Evropské poháry

VÍTĚZNÉ DRAMA

22. 10. 2019

V Lize mistrů jsme sehráli další mimořádný zápas. Diváky na Královce zvedala ze sedaček dramatická koncovka s Gaziantepem, ve které jsme nakonec vyválčili vítězství 74:72 po prodloužení. Navázali jsme tak na úvodní výhru nad Bambergem. Duel s tureckým celkem rozhodl s klaksonem nastavené pětiminutovky pivot Zach Hankins, jenž přitom na konci základní hrací doby neproměnil potenciálně vítězné dvě šestky. Nejlepším střelcem našeho týmu byl s 16 body veterán Petr Benda, na druhé straně nasbíral 20 bodů Drew Crawford.

Svěřenci trenéra Orena Amiela vstoupili do utkání nebojácně a potvrdili, že skvělé začátky v Lize mistrů by si mohli nechat patentovat. Po německém Bambergu, kterému minulý týden na startu duelu nadělil šňůru 16:0, si dnes kouč Gaziantepu bral první oddechový čas za stavu 9:0. Celek od turecko-syrských hranic se zvedl, herně i střelecky, přesto jsme první čtvrtinu ovládli my. Spolehnout jsme se při vedení 18:13 mohli na rychlý protiútok, útočný doskok, ale také výborné přebírání na obranné polovině.

Také začátek druhé části vyšel lépe nám. Gaziantep znovu nezachytil doskok pod vlastním košem, navíc bojoval s nepřesnou střelbou – v poločase mizerných 30 %. Prapor hostů drželi hvězdný Drew Crawford, nejužitečnější hráč loňského ročníku italské Serie A, se šesti body, či Orhan Haciyeva se sedmi. Nymburk táhl s čtrnácti body Benda.

Diváky zvedl ze sedadel kromě basketbalových akcí také faul Ismaila Ulusoye, který při pokusu o obranu udeřil do hlavy Haydena Daltona – výsledkem byla nejen krev z nosu u našeho pivota, který pak už moc nehrál, ale také nesportovní chyba. Gaziantep dále kupil minulu za minelou a v jednu chvíli jeho ztráta vystoupala až na dvacet bodů – 37:17. I na nás ale přišel ke konci první půle útlum a do šaten se tak šlo za stavu 41:28.

Počátek druhé půle vyšel lépe hostům, po pětibodové šňůře ovšem Nymburk vrátil do hry akrobatickou střelou Vojtěch Hruban. Přesto Turci vycítili šanci: zvlášť, když na konci první poloviny třetí čtvrtiny stáhli na 43:39.

Po razantní smeči do té chvíle překvapivě nevýrazného Jamella Haginse jsme to rázem byli my, kdo musel sáhnout po time outu. Trenér Oren Amiel dokázal nevýraznou sestavu vyhecovat, což potvrdily dvě následné trojky Martina Peterky a Roka Rogiče. Peterka přidal do konce třetí části ještě jednu, přesto Turci, známí jako „klub, jenž připravuje hráče tureckým gigantům Fenerbahce a Galatasaray“, dokázali stáhnout zmíněných dvacet bodů na sedm – 53:46.

Zmrtvýchvstání hostů pokračovalo: ve čtvrté minutě poslední čtvrtiny se totiž poprvé v utkání dostali do vedení – 53:55. Vůbec poprvé v sezoně jsme tak čelili soupeři ve vyrovnané koncovce. Znovu nás nakopl až kapitán Pavel Pumprla necelé tři minuty před koncem, když košem s faulem, následnou šestkou a poté i úspěšným nájezdem otočil skóre na 62:59. Pak ale Crawford trojkou srovnal na 62:62.

Vedení nám vrátili Petr Benda (64:62) a jednou šestkou mladík Deishuan Booker, 5,6 sekundy před koncem se však znovu dostal k volné trojce střelec Drew Crawford a opět srovnal. Oddechový čas byl míněn dobře, hned po vyhození našel Hruban pod košem Zacha Hankinse, kterého nekompromisně fauloval Hagins – michiganský rodák ovšem ani jednu šestku neproměnil.

Šlo se do prodloužení, v němž jsme se sice rychle ujali vedení šestkou Pumprly, hosté však kontrovali trojkou. Stejnou měrou odpověděl Ivan Almeida – 69:68. Crawford následně proměnil dvě šestky – a pak přišla velká chvíle Jaromíra Bohačíka. Tomu se do té chvíle vůbec nedařilo, když byl urputně bráněný, po přesném pasu Almeidy nicméně z rohu nasadil trojku a dvanáct sekund před koncem nás poslal do vedení 72:70. Crawford ovšem ukázal, že dříve nebojoval o místo v NBA náhodou. Poté, co utekl obraně, vyrovnal nájezdem z levého křídla pět sekund do sirény na 72:72.

Nakonec jsme ale byli šťastnější my. Při poslední akci sice Ivan Almeida svůj nájezd neproměnil, Hankins ovšem tentokrát z doskoku neminul. S klaksonem vsítil rozhodující koš o desku a rozhodl. Napravil tak své zaváhání ze závěru normální hrací doby.

„Jsem stále plný emocí. Na konci čtrvté čtvrtiny jsem minul dvě šestky na výhru. Předtím jsem ještě nefauloval, když mi to trenér říkal, a soupeř srovnal trojkou. Já si to v tu chvíli neuvědomil, že za vedení o tři je tohle chytrá věc. Pořád jsem si ale říkal, že ještě máme prodloužení a pak jsem se dokázal nějak vykoupit za své chyby. Jsem taky pyšný na kluky, kteří na konci trefili velké střely. „Boči“ neměl vůbec den a pak tam práskl tu ohromnou trojku,“ vyznal se ze svých pocitů Zach Hankins.

Zůstáváme tak i po druhém kole letošního ročníku Ligy mistrů neporažení. Třetí zápas skupiny C odehrajeme 30. října v lotyšské Rize, Gaziantep hostí Bamberg.

„Gaziantep teď nebyl v dobrém rozpoložení, prohrál čtyřikrát v řadě. I v situaci zády ke zdi ale dokážete najít ještě sílu a přesně to dnes soupeř zvládl. A za to, že se nevzdal, má můj velký respekt. Od nás to bylo tři a půl nejhorších čtvrtin v této sezoně a vůbec za hodně dlouhou dobu. I za to ale zaslouží kredit soupeř, který nás přinutil hrát v jeho stylu, to znamená dlouhou kontrolu míče a plné využívání času na útok. V tomhle směru nás tedy přehrál. My jsme udělali spoustu chyb, ale nakonec jsme urvali výhru a někdy takto vydřené výhry pomohou v týmu něco utvořit. Příště ovšem musíme v koncovce odvést mnohem lepší práci,“ řekl kouč Oren Amiel.

ERA Basketball Nymburk - Gaziantep 74:72 po prodl. (18:13, 23:15, 12:18, 12:19 - 9:7)

Body: Benda 16, Hankins 14, Almeida 10, Hruban 9, Pumprla a Peterka po 6, Bohačík a Rogič po 5, Booker 3, Dalton a Kříž po 0 - Crawford 20, Ogut 14, Hagins 13, Vasiliauskas 9. Fauly: 14:22. Trestné hody: 22/14 - 14/12. Trojky: 6:8. Doskoky: 55:41. Asistence: 17:13.

pondělí 22.4. - 18:00