NBL

PRVNÍ STOVKA A VÝHRA NAD USK

19. 11. 2022

Basketbalisté Nymburka v 9. kole Kooperativa NBL doma zvítězili 105:84 nad USK Praha a poprvé v sezoně tak pokořili stobodovou hranici. V tabulce se tak drží na druhém místě za Děčínem, se kterým se ve středu opět doma utkají o první místo v tabulce. Lídrem Nymburka byl dnes rozehrávač marek Klassen, který zapsal 24 bodů a 11 asistencí. Pivotovi Nateovi Watsonovi stačilo na 17 bodů odehrát 12 minut.

Nymburk měl výhodu silnějších pivotů a to se od začátku potvrzovalo, když USK mělo problém pod košem. K tomu navíc ve velkém stylu vstoupil do hry Klassen, který rychle zaznamenal 8 bodů. Nymburk si tak už v první čtvrtině vypracoval dvouciferné vedení.

Jenže vstup do druhé čtvrtiny vyšel mnohem lépe hostům, kteří šňůrou 8:0 srovnali na 28:28. Trenér Nymburka Ladislav Sokolovský vrátil do hry Klassena s Watsonem a poslal na hřiště zkušeného Petra Bendu, který byl klíčovou postavou naopak nymburské šňůry 8:0 a přinesl uklidnění do domácích řad.

Nymburk měl v poločase 14 útočných doskoků, tedy více než USK obranných. Za celý zápas pak nasbíral 54 doskoků, což je maximum této sezony. Stejně jako 33 asistencí. Díky tomu si Polabané udržovali v klidu vedení až do konce, přestože se trápili se střelbou za tři body, kterou měli s úspěšností 24 procent. Navíc pět ze sedmi trojek týmu dal Klassen.

ERA Basketbal Nymburk - USK Praha 105:84 (26:14, 29:27, 27:27, 23:16)

Nejvíce bodů: Klassen 24 (11 asistencí), Watson 17, Kříž 12, Benda 10, Lockett 9, Simmons 8, Palyza 7, Ivanauskas a Kovář po 6, Novák a Tůma po 3, Rylich 0 - Okauru 25, Pipes 18, Böhm 14. Fauly: 23:26. TH: 41/30 - 32/22. Trojky: 7:8. Doskoky: 54:32. Ztráty: 12:12. Zisky: 6:5. Asistence: 33:13.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Utkání se hodnotí dobře, protože jsme vyhráli. Chyby tam ještě pořád jsou. Teď jsme měli 14 dní na práci, ale bylo to hlavně o kondici, protože nám chyběli čtyři hráči kvůli národním týmům, takže jsme nemohli dělat sety. Ale viděl jsem tam, že hra má vzrůstající tendenci. V obraně to ještě není ideální, ale je tam vidět obrovské nasazení a s tím se dá vždy pracovat. Mrzí mě ta druhá čtvrtina, kdy jsme už dost vedli a dovolili jsme soupeři se dotáhnout. Naštěstí jsme pak zas rychle odskočili. USK má dobrý tým. I díky nim se hrál rychlý a pohledný basketbal s hodně střelami. A jsem rád, že jsme s nimi vydrželi běhat a že jsme na konci i vypadali lépe. V útoku máme hodně zbraní, ještě je tam velký potenciál se zlepšit v trojkách. Teď nás čeká ve středu Děčín, kterému máme co vracet a se kterým to asi bude zápas o první místo. Jsem rád, že přišlo hodně lidí a že viděli rychlý a hezký basketbal.

Marek Klassen (hráč Nymburka): „Bylo hezké být po pauze zas pohromadě a hrát. A těším se, že teď máme zas hodně domácích zápasů v příštích dvou týdnech. 105 bodů i přes slabou střelbu za tři body ukazuje, že máme jako tým hodně zbraní. Jsme opravdu nebezpečný tým, protože dokážeme skórovat mnoha způsoby. Byl to dobrý zápas. Každý se nás snaží porazit a předvést to nejlepší a my tomu musíme čelit našim výkonem. Soupeř tam měl několik dobrých akcí. My ukázali zkušenost v tom, že jsme se neustále drželi naší hry, a když bylo třeba, tak jsme velmi dobře bránili. Důležité bylo, že se nám ve druhé čtvrtině povedlo odskočit poté, co se soupeř dotáhl. Tam zahrál skvěle Petr Benda. On je hrozně zkušený a umí si najít místo na skórování. Měl tam rychlých šest bodů. Soupeř předtím šel na malou sestavu, to jim vyšlo, vrátili se do hry, ale my zas rychle odskočili. Jelikož máme opravdu hodně zbraní, tak je to pro mě jednodušší sbírat statistiky. Prostě jen přihrávám míč a naskakují mi asistence. Dobrý rozehrávač dělá všechny okolo ještě lepšími a o to se snažím. Hrát tady je opravdu zábava.“

Francesco Tabellini (trenér USK): „Vzhledem k porážce je těžké si zápas užít. Naším cílem bylo zůstat v utkání co nejdéle, ale to se nepovedlo. A hlavním důvodem bylo malé nasazení při doskakování. V první půli jsme nebyli schopní soupeřit o žádný doskok. Soupeř byl silnější a vyšší, ale nám hlavně chybělo to nasazení v soubojích. Dovolit soupeři 14 útočných doskoků za poločas není způsob, jak se udržet ve hře. Přitom když jsme prohrávali o 15 bodů, tak jsme to nasazení ukázali. Kdybychom tak hráli od začátku, tak by to třeba vypadalo jinak. Nechci říkat, že bychom vyhráli, protože tady je pro každého těžké vyhrát, ale bylo by to jiné. Po posledních zápasech, kdy jsme prohráli třeba poslední střelou, tam je trochu frustrace. Navíc jsme neměli šanci přes pauzu společně trénovat, jelikož hodně hráčů bylo na reprezentaci. A první soupeř po pauze je hned Nymburk. Teď nás čeká další pauza a věřím, že na souhře zapracujeme a vrátíme se zpět na nohy. Nymburk je velmi dobrý tým, který je schopný trestat naše chyby. Jsou zkušení, moji hráči se naopak stále ještě učí. Ale jak jsem říkal, hlavní problém byl doskok. když nedoskočíte, nemůžete ani rychle do útoku, což je důležitá součást naší hry. Jsem hrdý na to, jak se tým snažil a nikdy se nevzdal, ale musíme mít mnohem vyrovnanější hru. Proti jinému týmu by to možná dnes stačilo.“

Patrick Samoura (hráč USK): „Mám rád běhavý basketbal, takže mě to dnes hodně bavilo. Hrálo se nahoru dolu, ale soupeř vždy dokázal odskočit. Nám něco chybělo, vždy tam byla nějaká chyba, která nám nedovolila to více zdramatizovat. Ale byl to dobrý zápas, ze kterého si máme hodně co vzít, abychom v druhé polovině sezony byli ještě lepší. Nymburk měl celý zápas větší sílu pod košem, hlavně na doskoku. V poločase měl více útočných doskoků, než my pod oběma koši. Ve druhé půli jsme to zlepšili, ale to nestačí. Musí se jet naplno celý zápas.