodů. Jenže na některých hráčích bylo vidět, že po úterním duelu Ligy mistrů s Gaziantepem ještě nemají správně nastavenou hlavu na ligový zápas a postrádali potřebnou koncentraci. Výsledkem bylo velké množství ztrát a Pražané se chytli protiútoky.

Po třetí čtvrtině dokonce šňůrou 9:0 snížili na rozdíl devíti bodů. Pak ale náš tým zabral a trojkami Rogiče opět odskočil na rozdíl dvaceti bodů. Chorvatský rozehrávač proti týmu svého krajana Dina Repeši odehrál zatím svůj nejlepší zápas v nymburském dresu a se 14 bodů při stoprocentní střelbě včetně čtyř trojek a čtyřmi asistencemi za deset minut hry byl zvolen nejužitečnějším hráčem zápasu.

Klíčovým faktorem byla šíře kádrů. Naši náhradníci přehráli lavičku USK 61:28. Kromě Tůmy si více zahráli i další čeští reprezentanti Šafarčík, Peterka a Kříž, kteří v úterní Lize mistrů tolik minut neměli. Nejlepším střelcem utkání byl hostující Domagoj Proleta s 17 body, na domácí straně měl 15 bodů Vojtěch Hruban.

ERA Basketbal Nymburk - USK Praha 99:78 (23:16, 30:25, 21:18, 25:19)

Nejvíce bodů: Hruban 15, Rogič 14, Peterka a Kříž po 11, Tůma 10, Pumprla 9, Almeida a Hankins po 7, Šafarčík 6, Bohačík 4, Booker 3, Benda 2 - Proleta 17, Křivánek 11, Appleby 10, Štěrba, Petružela a Marič po 8. Fauly: 27:18. TH: 16/14 - 25/19. Trojky: 13:5. Doskoky: 42:31. Ztráty: 20:13. Zisky: 8:11. Asistence: 21:15. Hráč utkání: Rogič (Nymburk).

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Neměli jsme dostatek času se na utkání připravit po úterním duelu Ligy mistrů. A USK je navíc tým, který předvádí asi nejlepší basketbal z ligových soupeřů, se kterými jsme se dosud setkali. Náš cíl bylo zastavit Mareše a na něm jsme odvedli dobrou práci a nenechali jsme ho rozstřílet. Měli jsme lepší i horší momenty, ale to se dalo čekat vzhledem k malé přípravě. Přeji USK hodně štěstí do zbytku sezony.“

Dino Repeša (trenér USK): „Nymburk si od první minuty zasloužil vyhrát, kontroloval hru. Soustředili jsme se v přípravě na obranný doskok a následné protiútoky. Doskok nám ale nešel, ať jsme zkoušeli různé hráče. Také jsme měli první půli příliš mnoho ztrát. To soupeři umožnilo dávat snadné body. Druhá půle byla trochu lepší, ale pořád je třeba se do dalších zápasů. Nás čeká důležitý nedělní zápas a věřím, že budeme mít zpět i některé zraněné hráče. I když je teď Jakub Tůma náš soupeř, tak jsem moc rád za to, jak dnes hrál. Ukázal, že má na to hrát za Nymburk. Přeji mu, aby v takových výkonech pokračoval.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „Chtěli jsme si půjčovat míč po perimetru, nacházet volné střelce a také těžit z protiútoků, jenže jsme dělali zbytečné ztráty. Dvacet ztrát je opravdu hodně. Chtěli jsme zastavit jejich útočný doskok a i to mohlo být lepší. Tento týden máme hodně náročný, takže musíme vše zvládnout. Byla náhoda, že můj první start v základu přišel právě proti mému bývalému klubu USK. Chtěl jsem na hřišti nechat všechno a to se mi snad povedlo. Nedal jsem nějaké volné střely, na tom musím zapracovat. Rád jsem si zahrál proti bývalým spoluhráčům. O startu od začátku jsem se dozvěděl až těsně před zápasem. Musel jsem se na to rychle připravit. Bylo to překvapení, ale příjemné. Pomohly ty dvě trojky, když se takhle chytím, tak to je nejlepší, co se může hráči stát. USK hodně posílil a myslím, že letos by mohli atakovat nejlepší pětku soutěže.“

Roko Rogič (hráč Nymburka): „Musíme být stoprocentně připraveni, kdykoli nás tam trenér pošle. Dnes jsme to museli ukázat, když nám dal trenér více prostoru. Mě osobně toto utkání určitě pomůže z pohledu sebevědomí. Je to ale hlavně o týmovém nasazení, abychom hráli dobře jako tým a nezáleží na jedincích. USK je hodně balkánský tým, což je pro mě zajímavé. Hrají dobře, mají dobrý systém i kouče. S igorem Maričem jsem hrával, Dina Repešu také z nám z doby, kdy jsme byli děti. Znám se s klukama a přeji jim hodně štěstí.

Jan Křivánek (hráč USK): „Byli jsme si vědomi, že Nymburk hrál v úterý náročný zápas s prodloužením, tak jsme doufali, že budou unavení a méně koncentrovaní. To se nepotvrdilo. Abychom s nimi mohli hrát vyrovnaně, tak bychom museli mít lepší procento střelby. A za tři body jsme měli jen 19 procent.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00