Evropské poháry

NESTAČILI JSME NA DIJON

3. 11. 2020

Do nového ročníku Ligy mistrů jsme vstoupili porážkou 61:85 na hřišti favorizovaného Dijonu, čímž jsme vyrovnali naší nejtěžší venkovní porážku v soutěži. Se třetím celkem minulého ročníku a s aktuálním lídrem francouzské ligy jsme drželi krok jen do začátku druhé půle, pak se projevilo, že jsme kvůli pandemii a karanténě byli nerozehraní a trápili jsme se v útoku. Dařilo se jen Vojtěchovi Hrubanovi, který dal 26 bodů, nikdo jiný ale nedal více než 10.

Náš tým začal slibně, snažil se využít toho, že soupeři chyběl hvězdný rozehrávač David Holston a kvůli koronaviru i hlavní trenér Laurent Legname. Hruban dal rychle 11 bodů, ale chyběla mu větší podpora od spoluhráčů. Problém byl i na rozehrávce, kde se nová posila Retin Obasohan ještě nestihl sehrát s novými spoluhráči.

Přesto jsme drželi krok se soupeřem až do závěru poločasu, kdy ale přišlo několik chyb a soupeř odskočil na rozdíl devíti bodů. Na začátku druhé půle se Hrubanovi povedlo snížit na 52:50, ovšem pak jsme přes sedm minut nedali ani bod a Dijon šňůrou 17:0 zápas rozhodl.

My jsme zcela vypadli z rytmu a neměli síly na to skóre zmírnit. Naopak rozjetý Dijon trefoval i těžké střely a v klidu si hlídal vítězství. V našem dresu se v závěru objevil i nymburský odchovanec František Rylich, který tak prožil premiéru v Lize mistrů.

Dijon - ERA Basketbal Nymburk 85:61 (21:23, 29:18, 17:9, 18:11)

Nejvíce bodů: Chassang 22, Simon 20, Vanwijn a Julien po 11, Loum 10 - Hruban 26, Harding 10, Prewitt 7, Dalton 5, Kříž, Benda, Obasohan po 3, Zimmerman a Kovář po 2, Rylich a Tůma po 0. Fauly: 18:11. TH: 6/2 - 17/11. Trojky: 9:6. Doskoky: 43:34. Ztráty: 10:13. Zisky: 8:7. Asistence: 21:11.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Dokázali jsme se soupeři vyrovnat jen 25 minut. Pak se projevilo, že jsme teď přišli o basketbalovou formu. Ale bylo to i o tom, jak Dijon dobře hrál. Není náhoda, že v posledních letech patří k top týmům. My bojovali sami se sebou a ještě s tímto dobrým soupeřem. Příště musíme být lepší.“

Vojtěch Hruban (kapitán Nymburka): „Byli jsme v těžké situaci, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Byli jsme rovnocenným soupeřem jen 25 minut, pak jsme vypadli z rytmu v útoku, nedokázali jsme několik minut skórovat, soupeř naopak velkou šňůrou zápas rozhodl. Nebyl to povedený start do sezony, příště musíme být lepší, ale v Dijonu se vždy hraje těžko. Bylo dnes vidět, že nám sem tam překážel míč a že jsme nebyli schopni zakončit při kontaktu se soupeřem, což je hodně tréninkem. Navíc oni měli vysoké pivoty, přes které jsme se těžko prosazovali. Většina zápasu od nás nebyla špatná, ale problém byl v konzistenci v útoku, což je dáno tréninkem. Víme, že příště už budeme lepší, škoda, že to takto dopadlo. Dnes nebylo v našich silách vyhrát. Ale vymlouvat se nechceme. První střídání bylo dobré, pak už jsme se musel rozbíhat a cítil jsem se unaveně. Přeci jen basketbalový pohyb nám teď dlouho chyběl. Dijon hraje specifický styl obrany a já byl docela hodně volný a kluci mě dobře hledali. Takže jsem neměl špatný zápas, ale kdybych byl v lepším rytmu, tak jsem mohl dát ještě více bodů. Nebylo to ani z mé strany stoprocentní. Teď bude záležet, jak budou vypadat ostatní zápasy ve skupině. Zápasů je málo a každý bod se počítá. Já doufám, že Dijon potvrdí, že je nejsilnější tým skupiny a bude vyhrávat. Pak by nám tato prohra nemusela vadit. Pro nás bude hlavní, abychom vyhráli dvojzápasy s Bursou a Keravnosem. Nic se neděje a jedeme dál podle plánu. Teď už se může trénovat, tak příště určitě budeme lepší.“

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Bylo to náročné pro všechny z nás, ale nemůžeme se na tu situaci vymlouvat. Snažili jsme se tam nechat všechno, ale ta pauza na nás byla vidět. Největší problém byl v tom, že jsme po nějaké době nemohli. První poločas jsme se drželi, pak se projevila únava. Já byl nadšený, že jsem si mohl zahrát, snažil jsem se tam nechat všechno, bojovat a každou minutu na hřišti jsem si užíval. Snažil jsem se pomáhat a plnit úkoly trenéra. Snad se mi to povedlo. Dijon byl pak už rozjetý a na co sáhli, to proměnili a hráli zkušeně. My už na to pak neměli odpověď.

Retin Obasohan (rozehrávač Nymburk): „Trenéři a spoluhráči mi to hodně ulehčili a pomohli mi rychle do týmu zapadnout. Samozřejmě to ještě nebylo ono, ale věřím, že to brzy bude ode mě mnohem lepší, že se rychle dostanu do rytmu. Je jen otázka času, než budeme týmem, jakým můžeme být. Můžeme být mnohem lepší, protože tento tým má hodně talentu a skvělé trenéry. Až budeme moci pořádně trénovat, tak budeme výrazně lepší. Jsem z tohoto týmu opravdu nadšený, jak jsem ho za těch pár dní poznal. Příští týden v Burse to od nás bude něco úplně jiného.“

František Rylich (hráč Nymburka): „Jsem moc rád, že jsem mohl poprvé nastoupit do zápasu Ligy mistrů, i když to bylo jen na poslední dvě minuty za rozhodnutého stavu a můj přínos pro tým nebyl nijak velký. Ani jsem nebyl nervózní, jen jsem nebyl rozehraný, jak jsem celý zápas seděl. Pro mě to byli podobné pocity, jako když nastoupím v české lize. Asi to bylo i tím, že se hrálo bez diváků. Kdyby tam byli, tak by to určitě bylo něco jiného a asi bych ten rozdíl pocítil více. Dnes se projevilo, že Retin Obasohan přišel teprve nedávno a ještě jsme neměli čas sehrát. Kluci se snažili, ale moc nám to nepadalo, zatímco Dijon dal důležité střely a chytil se.“

Hayden Dalton (hráč Nymburka): „Měli jsme jen čtyři dny na to, abychom se po dlouhé pauze co nejlépe připravili a ještě to nebylo ono. Jedna věc je udržovat se v kondici, jiná je udržet si basketbalovou formu. A ta tam dnes nebyla. Nehráli jsme tak, jak umíme. Ve třetí čtvrtině jsme přestali hýbat míčem a hodně jsme driblovali, zatímco ostatní jen stáli. Nebyla to naše hra s rychlými přihrávkami. Dijon hrál naopak dobře, proměňoval. Teď můžeme opět začít trénovat, máme týden na to dostat se do formy a věřím, že v Burse to od nás bude jiné.“

čtvrtek 18.4. - 18:00