Rozhovory

ŽIVOTNÍ ZÁPAS

31. 3. 2021

Lukáš Palyza je ostříleným hráčem, jeden ze tří třicátníků v týmu, který má za sebou spoustu velkých zápasů včetně mistrovství světa. Přesto nejednoho fanouška překvapil jeho výkon v zápase proti Bambergu. Ve chvíli, kdy ho jeho tým nejvíce potřeboval, vystoupil ze stínu 26 body dovedl spoluhráče k velmi důležitému vítězství. Šlo o jeho nejlepší zápas na mezinárodní scéně v kariéře.

„Paly dnes zahrál super, podle mě to byl jeho životní zápas. Já ho tedy takhle hrát ještě asi neviděl,“ chválil spoluhráče Petr Benda. A měl pravdu. V předchozích pěti zápasech Ligy mistrů dal dohromady 32 bodů. Tedy 6,4 bodu na zápas. Dosud měl v dresu Nymburka v mezinárodních zápasech maximum 20 bodů z ledna 2012 v duelu VTB ligy s Minskem. V Eurocupu dal 18 bodů Valencii, za národní tým měl dosud také nejvíce 18 bodů ze září 2017 proti Maďarsku.

Tentokráte ale předvedl výkon, který se zapíše i do historie Ligy mistrů. Jeho 26 bodů sice z pohledu historických statistik není nic extra výjimečného, ovšem 23 z těchto bodů dal v posledních 12 minutách. V poslední čtvrtině to bylo 19 bodů. Díky tomu Nymburk otočil zápas z minus 18 na plus 11. S Palyzou na hřišti vyhrál Nymburk o 20 bodů.

Normálně vyhráváme týmovým výkonem a nehraje se na jednoho střelce, ale když mi tam padly šestky a trojka, tak kluci ucítili, že se někdo chytil a začali hrát na mě. Bylo skvělé, že i borci jako Jerrick (Harding) a Omar (Prewitt) mě najednou hledali a snažili se využít toho, že jsem v laufu. A je super, že se to povedlo dotáhnout k vítězství,“ radoval se Palyza.

Dlouho to přitom vypadalo na nepovedený zápas. Nymburk se trápil v útoku, přišel o kapitána Hrubana a Bamberg na hřišti dominoval. Až na konci poločasu přišla jiskřička a snížení na 12 bodů. Svou první trojkou v utkání k tomu pomohl právě Palyza. Jinak ale tým drželi hlavně Jerrick Harding, Omar Prewitt či Stephen Zimmerman. Ti začali stahovat náskok soupeře, ale pořád to bylo málo.

„I když jsme se na to připravovali, tak jsme si v první půli neuměli poradit s tím jejich celoplošným presingem. Vytlačovali nás z každého uvolnění pro míč. A v jednu chvíli už to vypadalo fakt špatně. Ale na konci druhé čtvrtiny přišla první jiskra, kdy jsme nedovolili soupeři pokračovat v úniku.“ popisoval Palyza.

Jenže dvanáct minut před koncem přišel zlom. Nejprve Palyza trefil trestné hody, pak dal koš, hezky přihrál na koš Petrovi Bendovi a na začátku poslední čtvrtiny přidal trojku. Ze stavu 50:58 to najednou bylo 59:58. Po trojce Haydena Daltona přidal dalších osm bodů v řadě, přihrál Stephenovi Zimmermanovi na snadný koš. Pak na chvíli převzal taktovku Harding, ale Palyza zakončil zápas dalšími osmi body v řadě včetně dalekonosné trojky.

„Ve druhé půli jsme začali mít jistotu na doskoku, chytili jsme se a začaly padat střely. Nejen mě, ale i ostatním. Přišel pověstný střelecký oheň a šli jsme přes ně,“ těšilo Palyzu.

Díky výhře má Nymburk na dosh druhý postup do Final 8 Ligy mistrů za sebou. Potřebuje k tomu přidat jedno vítězsství, nebo jakékoli zaváhání Sassari. „Po těch prvních dvou výhrách jsem klidnil euforii, protože byly jen těsné a doma. A to není žádná výhoda při vyrovnané tabulce. Ale tahle výhra poté, co Bamberg vyhrál o 40 nad Zaragozou, nám hodně otevírá oči a dává prostor přemýšlet, co všechno můžeme dokázat. Mít to 3:0 je úžasný výsledek. teď je třeba rychle zregenerovat, abychom ve čtvrtek byli schopni předvést něco podobného v Zaragoze,“ dodal Palyza.