NBL

VÝHRA NAD DĚČÍNEM A PRVNÍ MÍSTO

23. 11. 2022

Basketbalisté Nymburka v předehrávce 14. kole Kooperativa NBL doma zvítězili 102:86 nad Děčínem. Severočechům tak oplatili porážku z úvodu sezony a poprvé se dostali na první místo tabulky, kde mají nyní shodnou bilanci jako druhé Brno, které zvítězilo 82:72 nad Ostravou. A právě v Brně se Nymburk představí v sobotu. Děčín po třetí prohře v sezoně klesl na čtvrtou příčku.

Válečníci nastoupili bez svého nejlepšího střelce Tye Nicholse, přesto vstoupili do utkání velmi dobře a rychle získali sedmibodové vedení. Jenže Nymburk ukazoval své ofenzivní zlepšení. Obrana Děčína si nevěděla rady s pivotem Natem Watsonem, který v prvních pěti minutách pětkrát zasmečoval a už první čtvrtina mu stačila na to, aby předvedl nejlepší výkon sezony z pohledu Kooperativa Faktoru v celé lize.

K tomu navíc Nymburk přidal i střelbu za tři body, o kterou se v této sezoně zatím nemohl opřít, ale dnes trefil každý druhý pokus. Zejména Gerel Simmons měl vydařený vstup do zápasu a dal čtyři trojky z pěti pokusů. Pět trojek dal Marek Klassen, který byl v souboji dvou nejlepších rozehrávačů dosavadního průběhu sezony opět dominantní a nasbíral 20 bodů a devět asistencí.

K nejlepšímu výkonu sezony se rozehrál i Lukáš Palyza a výsledkem bylo už v poločase 59 bodů. A to proti dosud nejlepší obraně soutěže. Do druhé půle ale Děčín nastoupil s výrazně větším nasazením a agresivitou a z utkání se stala lítá bitva o každý míč. V jednom takovém souboji si poranil koleno Matěj Svoboda a musel z utkání odstoupit z pozice nejlepšího střelce Děčína.

Nymburk už pak sice tolik nedominoval a třetí čtvrtinu dokonce prohrál, přesto si v klidu hlídal vedení. A to zejména díky výrazně širší rotaci a lavičce, která tu děčínskou přehrála 53:18.

ERA Basketbal Nymburk - BK Armex Děčín 102:86 (32:20, 27:23, 19:24, 24:19)

Nejvíce bodů: Klassen 20 (9 asistencí), Watson a Simmons po 17, Palyza 16, Ivanauskas 8, Rylich 7, Lockett 5, Kovář a Tůma po 4, Benda a Novák po 2, Kříž 0 - Pomikálek a Svoboda po 17, Kroutil a Walton po 13. Fauly: 21:21. TH: 17/8 - 22/17. Trojky: 14:7. Doskoky: 43:37. Ztráty: 15:19. Zisky: 10:10. Asistence: 21:19.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Výhra je samozřejmě dobrá, ale přesto to nebudu hodnotit úplně pozitivně, protože jsme tam dnes udělali hodně chyb z pohledu taktiky a občas mi tam chybělo větší nasazení. Dostali jsme hodně bodů z protiútoků, jak kdybychom se neuměli vrátit zpět do obrany. Ale na tom se dá pracovat a to se dá zlepšit. V útoku to celkem jde, dnes jsme ukázali i to, že umíme střílet za tři, což z tréninku víme, jak hráči střílí, ale dosud se to nedařilo dostat i do zápasů. Ale měli jsme soupeři dovolit o 10 až 15 bodů méně. Pak bych řekl, že to bylo velice slušné utkání. Takhle je to dobrá výhra, ale máme na čem v obraně pracovat. Možná to bylo nekoncentrovaností, že si hráči mysleli, že když Nichols nehraje, že to bude jednoduché. Útok byl v pořádku, i když bych si představoval, že se míč ještě malinko víc pustí, ale já se chci hlavně bavit o problémech a v obraně to dobré nebylo. Co se týče Nate Watsona, tak ten těžil z toho, že Marek Klassen ho dobře vidí a Děčín tam na pick and rollu udělal chyby, čehož oba velmi dobře využili. Pět dunků za prvních pět minut se moc často nevidí, ale já. stejně pořád přemýšlím spíše nad tou obranou. Když budeme v zápasech koncentrovaní, tak můžeme hrát ještě mnohem lépe, protože tým máme opravdu dobrý. Já to nebral jako zápas o první místo, ale jako těžký zápas, což se potvrdilo. Děčín hrál slušně. Teď nás čeká brno, to se také bude říkat, že se hraje o první místo. pro mě je ale hlavní, abychom se zlepšovali a třeba příští týden zkusili zabojovat o další výhru v Lize mistrů.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Byl to hodně fyzický zápas jak play off utkání. Hodně se to mlelo, a když Děčín zjistil, že herně to dnes s námi nepůjde, tak sáhl k fyzické hře, kouskování hry a to se jim ve druhé půli povedlo a náš náskok nenarůstal. Naše chyba byla, že jsme neudrželi koncentraci, nechali se rozhodit. To musíme zlepšit. První poločas byl velmi dobrý v útoku. bylo tam hodně pěkných akcí. Všichni v týmu pod novými trenéry pochopili, že hraní za Nymburk je o týmu. Vždy to vyjde na někoho jiného a je důležité, abychom tu hru dobře četli. Pak jsou všichni hráči v rytmu a vypadá to dobře. Od začátku sezony jsme se trápili se střelbou a dnes se do toho konečně dostalo více hráčů. Je to důsledek tréninků, kde už to vypadá lépe a vše si analyzujeme. Pro nikoho nebylo příjemné se prvních pár kol dívat jiným na záda, takže jsme rádi, že jsme to dnes zvládli a dostali jsme se zpět tam, kam patříme. Teď už je jen na nás, abychom se nadále zlepšovali a zůstali tam, kam dlouhodobě patříme.“

Tomáš Grepl (trenér Děčína): „My si nemůžeme myslet, že pojedeme do Nymburka vyhrávat, protože má nejlepší a nejdražší mančaft v celé lize. Ono se to jen říká, že je to zápas o první místo, realita je někde jinde. My jsme zápas začali velmi dobře, vedli jsme prvních pět minut první čtvrtiny. Na konci první čtvrtiny nás položil úsek 10:0, když jsme nebyli schopni zastavit clonu na hráče s míčem a dostávali jsme jednoduché koše od Watsona. Tím se Nymburk dostal do vedení 32:20 po první čtvrtině. To nás zlomilo na zbytek zápasu, protože jsme se už nedokázali dostat pod deset bodů v rozdílu, i když jsme se o to snažili až heroickým bojovným výkonem ve druhém poločase. Škoda toho výpadku sedmi, osmi minut na přelomu první a druhé čtvrtiny, kde jsme defenzivně propadli a naše obranné snažení bylo velmi špatné. Utkání bylo agresivní od začátku. My jsme si ale na rozdíl od druhého poločasu nechali dát jednoduché koše. Jednoduchá stupidní dvojička mezi Klassenem a Watsonem a naši pivoti nejsou schopni Watsona ubránit. Proto vypadal konec první čtvrtiny, jak vypadal. Ve druhém poločase jsme odvedli lepší práci na Watsonovi a to se projevilo v tom, že jsme už nedostali tolik jednoduchých košů. Nymburk ale má takovou kvalitu, že když jsme pokryli clonu na hráče s míčem, Nymburk se trefí zvenku. Když mají trojky 28/14 není se čemu divit, že nám nastřílí stovku. Šedesát bodů na první polovinu je ale opravdu hodně a máme na čem pracovat. Dneska jsme neměli Ty Nicholse, který nastoupil už se sebezapřením proti Brnu, a proto jsme ho dneska šetřili. Matěj Svoboda si poranil koleno a odstoupil během utkání. Uvidíme, jak to s ním bude vypadat. Věřím, že minimálně Nichols bude schopen v Olomouci hrát.“

Anthony Walton (hráč Děčína): „Byl to opravdu těžký zápas a je třeba ocenit Nymburk, protože hrál opravdu lépe než u nás. S novým trenérem a rozehrávačem hrál opravdu jinak než předtím. Teď byli doma a čekali jsme, že si budou chtít pohlídat domácí prostředí. byl to opravdu dobrý zápas. Ty Nichols je náš nejlepší střelec. Prohráli jsme o 16 bodů a právě ty jeho body nám chyběly. A Matěj Svoboda se dostával do dobré pohody v zápase,než musel odstoupit. Ale útok nebyl náš problém. To spíše obrana. A také doskok. Doufejme, že do soboty to dáme dohromady. Hlavně doskok byl problém. Dovolili jsme jim snad devět útočných doskoků za poločas, což není zas tak hrozné, ale oni z toho dali minimálně 12 bodů. To jim hodně pomohlo. Takže obrana byl problém, hlavně komunikace. Musíme se na to podívat a zlepšit to. Druhý poločas byl hodně fyzický a tak to má být. Kdybychom bojovali už v první půli tak, jako ve druhé, tak by to byl zcela jiný zápas. Ale je to jen jeden zápas z dlouhé sezony a jedeme dál.“