Zajímavosti

PARÁDY NAŠICH REPREZENTANTŮ

22. 2. 2021

Naši basketbalisté byli během reprezentační přestávky v dresech národních týmů hodně vidět. Retin Obasohan jako nejlepší střelec dotáhl Belgii k postupu na mistrovství Evropy, v posledním zápase kvalifikace se však musel sklonit před klubovými spoluhráči, jelikož Vojta Hruban a Martin Kříž vedli Česko k výhře nad Belgií 91:86.

Výraznými postavami byli naši hráči už v sobotních zápasech. Obasohan 19 body řídil výhru Belgie 88:65 nad Dánskem, která posunula Belgii na Eurobasket. „Mám z toho husí kůži. Pro mě to bude první velký turnaj. Jsem vděčný, velmi šťastný a také hrdý na náš tým,“ řekl Obasohan.

To Češi prohráli s Litvou 74:94 zejména kvůli nepovedenému začátku, kdy nefungovalo vypomáhání pod košem na vysoké litevské pivoty. Pak se ale Češi zvedli a to zejména zásluhou Martina Kříže, který byl hodně aktivní a dal 12 bodů včetně efektní smeče. Lepší byl jen Martin Peterka s 18 body. Vojta Hruban se těžko prosazoval přes dobrou obranu soupeře, nakonec ale i on dal 10 bodů.

„Byl to pro nás těžký zápas, protože jsme neměli žádného velkého pivota. Snažili jsme se s tím nějak vypořádat. Měli jsme připravené věci na zdvojování v low postu, ale někdy nás tím trestali, protože to dobře přečetli. Hodili si dvě, tři rychlé příhry a měli volnou střelu nebo nájezdy. Ve druhém poločase jsme ukázali, že jsme konkurenceschopní. Bojovali jsme a ukázali jsme energii na hřišti, i když to nakonec skončilo o dvacet bodů.“

Ještě výraznější byli naši hráči v dnešním vzájemném souboji. Češi se na závěru kvalifikace vzmohli k výbornému výkonu, který byl opřen opět o Kříže s Hrubanem. Zejména Vojta předváděl mnohem vydařenější zápas než proti Litvě a už do poločasu stihl čtyři trojky a 16 bodů. Belgii v první půli držel jen Obasohan a hned tři nejlepší střelci v první půli byli Nymburáci.

Obasohan nechtěl s českými spoluhráči prohrát a ve druhé půli velmi dobrou obranou přibrzdil Hrubana. Vzájemně si nic nedarovali a k vidění byly tvrdé souboje, ovšem brané s úsměvem. Velkou parádu předvedl Retin v koncovce třetí čtvrtiny, kdy se uvolnil a razantní smečí snížil na rozdíl jen čtyř bodů. Nakonec pomohl týmu skóre dotáhnout, ale v koncovce byli opět lepší Češi a nakonec vyhráli 91:86.

Tři ze čtyř nejlepších střelců zápasu byli naši hráči, když Hruban dal 24 bodů, Obasohan 23 bodů a Kříž 16 bodů. Vtěsnal se mezi ně s 22 body Jaromír Bohačík, náš bývalý hráč.

Retin zakončil kvalifikaci jako pátý nejlepší střelec ze všech hráčů a to s průměrem 19,3 bodů. A také obsadil sedmé místo v užitečnosti. Postup Belgie na šampionát je tak hodně jeho zásluhou. Vojta zas byl s průměrem 16,8 bodů na zápas nejlepším českým střelcem v kvalifikaci. Martin Kříž dával v průměru 9 bodů.

Do hry zasáhli také další dva naši hráči. Lukáš Palyza a Luboš Kovář dali ve dvojzápase shodně po koši, pro Kováře šlo o první body za národní tým v soutěžním zápase, když zužitkoval, že na něj obrana při vyhazování z autu zapomněla. „Ani jsem neměl nervy, abych to proměnil. Nevěděl jsem ale, kde se můj obránce zpozdil. Až na videu jsem viděl, že tam někde zakopl, takže jsem měl ještě dost času. Chtěl jsem jít rychle nahoru, aby mě nezblokoval,“ popisoval Kovář. „Pár zpráv z domova bylo. Gratulovali mi, že jsem dal první koš v reprezentaci, ale nic velkého to nebylo,“ dodal.

úterý 23.4. - 18:00