Evropské poháry

TROJKOVÁ SMRŠŤ PŘINESLA VÝHRU

18. 11. 2020

Basketbalisté Nymburka ve 3. kole základní skupiny Ligy mistrů potvrdili roli favorita a doma porazili kyperský Keravnos 96:69. Připsali si tak druhé vítězství a drží druhou postupovou příčku ve skupině B. Keravnos naopak prohrál i třetí zápas a jeho postupové šance už jsou minimální. Nejlepším střelcem Středočechů byl s 21 body Retin Obasohan, po 16 bodech přidali Hayden Dalton a Vojta Hruban. Tým Orena Amiela se blýskl 17 proměněnými trojkami, což je jen o jednu méně, než je rekord sezony. Jde také o maximum Nymburka za pět sezon v soutěži.

Nymburk vykročil za druhým triumfem v soutěži správnou nohou. V domácí hale, kde kdysi dokázal v Lize mistrů uspět v 16 duelech z 20, povolil hostům první koš až na konci třetí minuty. Celkem si během úvodní části vybudoval náskok 12 bodů, když trefil 13 z 19 střel a sedm z devíti trojek. Zářil Hayden Dalton, jenž se během skvělého vstupu trefil zpoza oblouku dvakrát včetně dlouhé trojky a nasbíral 10 bodů.

Celá půle měla vysoké tempo a byla prototypem moderního basketbalu – soupeři se téměř v polovině případů uchylovali ke střelbě z perimetru. Lépe se proti nováčkovi prestižní soutěže cítil Nymburk: ten za první polovinu klání proměnil 13 trojek, přičemž kromě tří úspěchů Daltona se třikrát trefili i Retin Obasohan a Omar Prewitt a dvakrát Vojta Hruban a Petr Benda. Jednu trojku přidal Martin Kříž.

S vědomím, že vítězství výrazně zvýší jejich šance na postup ze skupiny B, pokračovali Středočeši v sebevědomém výkonu a úvodní půli ovládli jasně 59:38. Opírali se o 62% střelbu, 18 doskoků a 13 asistencí. Ani Keravnos, nyní třetí celek kyperské ligy, nestřílel zle (47 %), spáchal však šest ztrát a v podstatě ve všech statistikách zaostával. Bodově ho táhl londýnský rodák Simon Michail s 10 body.

Třetí čtvrtina zastihla českého mistra, jenž v pondělí prohrál na hřišti USK Praha 72:88 a v KNBL padl po 93 vítězstvích v řadě, v útlumu. Méně energie, menší koncentrace – bylo třeba, aby si Oren Amiel vzal ve 26. minutě time out a pokusil se s tempem něco udělat. Povedlo se, Nymburk se po pokynech nejlepšího kouče loňského ročníku Ligy mistrů zvedl. Přesto držel po třetí části náskok „jen“ 16 bodů.

Ušetřené síly z pondělí, kdy se na Folimance prostřídalo deset borců včetně mladých nadějí, se ovšem v závěru hodily. Prewitt 15. trojkou domácích navyšoval ve 32. minutě na 77:56 a kdyby byli ve Sportcentru diváci, mohli začít slavit. Náskok favorita se v jednu chvíli vyšplhal až na 32 bodů a minimálně pro odvetu, jež čeká Nymburk 15. prosince v Nikósii, si domácí vytvořili pohodlný polštář.

V závěru tak dostali šanci i mladí hráči František Rylich a ve své premiéře v Lize mistrů Rostislav Jirák.

Obasohan se stal prvním hráčem v historii soutěže, kterému na to zapsat si více než 20 bodů, 5 doskoků, 5 asistencí a 3 zisky stačilo méně než 25 odehraných minut. Retin si nakonec připsal za 23 minut 21 bodů, 7 doskoků, 5 asistencí a 3 zisky. Vojta Hruban pak poosmé za sebou vstřelil v zápase BCL alespoň 16 bodů, což se mu podařilo jako čtvrtému hráči v historii BCL. Nikdo dosud nebyl takto produktivní ve více zápasech.

ERA Nymburk – Keravnos 96:69 (33:21, 26:17, 13:18, 24:13)

Nejvíce bodů: Obasohan 21, Dalton a Hruban 16, Prewitt 14, Kříž 9, Benda 8, Zimmerman 6, Kovář 4, Tůma 2, Jirák a Rylich 0 - Rozzell 15, Michail a Williamson 13, Stylianu 10. Fauly: 13:22. TH: 17/11 - 7/6. Trojky: 17:7. Doskoky: 40:35. Ztráty: 6:13. Zisky: 8:4. Asistence: 22:12.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Byl to pro nás důležitý zápas, zvláště po prohře v české lize. Nám se povedlo správně zareagovat hned od úvodních minut. Měli jsme zápas pod kontrolou. Soupeř je velmi dobře koučovaný a do každého utkání jde naplno, proto jsme věděli, že musíme zvládnout začátek a být připraveni. A to jsme byli. Začali jsme dobře v obraně i v útoku. A když se daří střelba, zvedá se sebevědomí. Dnes tam padla i dlouhá trojka Haydenovi Daltonovi, ukázal to i v minulé sezoně proti Bambergu. On tyhle střely umí. Hráči vědí, že já jim nebudu říkat, aby něco nedělali. Je to jejich hřiště a je to jejich rozhodnutí, co zahrají. Když máte střelecký tým, můžete prohrát s každým, ale také porazit každého. A my se tak snažíme tým stavět. A když pak trefujete a máte sebevědomí, jste hodně nebezpečným týmem.

Petr Benda (hráč Nymburka): „Jsem rád, že jsme se vrátili k naší hře po těch dvou nepovedených zápasech v české lize, kdy jsme trochu polevili v koncentraci. Teď jsme se vrátili k rychlé hře, napadání soupeře a to dnes rozhodlo. Proto jsme měli v poločase náskok 20 bodů. Dnes se ukázal efekt domácí haly. Tady máme nejvíce nastříleno, věříme si tu. Dnes většina střel z trojkové vzdálenosti bylo hodně otevřených, protože soupeř hodně vypomáhal pod košem. A nám to padalo. Dva dny jsme se na ně připravovali a viděli jsme na videu, že se drží svého plánu a nemění ho. Snaží se to ucpat pod košem a nechávají volnější střely z dálky. A to se jim dnes nevyplatilo. V předchozích zápasech sahali po vítězství, ale my je dnes potrestali střelou z dálky. Chtěl bych říci, že jsme blízko postupu, ale je to ještě daleko. Máme to dobře rozehrané,dvě výhry a více domácích zápasů v druhé polovině skupiny. Doufám, že si formu udržíme, ale další kolo se hraje za měsíc a pak dva zápasy až v lednu, takže bude záležet na aktuální formě a vše je ještě otevřené.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Dnes to bylo stylem start-cíl. Začali jsme s velkým nasazení, přesně jak jsme chtěli a k tomu byla dobrá ruka všech. Běhali jsme, oni nestíhali a my z toho měli spoustu otevřených střel. A přece jen jsme hráli doma, takže domácí obroučky, takže i to nám trochu pomohlo. Byla to víceméně povinná výhra, jestli chceme postoupit, tak bylo potřeba vyhrát. Potvrdili jsme výhru z Bursy, takže jsme v pozici, kde chceme být. Máme to ve svých rukou a když budeme držet domácí palubovku, tak se o postup vůbec nemusím bát. Byl na nás vidět daleko větší hlad, koncentrace, to tam je před LM vždycky, ale pro nás bylo důležité vrátit se do rytmu a na všech klucích bylo vidět, že chceme do zápasu vlítnout úplně jinak a podle toho to také vypadalo. Retin je náš hnací motor, tlačil nás dopředu. Dnes měl asi jako skoro všichni výborný střelecký den, je hrozně důležitý článek našeho řetězu, protože když vypadne, tak ten zbytek nemůže správně fungovat. Vzpomínali jsme, jestli si někdo pamatuje, kdy dal jeden tým 13 trojek za poločas, což je hodně i na celý zápas. Když jsme to číslo slyšel, tak mě to překvapilo. Na druhou stranu všechny střely byly volné a nestříleli jsme nic těžkého kromě Haydena, který vystřelil skoro z půlky, ale on takové střely dává a věděl jsem, že to tam padne.“

sobota 6.4. - 18:00