Evropské poháry

VÝHRA NAD SASSARI DÁVÁ ŠANCI NA PRVNÍ MÍSTO

7. 4. 2021

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvítězili na hřišti Dinama Sassari 91:73 a připsali si čtvrté vítězství v osmifinálové skupině. Mají tak šanci na prvenství ve skupině znamenající nasazení pro los Final 8. K němu potřebují v závěrečném utkání doma jakýmkoli rozdílem porazit Zaragozu.

Nymburk šel do zápasu bez rozehrávačů Retina Obasohana a Jerricka Hardinga. Ten byl hvězdou prvního vzájemného zápasu, ale tentokráte ho nepustil do hry bolavý kotník. Ještě na dopoledním tréninku to zkoušel, ale nešlo to.

Klíčová role tak připadla mladému rozehrávači Jakubovi Tůmovi, který se jí ujal skvěle. Obrana Sassari si ho v úvodu nevšímala a on ji potrestal rychlými osmi body a zařídil Nymburku vedení 10:2. Za pouhé dvě minuty hry si tak vytvořil nové osobní maximum v soutěži, které nakonec navýšil na 13 bodů. V celé dosavadní sezoně měl přitom na kontě dohromady 17 bodů.

Nymburk hrál uvolněně a potvrzoval roli nejofenzivnějšího týmu soutěže. Za první čtvrtinu trefil všech 11 střel za dva body a přidal i čtyři trojky. Když pak Vojta Hruban dvakrát během pár vteřin zasmečoval po úniku, byl náskok Nymburka po 13 minutách už 18 bodů. Pak Sassari přeci jen srovnalo obraz hry, ale Nymburk si hlídal náskok. I díky tomu, že se mu dařilo udělat slabinu z hlavní opory týmu ze Sardinie Miro Bilana.

Chorvatský reprezentant nejen že dal za první půli jediný bod z trestného hodu a nedokázal se prosadit přes obranný systém hostů, ale problémy měl i v obraně. Nymburk ho dokázal dostávat na obranu Omara Prewitt, který se přes něj dostával do nájezdů a za poločas měl 15 bodů. Celkem zaznamenal 21 bodů.

Když pak Tůma svůj skvělý výkon korunoval trojkou s faulem a zvýšil v úvodu čtvrté čtvrtiny na 22 bodů, bylo o vítězi jasno. Sassari pak sbíralo hlavně technické chyby. Naopak v úplném závěru Martin Kříž trojkou potvrdil vítězství a podeváté v sezoně pokořil se spoluhráči hranici 90 bodů.

Skupinu Nymburk završí ve čtvrtek od 18:30 domácím duelem se Zaragozou, ve kterém se rozhodne o prvním místě. To znamená nasazení pro los závěrečného turnaje Final 8, jehož pořadatel bude oznámen v pátek.

Dinamo Sassari - ERA Basketbal Nymburk 73:91 (19:32, 17:22, 16:19, 21:18)

Body Dinamo Sassari: Bendzius 15, Treier 13, Happ a Krušlin po 11, Burnell 8, Gentile 7, Bilan a Spissu po 3, Katić 2

Body ERA Basketball Nymburk: Prewitt 21, Dalton 17 (8 doskoků), Tůma 13, Kříž 11 (8 dokosků), Palyza 10 (6 asistencí), Šafarčík 8, Hruban 7, Benda 4

Oren Amiel (trenér Nymburka):

Sassari je velmi silný tým s mnoha zbraněmi, ale nám dnes vyšel plán. Nepamatuji si, kdy Miro Bilan dal tak málo bodů, za to je třeba ocenit naše hráče. I přes všechny možné nástrahy jsme opět našli cestu jak vyhrát. Podruhé za sebou jsme ve Final 8 a to v konkurenci týmů z Německa, Itálie, Turecka je opravdu skvělý úspěch pro nás klub. Za to si hráči zaslouží velké uznání. Jen je škoda, že u toho nemohou být naši fanoušci. Ale hrajeme to pro ně, i když to musí sledovat jen z domovů. Práce pro nás ale nekončí, ještě se hraje o první místo a o to se porveme ve čtvrtek.“

Hayden Dalton (hráč Nymburka):

Byl to od nás povedený zápas. Sassari je dobrý tým, ale my přidali další vítězství. Ještě nám jedno utkání zbývá a pokusíme se v něm také uspět. Moc se na ten zápas proti dalšímu účastníkovi Final 8 těšíme. Dnes jsme hráli dobře, správně jsme posouvali míč a hráli tak, jak jsme chtěli.

Jakub Tůma (hráč Nymburka):

Dnešní zápas byl po prohře v minulém zápase malou pečetí na postup, větší pečeť našemu postupu mezi posledních osm týmů ale můžeme dát už za dva dny v Nymburce. Díky dnešnímu vítězství můžeme nejen oplatit prohru v Zaragoze, ale také získat krásné první místo ve skupině.

Pro vývoj zápasu bylo hodně důležité, že jsme soupeři hned na úvod utekli na deset bodů a pak už jsme náskok jen navyšovali v podstatě po většinu utkání. To byl náš předzápasový plán. V čase, který jsme před zápasem měli, jsme se pečlivě připravovali na klíčové hráče soupeře. Myslím, že na Milo Bilanovi pracovali výborně nejen pivoti, ale celý tým využil trenérem připravenou taktiku. Vzhledem k jeho třem bodům, se to asi povedlo skvěle. Domácí nehráli tak špatně, ale možná na nich bylo občas vidět, že jim chybí větší vůle po vítězství. Úplně se ale nevzdávali, hráli stále tvrdší basket a rozhodčí jim to trochu pouštěli.

Jsem moc rád, že mi vyšel úvod utkání. Nastříleno mám a jeden zápas už to přijít muselo! Možná to bylo trochu štěstí, že jsem měl na začátku dvě střely a obě jsem proměnil. V každém případě mě to dost „nakoplo“. Malinko mě mrzí, že se jsem nedal všechny šestky, protože to maximum mohlo být ještě vyšší.

Petr Šafarčík (hráč Nymburka):

Tenhle zápas byl pro nás příjemným potvrzením postupu mezi nejlepších osm týmů BCL. Po minulém utkání v Zaragoze jsme sice postoupili, ale prohráli jsme a ani výkon nebyl úplně nejlepší. Je fajn, že jsme na Sardinii vyhráli vysokým rozdílem i přes absence, které máme.

Obavy z odplaty jsme neměli. Trenéři nás upozorňovali, že soupeř zvládá velice dobře začátky utkání, ale my jsme na jejich zahájení byli připravení. Je potřeba všechny kluky pochválit, protože náš start byl opravdu vynikající. Šlapalo to v obraně, v útoku jsme si půjčili míč…. no a Kuba Tůma už jenom slízl smetanu (smích). Byli jsme všichni rádi, že to Kuba konečně prorazil. Na střelách z rohu s ním pracuju, jak jen to jde. Bylo vidět, že se něco přiučil (smích). V každém případě začátek utkání proti Dinamu byl velice důležitý.

Výhrou nad Sassari se nám ještě více otevřela vrátka na první místo ve skupině. Trenér o tom mluvil už po utkání ve Španělsku. My si snažíme dávat před sebe dílčí cíle a tohle je jeden z nich. Věřím, že se o výhru porveme a Zaragozu přehrajeme. Ukázali bychom tím i ostatním soupeřům ve Final 8 svou sílu.

Po delší době jsem se dostal na pozici rozehrávače a musím říct, že jsem se v této roli cítil dobře. Už včera byly náznaky, že bych mohl pomoci na rozehrávce, protože s Jerrickem to vypadalo všelijak. Dnes ráno se to potvrdilo. S trenéry jsem se na to připravil a proběhl jsem si pečlivě akce z pozice jedna. Doufám, že jsem odvedl, co se po mě chtělo. Důležité je ale vítězství a celkový výkon týmu.

Ano, možná to byl můj nejlepší zápas, minutáž byla velká. Jsem rád, že jsem se šance chopil, protože tohle jsem po dlouhém zranění potřeboval. Pracuji na tréninku, jak nejlépe umím a šance dnes přišla.

Konec utkání byl možná trochu vyhrocený, ale čekal jsem to horší. Kromě pošťouchnutí Martina Kříže a Kuby Tůmy se vlastně nic nestalo.