NBL

RYLICH NEJLEPŠÍM STŘELCEM PŘI VÝHŘE NAD OLOMOUCKEM

3. 12. 2022

Basketbalisté Nymburka v 11. kole Kooperativa NBL zvítězili 96:83 nad Olomouckem, přestože trenér Ladislav Sokolovský šetřil některé opory a do hry vůbec neposlal nejužitečnějšího hráče týmu rozehrávače Marka Klassena. Větší minuty tak dostali mladší hráči a František Rylich toho využil ke svému nejlepšímu výkonu v KNBL a s 15 body byl nejlepším střelcem týmu. Gerel Simmons přidal 14 bodů a Nate Watson 13 bodů.

Nymburk má za sebou úterní zápas v Lize mistrů a v příštím týdnu ho v pondělí a ve čtvrtek čekají další ligové duely. Trenér Sokolovský proto rozložil zátěž a do hry poslal zcela jinou základní sestavu než v posledních zápasech. Větší prostor směrem do ofenzivy dostali zejména Tůma s Rylichem, kteří také byli nejužitečnějšími hráči týmu.

Tůma ani jednou neminul a nasbíral 11 bodů, 3 asistence, 2 doskoky, 2 zisky a šest získaných faulů. Rylich pak měl druhý nejvyšší počet střeleckých pokusů z celého týmu, trefil tři trojky a s 15 body a 5 asistencemi byl nejproduktivnějším hráčem.

V úvodu sice Nymburk trochu zaspal a dovolil Olomoucku vedení 14:7, ale pak rychle skóre otočil a získal dvouciferné vedení. Hosté ale bojovali a ve třetí čtvrtině se dotáhli na rozdíl pěti bodů. Jenže pak dal trojku Rylich a nastartoval šňůru 12:0, kterou Nymburk zápas rozhodl.

ERA Basketbal Nymburk - BK REDSTONE Olomoucko 96:83 (25:18, 26:20, 20:25, 25:20)

Nejvíce bodů: Rylich 15, Simmons 14, Watson 13, Tůma 11, Lockett 10, Ivanauskas a Novák po 7, Palyza 6, Kříž 5, Benda a Kovář po 4 - Williams a Moten po 15, Heinzl 11. Fauly: 18:21. TH: 19/17 - 15/8. Trojky: 11:9. Doskoky: 37:35. Ztráty: 13:19. Zisky: 12:8. Asistence: 20:19.

Pavel Budínský (asistent trenéra Nymburka): „Pozitivní je, že jsme vyhráli, pozitivní je, že jsme mohli některým hráčům umožnit menší minutáž a dát prostor jiným. Například Marek Klassen nehrál vůbec, aby si odpočinul. Věřím, že ti, kteří nás sledují, si všimli, že jsme měli úplně jinou základní sestavu. Myslím, že to splnilo v našem našlapaném programu svůj účel. Máme před sebou v pondělí ráno jeden zápas a pak hrajeme ve čtvrtek s Opavou a potom Champions League. Mladí hráči dostali v tomto utkání výrazné minuty. Fanda Rylich, Jakub Tůma i Dávid Novák uchopili šanci hrát proti Olomoucku, které hrálo velmi dobrý basketbal. Dejme mu za to kredit. Minuty mladých hráčů jsou velmi důležité, aby měli motivaci v dalším tréninkovém procesu a měli šanci se měřit s našimi staršími hráči. Fanda Rylich dokazuje své kvality i v Polabí v první lize. Tlačíme ho s Láďou Sokolovským, aby přijal roli skórera, aby využil své atletičnosti. Dneska měl v prvním poločase hodně dobrých momentů v přechodové fázi, kdy dokázal velmi dobře tlačit míč a spoluhráče dopředu, najížděl z dvojtaktu, přihrával a pak si i vybíral dobré střelecké pozice, které proměňoval. Sebevědomí si přenesl i do druhého poločasu. Nebyl alibista. Já bych ho viděl dnes jako nejlepšího našeho hráče.“

František Rylich (hráč Nymburka): „Být nejlepším střelcem Nymburka v zápase zní moc hezky. Jsem rád, že k tomu v této sezoně vůbec došlo a že mi tam konečně něco spadlo. U mě je to hodně o sebevědomí. A fakt, že mi trenéři věří a nutí mě k tomu, abych si ty střely bral, tak mi to hodně pomáhá. Dodává mi to sebevědomí. Dostávám příležitosti, které jsem nevěřil, že bych mohl dostávat. jsem za to nesmírně rád. Nastupoval jsem místo marka Klassena na rozehrávce, což je něco jiného než na křídle. Byl jsem tak více na míči a mohl jsem si i sám vytvořit pozice. Vím, že když si nebudu střely brát a budu neviditelný, tak se nikam neposunu. Musím se tlačit do útoku. Dnes mi to padlo, pak se hraje lépe a lépe. My to dnes měli pod kontrolou. Měli jsme tam slabší momenty, ale nehroutíme se a hraje dál naší hru.“

Tihomir Bujan (trenér Olomoucka): „Nymburk byl lepší. My se snažili, i když nám chybí Stamenkovič a dnes i Kněževič kvůli zranění. V určitých momentech jsme hráli dobrý basketbal, ale nedařilo se nám udržet koncentraci po celých 40 minut. A to na Nymburk nestačí. Ve třetí čtvrtině jsme se dotáhli na pět bodů, ale pak jsme udělali chyby plynoucí z únavy. A Nymburk toho využil a trestal nás a uzavřel zápas. Já nemám rád porážky. Samozřejmě je to lepší, než kdybychom tu dostali o 20 a více bodů, ale nemohu být spokojený, když jsme prohráli. V současné době nemáme na to, abychom se měřili s Nymburkem, to je realita, ale chtěl jsem po hráčích, aby hráli dobrý basketbal. V některých pasážích jsme ho hráli, ale v jiných bylo mnoho chyb. To samé se nám stalo před třemi dny v Alpe Adria Cupu proti Vídni. Nějakých 25 minut jsme hráli dobře, ale v takových zápasech je třeba hrát 40 minut. A to jsme dnes nesplnili.“

Dominik Heinzl (hráč Olomoucka): „Podali jsme slušný výkon, jen jsme si měli lépe hlídat míč. Devatenáct ztrát je číslo, které nám moc nepomohlo. Na druhou stranu jsme měli solidní doskok, kde byly statistiky vyrovnané. A to jsme hráli bez našeho nejlepšího doskakovače Kněževiče, což bylo na jednu stranu dobré, že jsme dostali jeho minuty. Na druhu stranu nám chybí hráč do rotace. V těchto dnech máme hodně nabitý program, a tak jsme dnešní běhavější zápas v nohách cítili. Možná se tím dají vysvětlit i některé ztráty, které byly z té únavy. Prohra o 13 bodů je možná pro nás dobrý výsledek, ale do každého zápasu jdeme s tím, že ho chceme vyhrát. Po vítězstvích proti Opavě nebo Děčínu jsme chtěli zkusit i v Nymburce vyhrát. Nepovedlo se, tak možná příště.“