Evropské poháry

DALŠÍ HARDINGOVA PARÁDA A DOMÁCÍ VÍTĚZSTVÍ

26. 10. 2021

Basketbalisté Nymburka se v úvodním domácím utkání Ligy mistrů nenechali zaskočit a bosenskou Igokeu zdolali po boji 86:82. Před parádní kulisou 1370 fanoušků zazářil na pražské Královce Jerrick Harding, jenž nastřílel 29 bodů včetně čtyř trojek a přidal tři zisky. Nymburk se tak posunul na průběžné druhé místo skupiny E, kde má nyní shodnou bilanci s tureckým Galatasaray Istanbul.

Úvod duelu zastihl úřadující české šampiony v lehké nervozitě, o čemž svědčily mimo jiné tři útočné doskoky soupeře za úvodní dvě minuty. Do poloviny čtvrtiny si Nymburk i díky trojkám Demetreho Riverse a Jerricka Hardinga vypracoval až osmibodový náskok, hosté ale kvůli chybám Středočechů, lepšímu doskoku a hlavně čtyřem faulům Gorjoka Gaka dokázali stáhnout na pouhé dva – 16:14.

Urputný boj o každý kus palubovky pokračoval i ve druhé části, přičemž oba celky proti těsné obraně střílely pouze s úspěšností 42, respektive 33 procent. Poté domácí po zlepšené mušce, koši s faulem Hrubana a jednoduchých bodech Petra Bendy a Hardinga opět utekli, tentokrát na dvouciferná čísla – 31:21. Těžili především z 15 bodů, které dokázali soupeři nasázet z jeho, často velmi laciných, ztrát.

Do konce prvního poločasu získali Středočeši jistotu, začali trefovat také těžší střely a výsledkem bylo vedení o 11 bodů – 46:35. Kromě bodů ze ztrát soupeře byli podstatně efektivnější i z vymezeného území, kde nasbírali 22 bodů vůči 10 Igokei. S 12 body táhl vedoucí celek především Harding, 10 bodů měl na kontě Rivers a sedm Benda. Prapor hostů držel se 13 body především Američan Markel Starks.

Do druhé půle ovšem Igokea, které se konečně probudil nejlepší střelec Antabia Waller a jen za tuto část nastřílel 10 bodů, vstoupila s daleko větší razancí. Ještě více domácí přitlačila na doskoku, jenž před startem poslední části ovládala v poměru 36:22, a i díky sebevědomému Starksovi náskok nejen stáhla, ale dokonce překlopila vedení na svou stranu. Nymburk v té chvíli ztrácel hlavně v obraně.

Poslední desetiminutovka se proměnila v „one man show“ Jerricka Hardinga, díky němuž nakonec ERA slaví důležitý druhý triumf ve skupině. Třiadvacetiletý rozehrávač za ni nastřílel 10 ze svých 29 bodů včetně sedmi v posledních třech minutách a po právu se stal hvězdou duelu. Nymburk pak díky druhé výhře poskočil na druhé místo tabulky skupiny E za Galatasaray, s nímž má shodnou bilanci 2-1.

ERA Basketball Nymburk – KK Igokea 86:82 (16:14, 30:21, 18:31, 22:16)
Nejvíce bodů: Harding 29, Hruban 17, Rivers 12, Palyza 9, Benda 7, Ross a Kovář po 6 – Stephens 19, Starks 18, Ilič 12, Waller 10. Fauly: 23:16. TH: 12/12 – 25/17. Trojky: 10 – 5. Doskoky: 32 – 51. Ztráty: 6 – 15. Zisky: 9 – 3. Asistence: 15 – 17. Diváci: 1370.

Aleksandar Sekulič (trenér Nymburka): Hráči bojovali a zápas si vyhráli sami, to je třeba říct v první řadě. Bojovali od začátku až do konce proti velmi kvalitnímu soupeři, který před deseti dny porazil euroligovou Crvenou Zvezdu Bělehrad. Ukázali skutečnou kvalitu, ale kredit si zaslouží i naši hráči, kteří zápas opravdu vybojovali. Soustředili se, i když jsme měli horší chvíle na obranném doskoku a postrádali našeho pivota Gaka, takže jsme se museli přizpůsobit, bojovat o to víc a výhru si zasloužíme. Pochvalu zaslouží i soupeř a hlavně diváci, zápas jsme si užili a bylo skvělé vidět Královku téměř plnou. Navíc nám ohromně pomohli. V této skupině, kde máte čtyři vyrovnané týmy, což jde vidět i podle výsledku, není důležitá jen každá výhra, ale taky každý bod. Jdeme zápas od zápasu, dál než k příštímu zápasu se dívat nechceme, tak jsme si to řekli. Soustředíme se na tady a teď, a dnes se nám to podařilo.

Jerrick Harding (hráč Nymburka): Zápas byl hodně o momentech nahorů-dolů. Je ale pravda, že o tom basketbal je. Soupeř si zaslouží kredit za to, jak bojoval, byl opravdu agresivní, skvěle doskakoval a mohl se opřít o výborně hrající pivoty. Ke konci zápasu udělali šňůru bodů, ale my zkrátka „přečkali bouřku“ až do konce a naštěstí jsem dokázali vyhrát. Bylo to hodně těžké (bránit jejich větší a silnější pivoty), protože Gorjok měl čtyři fauly už v první čtvrtině a my přitom nemohli přestat s agresivitou a se svou hrou, na kterou jsme zvyklí a která nás zdobí. Cítil jsem ale, že jsme udělali všechno, co jsme mohli, a to je důvod, proč jsme dnes dokázali vyhrát. Co se týká koncovky, předtím jsem tam minul pár layupů a byl jsem na sebe naštvaný, ale spoluhráči mě podpořili, chtěli po mě, ať jsem dál agresivní v útoku a v koncovce jsme potřebovali koše, tak jsem se snažil to rozhodnout.Tyto dramatické momenty mám rád. Jsou hráči, kteří se v těchto chvílích vyžívají a já k nim patřím. Mám na to sebevědomí. Ale to i někteří moji spoluhráči. Celkově jako tým máme dostatek sebevědomí na to, abychom tyto dramatické koncovky zvládli.

Dalibor Ilič (hráč Igokey): Při vstupu do zápasu jsme nebyli dostatečně tvrdí a neodváděli dobrou práci především v obraně. Nechali jsme nymburské hráče vyniknout, ale ve druhém poločase jsme hráli dobře a dokázali si, že můžeme hrát basket i na této úrovni. V každém utkání je nutné vybojovat si bitvy na doskoku, a to jak na útočném, tak hlavně obranném. Je to naše práce a snažíme se být v ní co nejlepší.

Dragan Bajič (trenér Igokey): Nejprve musím pogratulovat Nymburku k výhře. Když se bavíme o prvním poločase, nechci hledat žádné výmluvy, ale bylo zřejmé, že hráči jsou myslí úplně někde jinde než na hřišti. Dělali jsme spoustu chyb právě kvůli nedostatku soustředění, nebyli jsme dostatečně agresivní, přitom jsme věděli, jak Nymburk hraje. Rychle přechází do útoku, snaží se o jednoduché koše. O pauze jsem hráče pokusil probudit, chtěl jsem, aby se víc hráčů zapojilo do hry a snažilo se něco udělat, abychom se zápas zkusili otočit. Ve druhé půli se nám to podařilo, hráli jsme dobře a podařilo se nám nepříznivý vývoj otočit, ale v klíčových okamžicích jsme neudělali správná rozhodnutí, a to nás stálo zápas. Nic ale ještě není rozhodnuto, čekají nás tři další utkání a stále máme dobrou šanci se kvalifikovat mezi šestnáct nejlepších. Ano, zápas proti Nymburku v prosinci musíme vyhrát, ale nejde jen o něj. Čekají nás také duely proti PAOK a Galatasaray. Těšíme se na ně a chceme postoupit.