DVA ZÁPASY JEN O NÁŠ JEDINÝ VÍTĚZNÝ BOD

28. 9. 2023

Zápasy týmů Basketbalové akademie Nymburk přinesly těsné výsledky i výrazná vítězství. Rozdílem do pěti bodů skončily tři zápasy a všech byli úspěšní naši hráči. Díky vysokým absencím s převážně juniorským týmem nevyhrálo Polabí nad Chomutovem. Junioři začali dvěma výhrami, stejně jako starší žáci U15 a starší minižáci U13. Smírně se rozešli nejmladší minižáci při zápasech s Poděbrady. Jeden vyhráli a druhý prohráli.
  • 1.liga mužů, základní část

Basketbal Polabí : BK Levharti Chomutov 84:94

Nedělní utkání nás nezastihlo v ideální sestavě, a tak dostali další výrazný prostor naši junioři. I přes porážku je třeba konstatovat, že si vedli více než dobře. Hned 4 hráči ročníku 2006 sbírali další cenné zkušenosti a zejména Vojtěch Synáček, který "řádil" o celém víkendu v extralize U19 se nebál ukázat ani mezi muži. Stal se naším nejlepším střelcem, když vsítil 3 trojky, přidal další tři úspěšná dvoubodová zakončení a neminul ani jeden trestný hod 6/6. Ukázal tak, jak kvalitními hráči disponuje naše Basketbalová akademie Nymburk a i mladí jsou schopni hrát důležitou roli v 1.lize mužů. To byl náš hlavní cíl, rozdělit minuty mladým, kteří i po náročném víkendu s chutí odehráli třetí utkání v řadě. Byť jsme po celé utkání prohrávali a dostali se až na propastný rozdíl 32 bodů, nesložili jsme zbraně a bojovali až do konce, poslední čtvrtinu jsme vyhráli 37 : 22, díky čemuž jsme utkání velmi slušně zkorigovali, junioři dokázali hostům vsítit 56 bodů a to je velké pozitivum. Na druhou stranu se samozřejmě těšíme, že na další utkání už bude mít k dispozici hráče z KNBL, a tak je naším jasným cílem ve třetím kole proti Radotínu dosáhnout na vítězství.

Body: Synáček 21, Kolář a Kováčik 14, Jakubal 8, Gevorkyan 7, Ouředník a Kotil 5, Baštář 4, Adamec, Fišera a Schmidl 2, čtvrtiny: 17:18, 10:23, 20:31, 37:22.

• Junioři U19, extraliga, základní část

BK Loko Plzeň : BA Nymburk 76:77

První utkání v nové sezóně nás čekalo na palubovce Plzně, tým, který v letošní sezóně posílili hráči z Grizllies Plzeň. Čekalo nás na start extraligy velice těžké venkovní utkání. Hned od začátku bylo jasné, že se oba týmy budou chvíli na hřišti hledat. Přípravu jsme měli velice kvalitní, odehráli jsme skvělé přípravné zápasy, ale přeci jen ostrý extraligový zápas je zcela něco jiného. Dlouho jsme se nedokázali dostat do potřebného tempa v obraně a hlavně se uklidnit v útoku, první čtvrtina byla poměrně "šílená" a bez obran, oba týmy spíše útočily a tak byl stav po první čtvrtině 26:25. Všem bylo jasné, že obrany budou rozhodovat, a to se ukázalo v dalším průběhu zápasu. Druhá a třetí čtvrtina byla dost defensivní a vždy jsme byli o pár bodů pozadu. Nezbývalo nic jiného než začít trošku riskovat, vytáhnout obranu a zejména doskakovat. To byl náš hlavní problém, nedokázali jsme pořádně odstavit hráče, doskočit a vyrazit do rychlého protiútoku.

V poslední periodě jsme se konečně v jejím průběhu dostali do vedení, ale bohužel několika chybami jsme promarnili šestibodové vedení a v samotném závěru jsme přihlížejícím přivedli téměř infarkt. Patnáct vteřin do konce zápasu, vedeme o 3 body a domácí hráč Novák střílí trojku, která jen tak tak neskončila v koši a navíc byl faulován. Pokud by střela byla úspěšná, měli by domácí trestný hod na vedení v zápase. Střela však nepadla, a tak mohl Novák vyrovnat z trestných hodů. Domácí hráč proměnil první dva trestné hody, ten poslední však minul, doskok patřil nám. I když po následném faulu jsme nedokázali proměnit 2 trestné hody, byli jsme šťastnější na doskoku a zápas skončil naším vítězstvím o pouhý jeden bod. Vítězství se nerodilo lehce, o to cennější pro nás je a na plzeňské palubovce se jistě nebude vyhrávat snadno žádnému týmu v extralize.

Body: Gevorkyan 21, Synáček 18, Baštář 13, Zajíc 11, Kováčik 6, Adamec 4, Jakubal 3, Křemen 1., čtvrtiny: 26:25, 15:13, 18:17, 17:22

BA Nymburk : Sokol Písek Sršni 80:76

Nedělní utkání jsme odehráli na domácí palubovce. Vzhledem k rekonstrukci písecké haly jsme si se soupeřem prohodili pořadatelství našich zápasů a tak byl pro nás cíl jasný - uhájit domácí tvrz a připsat si druhé vítězství do tabulky.

První čtvrtina nabídla velice atraktivní podívanou a one man show na domácí straně Synáčka a na straně hostů Šimonka, kteří všem přítomným divákům ukázali, že to jsou excelentní střelci. Oba dva zmínění si otevřeli střelnici a ve zkratce by se dala první desetiminutovka shrnout následovně: Šimonek trojka, Synáček trojka, Šimonek trojka, Synáček trojka, Synáček trojka, Šimonek trojka, Šimonek trojka, Synáček trojka. Náš hráč Vojtěch Synáček skončil utkání s fantastickou střelbou trojek 6/6 a celkově si připsal 22 bodů, ještě o koš více zaznamenal Peter Kováčik s 24 body a celkovou validitou 37. Celkově jsme podali skvělý týmový výkon a každý hráč jenž nastoupil odevzdal na hřišti maximum.

Během celého utkání nás trápil doskok, ale v posledních minutách jsme i ten dokázali zlepšit, díky čemuž jsme si vytvořili druhé šance a tu nejdůležitější po útočném doskoku dokázal využit Jakub Zajíc, který nás úspěšnou trojkou dostal do vedení o 3 body 79:76. Do konce zápasu zbývalo pouhých 23 vteřin. Po oddechovém času hostů jsme dokázali ubránit a Kováčik jedním trestným hodem poslal náš tým do vedení o 4 body. Poslední obrana byla opět úspěšná, a tak jsme mohli slavit extrémně důležité vítězství na domácí palubovce.

Víkendová bilance 2 výhry ze dvou zápasů je skvělá a ani jsme si nemohli přát lepší start. Nyní nás čeká spousta regenerace a příprava na další utkání, které odehrajeme na domácí palubovce již ve čtvrtek na státní svátek proti Tygrům Praha, což bude další nelehké utkání.

Body: Kováčik 24, Synáček 22, Gevorkyan 12, Zajíc 10, Jakubal 6, Prokeš 5, Adamec 1, čtvrtiny: 25:22, 17:21, 20:20, 18:13.

• Starší minižáci U13, krajský přebor

BK Juventa Milovice- BK R&J EBC Mělník 68:25

První zápas v letošní sezoně odehrálo družstvo U13 Milovic. Hráli jsme doma a v nových dresech.

Po vlažném začátku, kdy se oba týmy rozkoukávaly, jsme se ve druhé polovině první čtvrtiny konečně dostali do zápasového tempa. Bohužel se nám v této části nevedlo až tak střelecky, a tak jsme první čtvrtinu vyhráli s náskokem šesti bodů. Od druhé čtvrtiny až po zbytek zápasu, vyjma krátké pasáže v poslední čtvrtině, jsme byli lepším týmem. Hráli jsme ve vysokém tempu a soupeř nás často nestíhal. Sice měl náš soupeř mírnou výškovou převahu, ale na doskoku jsme dominovali hlavně na útočném. Zápas jsme vyhráli zaslouženě.

"S první výhrou jsme spokojeni, ale nepřeceňujeme ji, bylo to teprve zahřívací kolo a před námi je ještě spousta práce," poznamenal trenér Horák.

Body: Zahradník Viktor 14, Pospíšil Max 12, Novák Filip 10, Ladjimi Adam 8, Kramule Tadeáš 5, Kudrlička Jakub 5, Petkanov Stefan 5, Kudrlička Šimon 4, Zeman Vít 2, Podaný Matěj 2, Zejdl Vojtěch 1, fauly:7:19, trojky: 0:0, TH: 10/29 : 3/6, čtvrtiny: 15:9, 15:2, 21:6, 17:8

BA Nymburk - BK R&J EBC Mělník 59:13

V neděli nastoupili kluci U13 ke svému prvnímu utkání letošní sezóny. Sobotní zápas proti ŠSK Slaný byl zrušen, protože se Slaný odhlásil ze soutěže. I přes vysokou absenci ze zdravotních důvodů vyhráli naši kluci výrazným rozdílem. Všichni si zaslouží pochvalu za nasazení a bojovnost. To platí i u kluků, kteří nastoupili ke svému vůbec prvnímu utkání v životě.

Body: Jakeš Matyáš 23, Hauerland Denis 15, Vyskočil Štěpán 8, Sukup Denis 4, Kronus Tomáš 2, Kroupa Tomáš 2, Mach Jakub 2, Rasocha Matěj 2, Oubrecht Patrik 1, Král Lukáš 0, stav po čtvrtinách: 16:5, 35:7, 48:11