Evropské poháry

VÝHRA A PRVNÍ MÍSTO

4. 2. 2020

Neskutečné! ERA Basketball Nymburk je nejlepším týmem základní fáze Ligy mistrů. V posledním duelu skupiny C jsme po výborném výkonu oplatili porážku řeckému Peristeri a zvítězili jsme 84:72. V souběžně hraném klání pak Bamberg porazil Tenerife 98:96 po prodloužení, což znamená, že do osmifinále postupujeme z prvního místa. Dokonce máme nejlepší bilanci ze všech týmů v soutěži. Protivníka pro play off se dozvíme po losu 18. února, už teď ale víme, že se postavíme nejslabšímu celku ze čtvrtých příček.

Zápas v zaplněné Královce odstartoval ostrou přestřelkou a už po pěti minutách svítil na tabuli stav 15:13. Skvěle se uvedl zejména Deishuan Booker, který v první části nasbíral sedmnáct bodů včetně trojky s faulem. Momentálně čtvrtý celek řecké ligy pak táhl angolský pivot Yanick Moreira, který naší obraně dělal potíže nejen 205 centimetry, ale také výborným pohybem ve vymezeném území.

Náskok soupeře, který v jednu chvíli narostl na devět bodů, jsme na startu druhé čtvrtiny smazali a dokonce jsme otočili – 34:31. Mohla za to především pevná obrana, díky které jsme dokonce hosty dvakrát ani nepustili ke střele. Celkově se po oddechovém času začal hrát taktičtější a trpělivější basketbal, což znamenalo, že o půli jsme šli do šaten po velkém boji a s vyrovnaným stavem 42:42.

Fantastickou dvacetiminutovku odehrál Booker, který nastřádal 21 bodů při stoprocentní střelbě 7/7 z pole. Proměnil čtyři trojky a také tři trestné hody a spolu s Jaromírem Bohačíkem byl jediným borcem v našem dresu, jenž měl plusovou statistiku (+6). Za Peristeri se kromě Moreiry (11 bodů a čtyři doskoky) prosadil rovněž hráč se zkušeností z Letní ligy NBA, Kingsley Moses, s osmi body.

Vinou několika nepřesností jsme Řekům na začátku druhé půle dovolili čtyřbodové vedení – 44:48. Poté se však rozehrál do pohody náš nejlepší střelec Vojtěch Hruban, trojku trefil i Hayden Dalton a kouč Peristeri Nikolaos Papanikolopulos sahal k dalšímu time outu – 54:48. Náskok po třetí části narostl na 61:53, což v tu chvíli znamenalo při vedení Bambergu (55:54) první příčku.

Ve skvělé jízdě jsme pokračovali i v poslední čtvrtině a po trojce Bohačíka vedli dvouciferným rozdílem – 70:59. Řekové nicméně ukázali svou typickou zarputilost a po sérii košů a technické chybě Vojty Hrubana ukrojili na tři body – 71:68. Závěrečné drama rozlouskl minutu a půl před závěrečnou sirénou těžkou trojkou Dalton, hned po ní navíc soupeř spáchal nesportovní chybu.

Když se navíc zhruba minutu před koncem blýskl „Jordanovskou“ donáškou Petr Benda, bylo hotovo – 80:69. Na výsledku, který z nás udělal s 12 výhrami a dvěma porážkami nejlepší tým základních skupin, už nic nezměnila ani trojka Graye. Díky výhře 84:72 jsme získali nejen právo startu proti jednomu ze čtvrtých celků, ale také výhodu domácího prostředí pro osmifinále i případné čtvrtfinále.

Velkou zásluhu zaslouží fanoušci, kteří zaplnili halu Královka a vytvořili výbornou atmosféru.

ERA Basketbal Nymburk - Peristeri winmasters 84:72 (26:31, 16:11, 19:11, 23:19)

Nejvíce bodů: Booker 25, Hruban 16, Dalton 14, Bohačík 13, Benda 7, Hankins 6, Rogič 2, Kříž 1, Tůma 0, Peterka nehrál - Gray 18, Moreira 16, Moses 11, Agravanis 7. Fauly: 15:19. TH: 20/19 - 15/12. Trojky: 11:10. Doskoky: 40:34. Ztráty: 14:15. Zisky: 5:7. Asistence: 13:16.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Vyhráli jsme těžký zápas. Když se zamyslím nad tím, čeho jsme dosáhli… Dokázali jsme víc, než o čem jsme snili. Klobouk dolů před kluky, protože to především oni hráli. Oni proměňovali střely, oni bránili, tohle vítězství je jejich. Říkal jsem jim už v šatně: nemyslím si, že jsme hráli kdovíjak skvěle, přece jen se projevila i zranění a chybějící hráči nebo únava. Kluci se ale nikdy na nic nevymlouvají, vždycky se snaží přijít na to, jak vyhrávat zápasy. To už něco vypovídá o tom, jak jsou nastavení. Nemyslím si, že jsme dnes hráli dobrý zápas, soupeř hrál dobře a pořádně nám zatápěl. Ale my jsme zkrátka dokázali zvítězit, a to je nejdůležitější. Atmosféra byla skvělá, je radost tady každý druhý týden hrát. Fanoušci jsou fantastičtí, přinášejí pravé emoce. Doufám, že je v play off uvidíme více než jen jedenkrát. A ještě jedna věc. Už jsme tady shrnuli hráče, ale jsou i další lidé, kteří jsou v pozadí, nejsou tolik vidět a jsou pro tým také velmi důležití. Lékaři, fyzioterapeuti, management… A další dva kluci, kteří nikdy nedostávají uznání, jaké si zaslouží. A to je můj asistent Saša Sekulič a taky kondiční trenér Ricardas Reimaris. Oba jsou s námi každý den od osmi od rána do pozdních večerních hodin, dělají skvělou práci a oba ji berou velice vážně. A to je vše, doufám, že se se všemi uvidíme znovu v březnu.“

Deishuan Booker (hráč Nymburka): „Zrovna jsem si vzpomněl na náš předchozí zápas, ve kterém jsme nebyli tolik agresivní. To se nám tak trochu i vymstilo. Dnes to také nebylo úplně nejlepší, ale vyhráli jsme, a to je nejdůležitější. Určitě (připravilo vás toto utkání na další kolo?). Fyzický tým, se kterým jsme předtím prohráli, takové vítězství vám před play off zvedne sebevědomí. Ano, obroučka byla v první čtvrtině pořádně velká (taky jste cítil jako Stephen Curry, že pokaždé, když vystřelíte, trefíte se?). (usmívá se) Takto byste ovšem měli zápas končit, a já na konci nehrál. Nezáleží na tom, proti komu budeme hrát v dalším kole, v žádného soupeře nedoufám, nebo tak něco. Naše práce je být připraveni na kohokoli.“

Petr Benda (hráč Nymburka): "Jsme rádi, že se nám v posledních minutách podařilo utkání obrátit. Bylo vidět, že i když nám v rotaci někteří hráči chybějí, jsme schopni se s tím vypořádat. Že dokážeme vyhrát, i když zápas není ke koukání, nedaří se nám a jsme dole. Jsme schopni se zvednout a dovést zápas do vítězného konce. A výborní byli také naši fanoušci. Jsou zápas od zápasu lepší. Hala byla plná, je super, že si na Královku zvykli chodit. Jednu dobu jsme byli na koni, jednu dobu soupeř... Nebýt zlepšené obrany, tak by to nedopadlo dobře. Po první čtvrtině jsme sami viděli, že obrana z naší strany byla strašlivá a bylo třeba ji zlepšit. To jsme splnili. Znovu: i když jsme dole, i když se nám nedaří, jsme schopni předvádět konstantní výkony v defenzivě. To v Lize mistrů pomáhá. První místo ve skupině je super. Musíme se nicméně soustředit na sebe. Jestli bychom šli z prvního, nebo druhého místa, je celkem jedno. Na soupeře se budeme připravovat stejně poctivě jako jsme se připravovali během základní části, a věřím, že ještě dokážeme hodně věcí."

pátek 19.4. - 18:00

pondělí 22.4. - 18:00