Evropské poháry

VÝHRU NAD MORNAREM DIRIGOVAL HRUBAN

20. 11. 2019

Páté vítězství z šesti utkání. V Lize mistrů se držíme na vítězné vlně, když v 6. kole jsme doma v pražské Královce přehráli černohorský Mornar Bar 91:74. V tabulce skupiny C si tak držíme druhou příčku za vedoucím Tenerife, který nás jako jediný porazil. Parádní výkon celého týmu dirigoval 28 body Vojtěch Hruban, který si tak vyrovnal osobní maximum v soutěži. Za hosty nastřílel 17 bodů bývalý hráč NBA z Philadelphie Jacob Pullen.

Soupeře jsme přehrávali od úvodních minut. Především tedy v defenzivě: za prvních pět minut jsme Mornaru dovolil pouhé dva body a rozezlený hostující kouč Mihailo Pavičevič musel za stavu 11:2 sáhnout k oddechovému času. Nedařilo se ani Jacobu Pullenovi, Američanovi se zkušenostmi z NBA, jenž i díky obraně Vojtěcha Hrubana minul úvodní tři pokusy a nemohl se dostat do tempa.

Třicetiletý český reprezentant zářil také na druhé straně hřiště: jen za první část klání nastřílel 13 bodů včetně tří trojek. Po nich jsme vedli už 24:6. Pak se ale soupeř díky náhradníkům v čele s Antabiou Wallerem přeci jen chytli a šňůrou 8:0 se udrželi v kontaktu.

V polovině druhé čtvrtiny se momentálně sedmý celek Adriatické ligy nadechl k náporu a snížil na 25:32. Tentokrát musel o time out žádat náš trenér Oren Amiel. Na koně nás znovu dostala až smeč Zacha Hankinse na 37:27, kdy mladý pivot a zároveň nejlepší blokař soutěže efektně „zarazil“ po využití přečíslení dvou na jednoho.

Úvodní půli jsme nakonec urvali 43:36, přesto promarněné osmnáctibodové vedení zamrzelo. Další kaňkou bylo vyloučení Ivana Almeidy, jenž nejprve nesportovně fauloval a o chvíli později si připsal i technickou chybu, načež byl vyloučen.

Jako už tradičně nám ale vyšel nástup do druhé půle a opět velkou zásluhou Zacha Hankinse, který byl podobně jako v předchozích zápasech na začátku třetí čtvrtiny hodně aktivní. Navíc se k němu přidal i Deishuan Booker, který trefil několik těžkých střel. A v galapředstavení pokračoval Hruban.

Byť se Pullen a spol. nevzdali, v poslední části jme si pohlídali přesvědčivý triumf 91:74 a dobře jsme se naladili na třízápasovou šňůru venku, která nás nyní v Lize mistrů čeká. První fázi zakončíme za 14 dní na hřišti řeckého Peristeri, dále pak jedeme do Bambergu a Gaziantepu. Doma odehrajeme další klání až 7. ledna, kdy přivítáme lotyšskou Rigu v nymburském Sportovním centru.

Nymburk – Mornar Bar 91:74 (24:14, 19:22, 26:22, 22:16)

Nejlepší střelci: Hruban 28, Bohačík a Dalton 15, Hankins 14, Booker 11, Benda 4, Almeida a Rogič po 2, Pumprla a Peterka po 0 – Pullen a Waller 17, Bjelica 12, Needham 9. Fauly: 18:15. Trestné hody: 8/7 - 18/15. Trojky: 10:11. Doskoky: 41:40. Asistence: 15:13. Zisky: 9:4. Ztráty: 10:18.

Oren Amiel (trenér Nymburka): "Říkal jsem to i klukům – před zápasem jsem byl dost nervózní. Když se podíváte na tabulku, mohlo by někoho napadnout, že si může trochu odpočinout, že ho čeká lehčí zápas. Nemyslím si, že výsledky ukazují schopnosti soupeře. Mornar Bar je klub, který má prvotřídní hráče, proto jsme k němu museli přistoupit s nasazením. Víme, že nám nikdo nedá nic zadarmo, proto mě potěšilo, že jsme si věřili a dobře začali. Stejně tak jsem rád, že jsme obvykle byli ve správný čas na správném místě a utkání kontrolovali. Hráčům musím pogratulovat. Rozhodující dnes byla podpora z hlediště a celkově atmosféra. Fanoušci nám na tribunách kryjí záda každý týden, věří nám, i když se zrovna nedaří a máme hlavy dole. Moc si ceníme atmosféry, kterou nám vytvořili, ceníme si i prostředí, které nám vytváří management. Doufám, že v našich výkonech budeme pokračovat."

Hayden Dalton (hráč Nymburka): "Je to skvělý pocit. Vždycky je to nicméně jednodušší, když vám spoluhráči podávají míč do pozic tak, jako dneska mně. Většinou, když jsem smečoval nebo střílel trojky, jsem byl sám, takových pokusů jsme měli mnoho. Vojta, Jarda... Zkrátka jsme si zjednodušovali situaci tím, jak jsme o sobě věděli. Pracovali jsme celý týden na tom, abychom do zápasu dali hodně energie. Trenér nám pořád připomínal, že je třeba, abychom začali správně. Kontrolovali jsme hru. Jasně, některé věci jsme mohli udělat lépe, ale celkově jsme kontrolovali hru po většinu času. Je to jen další výhra a nyní už se soustředíme na další týden a další zápasy.“

sobota 6.4. - 18:00