NBL

VÝHRA NAD KOLÍNEM

25. 2. 2021

Basketbalisté Nymburka v předehrávce 2. kole nadstavby Kooperativa NBL zvítězili 93:82 nad Kolínem. Ten v repríze nedávného finále Českého poháru vedl už o 12 bodů a ještě čtyři minuty před koncem ztrácel pouhé dva body, ale v koncovce dal domácí Jerrick Harding 10 ze svých 21 bodů a dovedl Nymburk k vítězství. Omar Prewitt zaznamenal 24 bodů, Kolín opět táhl Adam Číž s 26 body.

Nymburk šetřil své dvě hlavní hvězdy Vojtěcha Hrubana a Retina Obasohana, kteří v pondělí hráli náročný zápas za národní týmy a dostali tak volno na regeneraci sil před náročným březnovým programem. Kolínu zas chyběl zkušený pivot David Machač.

Po téměř dvoutýdenní pauze se Nymburk pomalu dostával do střelecké pohody a v první čtvrtině dal jen 11 bodů. To Kolín opět ukazoval svou silnou zbraň v podobě trojek a už v první čtvrtině si vybudoval náskok 12 bodů.

Jenže co se nedařilo v první čtvrtině, přišlo v té druhé a Nymburk díky zlepšené obraně a rychlým protiútokům chytil rytmus a rychle skóre otočil ve svůj prospěch. A to především zásluhou Omara Prewitta, který dal do poločasu 16 bodů. Přidali se k němu Petr Benda a také mladý František Rylich, který zakončil poločas pěti body.

Do druhé půle však Kolín vlétl smrští trojek a oba týmy se přetahovali ve vedení. Na straně Nymburka se chytil Stephen Zimmerman smeči, vzápětí ho vystřídal Hayden Dalton, který dal v první polovině poslední čtvrtiny důležitých 11 bodů.

Jenže Kolín drželi Lee Skinner a zejména Adam Číž, který v poslední čtvrtině trefil čtyři trojky po sobě a snížil na 78:80 čtyři minuty do konce. Pak však vzal zápas do svých rukou Harding, který se trefoval z dálky i z nájezdů a rozhodl o výhře Nymburka.

Zajímavostí je, že Kolín v zápase vystřelil 47 trojkových pokusů, což je vůbec nejvíce v této sezoně, když o jediný pokus pokořil maximum Svitav. Trefil z nich 17 trojek s úspěšností 36 procent. To Nymburku na 10 trojek stačilo 18 pokusů se skvělou úspěšností 55 procent. Velký rozdíl byl také v bodech z protiútoků a to 24:6.

Za Nymburk poprvé od začátku října nastoupil reprezentant Petr Šafarčík, který vyléčil zlomeninu na noze. Do střelecké listiny se nezapsal, ale při jeho pobytu na hřišti se těžko prosazoval hostující Číž.

ERA Basketbal Nymburk - BC Geosan Kolín 93:82 (11:21, 30:14, 23:27, 29:20)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Harding 21, Dalton 16, Zimmerman 10, Benda 7, Kříž 6, Rylich 5, Palyza a Tůma po 2, Šafarčík 0 - Číž 26, Skinner 22, Wallace 13. Fauly: 13:18. TH: 17/11 - 4/1. Trojky: 10:17. Doskoky: 40:38. Ztráty: 9:7. Zisky: 2:2. Asistence: 18:12.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Po pauze jsme těžko hledali rytmus. Kolín hraje unikátním stylem. Já osobně asi nikdy nečelil týmu, který vystřelí 47 trojek za zápas. A to ještě s dobrou úspěšností, i když to byly často těžké střely přes obránce. My byli v první půli takoví ploší, bez ostrosti. Ale povedlo se nám to zvládnout do vítězného konce. Teď nás čeká náročný březen, kdy budeme hrát téměř každý druhý den, takže je dobře, že jsem dnes mohli více zapojit i další hráče, které teď budeme potřebovat. Dnes nám dva hráči chyběli, ale my jsme tým a každý hráč je důležitý. Není to tak, že když nejsou Vojta a Retin, že by za nimi bylo vakuum. Musíme se na vše dívat ze širšího pohledu a správně rozkládat zátěž, abychom vydrželi zdraví až do konce sezony. Proto jsme nenasadili hráče, kteří teď měli velkou zátěž v reprezentaci, a naopak jsme jiné hráče potřebovali dostat do formy. Třeba Petra Šafarčíka, který s námi nebyl několik měsíců. Jerrick Harding nezačal zápas dobře, ale my ho potřebujeme, protože je to velmi unikátní hráč. A proto jsem s ním měl velkou trpělivost, držel jsem ho na hřišti, aby znovu našel svou hru a to se povedlo na konci.“

Miroslav Sodoma (trenér Kolína): „Gratuluji Nymburku. My dělali vše pro to, aby cestu k vítězství neměl jednoduchou. Někdy se nám to dařilo více, někdy méně. Hlavním rozdílem byly rychlé protiútoky, tam jsme prohráli 24:6. Nymburk si tak pomohl lehkými koši. Jsme si vědomi, že Nymburk hrál bez Hrubana a Obasohana, ale má tak široký kádr, že i tyhle hráče nahradí. My hráli v užší rotaci a Nymburk to nestačilo. My chtěli vyhrát a věřili jsme, že dnes k poražení byl, ale rozhodli drobnosti. Nám chyběl David Machač, který má drobné zranění. Jeho absence na naší hře ale vidět nebyla. Zvládli jsme to i se třemi pivoty. V první půli jsme střelbu neměli dobrou, ale pak jsme se právě střelbou zvedli a začali jsme věřit, že dnes můžeme vyhrát."

Adam Číž (hráč Kolína): „Před zápasem jsme se dozvěděli, že nebude hrát Vojta Hruban s Retinem Obasohanem, takže jsme si na ně věřili. Chtěli jsme vyhrát a doufali jsme, že by nás Nymburk mohl trochu podcenit s tím, že nás porazil v poháru. Do zápasu jsme dobře vstoupili, vedli jsme dvouciferným rozdílem, ale pak nám nevydrželi síly a trochu jsme odpadli. Domácí si to pak pohlídali. Trefil jsem nějaké těžší střely, ale chtělo to také na druhé straně ubránit, jenže Nymburk nám pokaždé odpověděl a trestal všechny naše chyby. Nymburk má kádr velmi vyrovnaný. Když prostřídají, tak to pro ně není žádná citelná ztráta. My tohle bohužel říci nemůžeme."

Petr Šafarčík (hráč Nymburka): „Naposledy jsme hrál 2. října, takže jsme byl mimo skoro pět měsíců. Hrozně jsem se na to už poslední dva týdny těšil a užil jsem si to. Chtěl bych poděkovat spoluhráčům, trenérům a všem v klubu, jak mě podporovali a snažili se, abych se co nejrychleji vrátil zpátky. Dnes to bylo takové vyvrcholení celé té dřiny a teď už se mohu soustředit jen na to, abych začal zlepšovat své výkony a mohl týmu pomáhat co nejvíce. Byl jsem hrozně natěšený, snažil jsem si i vizualizovat, jak to bude vypadat, až tam vlétnu. Ale neměl jsem žádná přehnaná očekávání. Všichni mi říkali, ať si to hlavně užiju. Přirozeně jsem do toho vletěl, jak jsem chtěl. Obrovský klobouk dolů před Adamem Čížem. pro mě je to teď jasný MVP sezony. Asi o to bude bojovat s Jakubem Šiřinou a Ondrou Sehnalem, ale Adam je teď ve velké fazoně. Já mu to přeju, mám ho rád, ale když hraje proti nám, tak mu to nepřeju. Snažil jsem se proti němu dělat maximum, být na něj nalepený, co to šlo, ale on je teď schopný vystřelit i z půlky a dát koš. Jde mu to jen ztížit, ale ne překazit. Celý Kolín ukázal, že je to zaslouženě třetí tým tabulky.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00