Akademie

NEJMLADŠÍ MINIŽÁCI U11 DRTILI KOLÍN

19. 1. 2023

Zatímco nejmladší minižáci U11 v kolínském okrese brali, starší minižáci rozdávali. Starším žákům U15 se vstup do extraligy vydařil, ve druhém utkání proti výbornému soupeři neuspěli. Junioři U19 po více než měsíční fázi bez zápasů zahájili nadstavbu B extraligy dvěma jasnými výhrami na venkovní palubovce. Polabí si doma poradilo se Sokolem Pražským i díky závěrečné explozi Dávida Nováka.
  • 1.liga mužů, skupina západ, základní část

Basketbal Polabí : SP Basket (Sokol Pražský) 88:77

V neděli jsme se představili na domácí palubovce proti celku SP Basket. Do zápasu nastoupil z mladších hráčů pouze Jakub Ouředník jako 10. hráč, který se společně s trenéry vracel z extraligového zápasu juniorů U19 z Opavy. Proto do zápasu zasáhli pouze "staří", kteří začali velice dobře. Brzy jsme se ujali vedení o 15 bodů. Na tabuli po šesti odehraných minutách svítil stav 17:2 a v ten moment šli obrátky našich hráčů razantně dolů. Prostřídalo se a náš stroj se nedokázal dlouho nahodit. Měli jsme otevřené střelecké pozice, vytvořili jsme si situace 1 na 1, ale v zakončení nám chyběla lehkost a v obraně naopak větší odolnost. Náš náskok začali hosté stahovat. Po změně stran se obraz hry příliš nezměnil, naši hráči hráli "udržovací" basketbal a hosté s chutí bojovali. Dokonce se dotáhli až na rozdíl tří bodů 3 minuty před koncem. Nikdo z nás nechtěl jít do vyrovnané koncovky, a tak na sebe vzal zodpovědnost Dávid Novák, který dvanácti body v řadě ukončil utkání na konečné skóre 88:77 v náš prospěch.

Body: Dávid Novák 31, Pavel Novák 14, Rylich 13, Kolář 12, Merta 9, Fišera 5, Šoula 4. Čtvrtiny: 22:14, 19:21, 23:24, 24:18.

• Junioři U19, extraliga, nadstavba B

BCM Orli Prostějov : BA Nymburk 82:110

V novém roce nás čekal hned na úvod venkovní výjezd, kdy jsme nejprve odehráli v sobotu utkání v Prostějově, následně jsme přejížděli do Ostravy, kde jsme byli ubytování, a v neděli nás čekal přejezd z Ostravy na utkání proti domácí Opavě.

Sobotní utkání pro nás bylo velkou neznámou, protože jsme nevěděli, s jakou formou se potkáme. Předchozí zápas jsme totiž odehráli před více než měsícem a nikdo netušil, co s námi tak dlouhá pauza udělá. Naštěstí dlouhé čekání na zápas stejně tak jako daleká cesta nebylo od prvních minut na hráčích znát. Do utkání jsme vlétli a první čtvrtinu ovládli jasně 18:30. I ve druhém hracím dějství se hrál spíše útočný basketbal, obrany se sice snažily na obou stranách, ale převládal útočný um v situacích 1 na 1. Naši hráči byli v této disciplíně úspěšnější i ve druhé čtvrtině, kterou vyhráli 24:37. V poločase jsme vedli pohodlně o 25 bodů. Bylo nám jasné, že se soupeř nevzdá a bude bojovat až do konce. Domácí dokázali v průběhu třetí čtvrtiny snížit na rozdíl 17 bodů v náš prospěch, ale to bylo vše, co jsme dovolili. Naopak od té doby jsme začali skóre opět navyšovat, ve čtvrté čtvrtině jsme se dostali do vedení o 30 bodů a soupeř v posledních vteřinách z trestných hodů jen snižoval na konečné skóre 82:110 v náš prospěch.

Body: Studnický 26, Frič 15, Ouředník 13, Janota a Kováčik 12, Bubeníček a Gevorkyan 9, Grmolenský a Zajíc 5, Baštář 4. Čtvrtiny: 18:30, 24:37, 21:21, 19:22.

BK Opava : BA Nymburk 68:94

V neděli nás čekal papírově o poznání silnější soupeř a to se potvrdilo i v samotném utkání, domácí Opava často měnila styl obran, přecházela z osobní do zónové, číhala na nás se zdvojováním u postranní čáry a také občas vytáhla celoplošný zónový presink. Na vše jsme byli důkladně připraveni z tréninku, a tak nás tento herní styl domácích příliš nepřekvapil. Nicméně značný problém nám dělala rychlost a agresivita opavských, nejvíce však byl kámen úrazu v našem přístupu v zápase. Někteří hráči se bohužel dostali do problémů s fauly vlastní "hloupostí" a to byla jasná výhoda pro domácí tým. Díky tomuto faktu se hrál v první a druhé čtvrtině vyrovnaný a řekli bychom i divácky pohledný basketbal. První čtvrtina vyšla o 7 bodů lépe domácím, druhá čtvrtina patřila o 6 bodů nám, a tak se šlo do poločasové přestávky s rozdílem 1 bodů pro domácí 46:45.

V šatně jsme si jasně vysvětlili a popsali chyby, které jsme doposud v utkání dělali a pozměnili drobně obrané řešení situace pick and roll. Třetí čtvrtina pro nás nezačala ideálně, nedokázali jsme se prosadit z bezprostřední blízkosti koše a soupeř naopak dokázal proměnit i těžší střely ze střední a dlouhé vzdálenosti a tak jsme 4 minuty do konce třetí čtvrtiny prohrávali rozdílem 7 bodů 60:53 v tomto okamžiku však hráči přepnuli na vyšší otáčky a soupeře začali mačkat jak jen to šlo. Zlepšená obrana nám přinesla i klid v zakončení a během 4 minut jsme z -7 otočili rozdíl ve skóre na +8 kdy Ouředník s klaksonem oznamujícím konec 3 čtvrtiny potopil svůj trojkový pokus a zažehnul v nás všech euforický pocit, který trval až do samého konce zápasu. Posledních 10 minut jsme vyhráli 4:22, soupeři jsme dovolili pouze 2 koše a naopak my jsme dokázali trestat sebemenší chybu domácích, kteří nám otevírali stále větší okna v obraně. Skvěle asistující Kováčik nacházel pod košem úplně volné spoluhráče, jak to tak bývá, když se daří, daří se i trojková střelba. Vzhledem k vysoké úspěšnosti 50% definitivně rozhodla o zcela jasném a za druhý poločas zcela zaslouženém vítězství. Proto jsme mohli z Opavy odjíždět se skvělým pocitem a vítězstvím o 26 bodů.

Body: Kováčik 28 (7 asistencí, 9 doskoků, ranking 46!), Ouředník 21, Zajíc 13 (6 asistencí), Janota a Bubeníček 9, Studnický 7 (12 doskoků), Grmolenský 5, Gevorkyan 2. Čtvrtiny: 26:19, 20:26, 18:27, 4:22.

• Starší žáci U15 - extraliga

BA Nymburk - Snakes Ostrava 74:64 (37:35)

První dvě dějství jsme doháněli mírný bodový deficit a houževnatého soupeře jsme díky slušné osobní obraně a obrannému doskokudotáhli až v posledních minutách druhé čtvrtiny. Během třetí čtvrtiny jsme si díky několika rychlým protiútokům a úspěšné střelbě trestných hodů vybudovali dvojciferné vedení a v rotaci jedenácti hráčů jsme utkání dovedli do vítězného konce. „Kluci podali bojovný výkon, gratuluji všem k cennému vítězství v prvním extraligovém utkání,“ řekl trenér Michal Franěk.

Body: Davídek Kryštof 28, Paskovský Lukáš 13, Sojka Marek 10, Hamtil Michal 8, Leopold David 5, Újezdský Patrik, Mikeš Jiří, Poláček Dan, Hauser Patrik a Hendrych Matěj po 2. Skóre po jednotlivých čtvrtinách: 17:20, 37:35, 58:45, TH : 21/17

BA Nymburk - NH Ostrava 65 : 73 (30:47)

V nedělním utkání jsme opět hostili na domácí palubovce týmz Ostravy. Žáci NH Ostrava od první minuty diktovali průběh utkání. Byli lepší ve všech individuálních i herních činnostech. Během prvního poločasu si z přehledem vybudovali sedmnáctibodový náskok, se kterým šli do poločasové přestávky.

Naši žáci nesložili zbraně a srdnatě bojovali celý druhý poločas utkání. Ale bojovnost na velmi dobře připravený tým Ostravy stačila pouze ke zkorigování výsledku.

„Gratulace soupeři k předvedené hře. Víme, na čem dále potrénovat. Klukům patří dík za neutuchající bojovnost,“ poznamenal k zápasu trenér Franěk.

Body: Davídek Kryštof 22, Sojka Marek 13, Újezdský Patrik 11, Leopold David 8, Klouček Šimon 3, Paskovský Lukáš 2, Hamtil Michal 2, Mikeš Jiří 2, Tobiáš 1. Skóre po čtvrtinách: 14 : 19, 30:47, 45:63.

Rychlej pohyb, to se ke mně nehodí!

Tímhle textem skupiny Kabát jsme se neřídili a chtěli jsme medvíďatům vyprášit kožich.

BC Kolín - NBK Juventa Milovice17:98

V předzápasové rozcvičce byli naši hráči ospalí a nepozorní, avšak od úvodního rozskoku předvedli střelecký koncert a postupem času zvyšovali náš bodový polštář, který se bohužel nepřehoupl nad hranici 100 bodů, nýbrž se zarazil o 2 body níže. „Týmse snažili překonat stobodovou hranici, což se nepovedlo, ale za nasazení našich hráčů bylo velmi dobré, na druhou stranu nám domácí ukázali, jak se má i přes vyšší prohru bojovat, až do konce utkání," zhodnotil zápas trenér David Horák.

Body: Novák Filip 30, Zahradnk Viktor 24, Kramule Tadeáš 13, Pospíšil Max 8, Ladjimi Adam 6, Bernátek Michael 4, Slovik Tomáš 4, Erben Vojtěch 3, Hejl David 2, Mammadov David 2, Zeman Martin 2, Fauly:7:9, Trojky:0:1, TH: 1/5:5/14, čtvrtiny: 4:22, 0:29, 5:18, 8:29

BC Kolín - NBK Juventa Milovice 30:53

Ve druhém zápase jsme chtěli potvrdit naši výhru, ale domácí medvíďata z Kolína ve hře přitvrdila a dokonce prvního poločasu bylo skóre vyrovnané, byť jsme drželi malý náskok. Ve druhém poločase jsme se přizpůsobili hře soupeře a začali jsme postupem zvyšovat svůj náskok, který nás dovedl k vítězství. „Cením si velmi přístupu všech našich hráčů hlavně ve druhémpoločase, kdy ukázali, že nejsme žádná ořezávátka,“ dodal trenér Horák.

Body:Novák Filip 13, Zahradník Viktor 6, Pospíšil Max 6, Kramule Tadeáš 4, Mammadov David 4, Zeman Martin 4, Ladijmi Adam 4, Hejl David 4, Barták Mark 2, Hutyra Adam 2, Bernátek Michael 2, Slovik Tomáš 2, Fauly:7:15, Trojky: 0:0, TH: 6/12:3/6, čtvrtiny: 6:12, 8:8, 9:21, 7:12