TEST CUP OSTRAVA 2020

6. 9. 2020

Naši junioři U19 strávili poslední dny prázdnin na turnaji v Ostravě, kde se postupně postavili celkům NH Ostrava, Snakes Ostrava, Sokol Pražský a BK Pardubice a vedli si znamenitě, když všechny své soupeře dokázali porazit a vybojovat tak 1. místo na turnaji. Souběžně s mini hráli v jiné hale v Ostravě starší žáci U15.

Do Ostravy odjížděli junioři U19 bez Františka Rylicha, který se připravuje s naším mužským A týmem a bez Martina Studnického, který se připravoval s kategorií U17 na turnaji na Slovensku. Ostatních 14 hráčů včetně hostujícího Pavla Nováka z BC Geosan Kolín bylo připraveno získávat herní zkušenosti po dlouhé pauze, zdokonalovat se na obranné i útočné polovině a co nejvíce se navzájem poznat na hřišti i mimo něj, to vše turnaj v Ostravě splnil a trenéři tak mohli být spokojeni.

První den turnaje jsme se střetli s týmem NH Ostrava, po delší herní pauze byl náš tým zejména v obraně velmi rozpačitý, nedařilo se nám zodpovědně bránit 1 na 1 a včas zastavovat soupeřův rychlý přechod na útočnou polovinu z čehož pramenilo hodně faulů a soupeř se tak často dostával na čáru trestného hodu. V útoku se naopak naplno projevilo, že hráči se již těší na utkání, sprintovali, snažili se hledat volné spoluhráče v lepších pozicích, což vedlo k velké ofenzivní smršti, která se zastavila až na 102 bodech naopak obdržených 73 již nebylo z pohledu trenérů hezké číslo.

Druhé utkání jsme sehráli s domácím celkem Snakes Ostrava, zápas to byl velice bojovný od obou týmů a v prvním poločase také často přerušovaný vzhledem k velkému počtu faulů, které doprovázely i časté emoce na obou stranách. Po vyrovnaném poločase jsme do třetí čtvrtiny vstoupili s větší koncentrací, trefovali jsme clony a dobře hráli taktické signály, které nám pomohly ke snadným zakončením. Třetí čtvrtinu jsme díky tomu ovládli zcela jasně 34:16. To, co se nám v předešlém utkání nedařilo, už hráčům začalo lépe vycházet v posledních 10 minutách zápasu a to obrana 1 na 1, díky které jsme domácí celek ubránili na 66 bodech. I když soupeř zkoušel měnit styl obrany z osobní na zónovou, stále jsme měli ofenzivní odpověď, a tak jsme si dokráčeli pro pohodlné vítězství 89:66.

Po dopoledním utkání s domácími Snakes nás večer čekal zápas se Sokolem Pražským, do kterého jsme vlétli s velkou chutí a po první čtvrtině se ujali vedení 37:19, spousta volných střel, dobrý rychlý protiútok a slušná obrana i když soupeř trefil pár těžkých střel, znamenala jasné vedení. To mělo i svou „stinnou“ stránku. Všechny hráče vývoj utkání naprosto uspokojil, hrálo se v podstatě jen v útoku a nikomu se nechtělo "ušpinit" v obraně. Hráči Sokola Pražského postupně ukrajovali rozdíl z první čtvrtiny, ale v klíčových momentech jsme nápor odrazili vždy úspěšným zakončením a v koncovce jsme si zkušeně pohlídali náš náskok. Bohužel z pohledu obrany a nasazení to byl náš nejhorší zápas. I takový je potřeba a ukázal nám fakt, že nikdo nikdy nesmí polevit za jakéhokoliv stavu a uspokojit se vedením. V průběhu celého zápasu jsme vždy byli o krok před soupeřem, ale vlastní laxností jsme umožnili Sokolu Pražskému opticky korigovat rozdíl ve skóre na konečných 89:82.

Poslední a zároveň finálové utkání nás čekalo v neděli ráno proti celku BK Pardubice. Hráči obou celků do utkání vlétli s velkým nadšením. Postupem času se však začala ukazovat únava z předešlých utkání, která zapříčinila spoustu nepřesných zakončení pod oběma koši. Zároveň se oba celky prezentovaly velmi slušnou obranou, kdy zejména naši hráči museli upřít všechny své síly na zastavení vyšších hráčů soupeře pod košem. Ve třetí čtvrtině se soupeř dostal do jednobodového vedení, ale to bylo vše, co jsme dovolili. Po několika vydařených akcích jsme se dostali na rozdíl 10 bodů a definitivně jsme se tak uklidnili a v koncovce si připsali vítězství o 9 bodů 66:57. Jsme velice rádi, že i když se nám nedařilo úspěšně skórovat i z volných pozic, dokázali jsme naše nízké procento úspěšnosti střelby vynahradit dobrou týmovou obranou a dokráčet si pro prvenství v turnaji.

Všechny zápasy nám odkryly naše silné i slabé stránky, víme na čem pracovat a kde se můžeme posunout, zároveň jsme "otestovali" všechny hráče na soupisce, určili jsme si blíže týmové role jednotlivých hráčů, užili jsme si volný čas mimo basketbalovou palubovku a položili základní stavební kámen do nadcházející sezóny, která věříme, že bude velmi úspěšná.

Na Test Cupu startovali také starší žáci U15. Ti z pěti zápasů prohráli první tři. Nejprve smolně se Snakes Ostrava 61:62. Druhý den přinesl dvě těžké prohry. Se Sokolem Pražským 62:103 a s Interem Bratislava 65:94. V dalších dvou zápasech už byli naši hráči lepší než soupeř. Nejprve porazili Basketpoint Frýdek-Místek 90:63 a další den po nejlepším výkonu v turnaji vysoko Opavu 80:57.