Evropské poháry

NEPOVEDENÝ ZÁVĚR SEBRAL ŠANCI NA VÝHRU

6. 12. 2023

Basketbalisté Nymburka vstoupili do osmifinálové skupiny FIBA Europe Cupu těsnou porážkou na hřišti favorizované Zaragozy 79:82. Český celek sahal po překvapení, když v poslední čtvrtině vedl už o 14 bodů, ale pak jakoby se zalekl nečekaného úspěchu a v závěru znervózněl, čehož zkušený španělský tým dokázal využít a pod taktovkou velmi dobře hrajícího Marka Smitha skóre otočil. Nymburk teď čekají tři domácí zápasy s Manisou, Gravelines a Zaragozou, ve kterých se pokusí uspět a mít tak naději na dvě postupová místa.

Nymburku se zkomplikovala cesta do Zaragozy, která nakonec kvůli dvěma zrušeným letům a zpožděním zabrala 17 hodin a do španělského města dorazil až nad ránem. Vynechal tak trénink a hráči se pokusili zmobilizovat síly a zapomenout na únavu. A to se povedlo. Nymburk byl od začátku Zaragoze vyrovnaným soupeřem a svou obranou trápil i velké hvězdy soupeře, které mají na kontě tituly z Ligy mistrů.

První čtvrtina ještě patřila domácím, ale pak Nymburk získával půdu pod nohami, zvykl si na podmínky v hale a shodil počáteční nervozitu a ve třetí čtvrtině zavelel k útoku. Soupeři dovolil ve třetí desetiminutovce jen 12 bodů a sám dal dvojnásobek. Nejprve to na sebe vzal Thomas Bell, pak trojka Spencera Svejcara, další trojka Martina Kříže a v koncovce třetí čtvrtiny kraloval Ty Gordon.

Když pak na začátku poslední části dal Svejcar trojku z brejku a následně se prosadil i Sehnal, vedl Nymburk osm minut před koncem už o 14 bodů. Jenže to byla výzva pro Smitha, který hned vzápětí trojkou snížil a nastartoval stíhací jízdu, kterou sám táhl 16 body v poslední desetiminutovce.

Nymburku se téměř čtyři minuty nepovedlo skórovat a hráči znervózněli. Kříž pak ještě vykřesal naději, ale minutu před koncem bylo srovnáno. Vzápětí ztratil míč Bohačík a mladý guard domácích Langarita z brejku zasmečoval. Další útok Nymburku nevyšel, musel přijít faul, domácí odskočili na tři body, jenže ani poslední útok pro hosty nedopadl dobře a Spencer Svejcar těžkou trojku na vyrovnání minul.

Casademont Zaragoza - ERA Basketbal Nymburk 82:79 (25:21, 17:20, 12:24, 28:14)

Nejvíce bodů: Smith 20, Kravič 13, Langarita 9 - Gordon 17, Bell a Bohačík po 12, Svejcar 11, Kříž 10, Sehnal 8, Mathon 7, Collins 2, Rylich, Kovář a Tůma po 0. Fauly: 19:30. TH: 28/17 - 22/19. Trojky: 5:8. Doskoky: 41:33. Ztráty: 17:13. Zisky: 5:6. Asistence: 15:13.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Musím pogratulovat domácím ke skvělému obratu a k výhře. Pro nás je to těžká porážka. Ale musím pogratulovat i svým hráčům, protože vstoupili do skupiny velmi dobře a byli blízko velkému úspěchu. Velkou část zápasu jsme hráli opravdu dobře, ale nedokázali jsme to dotáhnout. Pokud bych měl hledat důvod, tak jsme všichni začali věřit, že si zasloužíme vyhrát v takto krásné hale a s tak silným soupeřem, až jsme ztratili naší mentalitu outsidera, a místo toho, abychom si šli za výhrou, tak jsme se o ní začali strachovat. Znervózněli jsme, že ten dobře rozehraný zápas ztratíme. A to si nemůžeme dovolit. Jít si za výhrou musí být vzrušující, něco, co si budete pamatovat, jenže místo toho jsme cítili tlak a podlehli jsme mu. Ve statistikách nejde najít jiný důvod, možná jen mít přesnější střelbu. Hlavní důvod ale byla ta změna nálady v týmu v úvodních 35 minutách a v posledních pěti minutách.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Nevím, jestli to pojmenovat strach z výhry, prostě jsme tam zas měli krátký výpadek, který nás stál výhru. Přitom jsem byli rádi, že i přes tu komplikovanou cestu jsme byli schopni být konkurenceschopní týmu ze španělské ligy. Pět minut do konce to bylo ještě o deset bodů. Jenže pak přišel ten výpadek, kdy přestaneme hrát to, co máme. Začneme být statičtí, navíc dostaneme lehké koše. Nevím, jestli je to strach z výhry, ale tohle by se stávat nemělo. Už jsme byli i plus čtrnáct, ale koncovku jsme prohráli o 17 bodů, tak tam bylo něco špatně. Musíme se na to podívat a v budoucnu se takovým výpadkům vyvarovat. Je to první zápas ve skupině, musíme jít dál. Více by nás mrzelo, kdyby se tohle stalo na domácí palubovce, kde chceme vyhrávat. Tak nás to snad poučí. Je to smolný začátek, ale vypořádáme se s tím. Nemůžeme se vymlouvat na komplikovanou cestu a menší zkušenosti. Takového výpadku se musíme vyvarovat a tak dobře rozehraný zápas musíme dotáhnout do vítězného konce. Věřím, že tohle klukům dodá zkušenost a příště to ukážeme. Všichni dnes viděli, že se nemáme čeho bát. Že když plníme to, co máme, tak jsme schopni i s těmito týmy hrát. Jen se musíme vyvarovat těch výpadků.“

Thomas Bell (hráč Nymburka): „Začali jsme dobře. Hráli jsme agresivně a nedali jim nic zadarmo. Zápas se začal vyvíjet pro nás dobře, jenže pak jsme přestali hrát naší hru. Začali jsme si náskok hlídat a to je vždy problém. Když jsme pak chvíli nedali koš, soupeř se dostal zpět do hry. najednou jsme jim dovolili snadné koše. Musíme se z toho poučit a i v těchto momentech se snažit hrát naší hru. Je to škoda, protože jinak jsme tu odvedli opravdu dobrou práci, příště to jen musíme dotáhnout až do konce.“