NBL

NEPOVEDENÝ ZAČÁTEK A OPAVA SROVNALA SÉRII

22. 5. 2022

Basketbalisté Nymburka poprvé od roku 2017 prohráli utkání play off, když Opavě na její palubovce podlehli 76:78. Slezané tak srovnali finálovou sérii Kooperativa NBL na 1:1. Třetí zápas se hraje v Nymburce v úterý od 17:00. Opava těžila z vydařeného začátku, kdy vedla rychle 14:0. Nymburk sice ve čtvrté čtvrtině skóre otočil, ale v koncovce se více dařilo domácím hnaným třemi tisíci fanoušky.

Zpočátku první čtvrtiny přibývaly nymburské ztráty rychleji než body a nebylo divu, že se domácí Opava dostala brzy do dvouciferného vedení. Kromě nepřesností ve hře hostů jim k tomu dopomáhala i úspěšnější střelba z dlouhé vzdálenosti. Než hosté poprvé rozvlnili síťku domácího koše, prohrávali o 14 bodů a to uběhlo od začátku zápasu pouhých 150 sekund. Tak jako se Nymburku v prvním finálovém zápase dařilo zpod koše, v dnešním si opavští vymezené území zabezpečili daleko lépe. V polovině první čtvrtiny zavěsil trojku naděje Petr Benda, ale navázali na ní domácí a vytáhli svůj náskok až do vysokých výšek (25:8).

Skvělý začátek domácích ještě více rozparádil vyprodanou halu a v bouřlivém prostředí Nymburk dál ztrácel míče. Po jedenácti minutách utkání měl na svém kontě 13 ztracených míčů a domácí z toho zatížili jeho konto dvacítkou bodů. Oživení nymburské hry přinesly body Palyza a Hardinga a snížení ztráty na sedm bodů bylo výsledkem zlepšené hry.

Druhý poločas začala Opava s vedením o devět bodů a hned první akce přinesla trojku Jakuba Tůmy, kterou potvrdil dvěma body ještě Martin Kříž. Stejný hráč potěšil hrstku nymburských fanoušků ještě trojkou, přesto to na obrácení skóre nestačilo a Nymburk před poslední čtvrtinou ztrácel 11 bodů.

Do poslední čtvrtiny vstoupili obhájci titulu jako polití živou vodou. Nejprve Palyza zavěsil trojku, dva body přidal Kovář, další trojku Harding a dvouminutovku zakončil dvěma body Ross. Rázem byl soupeř na dostřel jediného bodu. Po time outu Opavy dovršil stíhací jízdu Petr Benda dvěma body a pak Colbey Ross po zisku Bendy dokončil skvělou sérii 14-0, na kterou Nymburk potřeboval jen šest střeleckých pokusů. Euforii hostů ale přerušil těžkou trojkou Jurečka, který po zisku připravil akci pro Slavíka, a když Zbránek trefil další trojku, opět Opava vedla.

Vojta Hruban vykřesal ještě naděli trojkou, výborná obrana Nymburka nedovolila domácím skórovat a minutu před koncem Colbey Ross vyrovnal. Na trojkovou odpověď Zbránka už ale nenašli hosté odpověď. Naděje svitla šest sekund před koncem, kdy Jakub Šiřina proměnil jen jeden trestný hod a Opava vedla o dva body. Definitivní konec nadějím vystavily kroky Jerricka Hardinga.

Nymburk naposledy prohrál ve finále v roce 2011 s Prostějovem. Od té doby zvládal finálové série bez zaváhání. V play off prohrál poprvé od semifinále v roce 2017, kdy padl rovněž v Opavě.

BK Opava - ERA Basketbal Nymburk 78:76 (31:14, 14:22, 17:15, 16:25)

Nejvíce bodů: Šiřina 20, Jurečka 18, Markusson 13, Slavík a Zbránek 11 - Ross 17, Harding 15, Benda 11, Kovář 8, Palyza a Kříž 7, Hruban 5, Tůma a Routt 3. Fauly: 17:26. TH: 22/12 - 6/3. Trojky: 8:7. Doskoky: 41:38. Ztráty: 18:19. Zisky: 13:10. Asistence: 24:18. Stav série: 1:1.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Hodně to ovlivnil nepovedený začátek. Ale teď není čas hledat výmluvy, musíme se zvednout a ukázat v dalších zápasech naší sílu. Rozhodně jsme soupeře nepodcenili kvůli tomu, že je oslabený. Z mé zkušenosti vždy oslabený tým bojuje ještě více a to se dnes ukázalo. Na začátku jsme nereagovali dobře, neodpovídali jsme na jejich agresivitu a ztráceli jsme hodně míčů. tyto zápasy rozhoduje obrana a první čtvrtinu tam nebyla. To rozhodlo zápas. Pak jsme se sice vrátili do hry, šli jsme do vedení, ale těžká trojka Jurečky znovu domácí nakopla. Ale problém nebyla ta trojka, ale to, co se dělo předtím. Opava je dobrý tým a dnes hráli opravdu dobře a zasloužili si vyhrát.“

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Velkou roli v tom sehrál nepovedený začátek. Nevím, čím to je, al pokaždé zde začneme takhle a dovolíme domácím šňůru a nevíme, jak se chytnout. To se nesmí stávat, aby nám začátek utekl 14:0. Všichni víme, jak to tu funguje, ale bohužel se to zas opakovalo. Za první tři minuty jsme měli snad šest ztrát, to je hrozné. Oni byli vždy ti, kdo šli do souboje jako první. To musíme změnit a být ti, kdo začnou souboje. Atmosféra jim dodala energii. Říká se, že fanoušci jsou šestý hráč na hřišti a u nich to platí trojnásob. Byla radost hrát v takové atmosféře a velký respekt k opavským fanouškům, že je takto povzbuzují. Byla škoda, že když jsme šli přes ně, do čehož jsme dali hrozně moc energie, tak že pak s trefil Larry (Luděk Jurečka) a vrátil Opavě sebevědomí. Následně další trojka Jakuba Slavíka, která byla přímo před naší lavičkou, to se nikdy nestřílí lehce. Bohužel to zas šlo na jejich stranu a znovu se chytli fanoušci.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Začátek dal Opavě vítr do plachet, začali si věřit a hráli s energií, která nás trápila celý zápas. Já bych vůbec oslabenou sestavu Opavy nepodceňoval. Často to funguje tak, že zbytek týmu začne bojovat ještě více. Jejich tlak v obraně nás pak nutil k chybám a ztrátám a začalo se to nabalovat jako sněhová koule. Oni si připravili taktické tahy, které v prvním zápase u nás vůbec nedělali a šetřili si to na dnešek. Opavě pomohlo i to, že ve chvíli, kdy byl Kuba Šiřina hodně unavený a trochu se schoval, tak se trefili jiní a nepustili nás do trháku. Luděk Jurečka tam dal těžkou trojku, Kuba Slavík. To byly momenty, které je podržely. Kdyby jim tam tohle nepadlo, tak bychom jim utekli a měli by to těžké. Takhle se chytlo třitisícové publikum a zas je začalo hnát. Celkově Opava dnes podala velmi dobrý výkon.“