Evropské poháry

DALŠÍ ZÁPIS DO HISTORIE

14. 1. 2020

Je to tam. Zatím skvěle rozjetou sezonu naši hráči potvrdili dalším výborným výkonem, který přinesl velmi cenou výhru 89:84 na hřišti Tenerife. Jeden z hlavních favoritů soutěže byl po většinu utkání pozadu a na konci se musel snažit, aby udržel alespoň lepší skóre ze vzájemných zápasů. Výhra nám nejen definitivně zajistila postup, ale i hodně přiblížila k minimálně druhému místu ve skupině, na kterém máme náskok tří výher na Nižnij Novgorod a Peristeri, které mají vzájemný zápas k dobru.

Našim hráčům skvěle vyšel už vstup do zápasu a rychle se ujali vedení 7:0. Dařilo se nám rozebírat nejlepší obranu soutěže a Tenerife musel tahat z problémů hvězdný rozehrávač Marcelinho Huertas, který prokazoval, že má nyní mimořádnou formu.

I ve druhé čtvrtině pokračovali naši hráči ve skvělé ofenzivě když se k Vojtovi Hrubanovi přidal Mike Dixon. Tenerife mělo potíže s naší rychlou hrou a šňůrou 11:0 jsme získali zpět sedmibodové vedení.

Tenerife ale potvrdilo, že se nenechává zlomit a ve třetí čtvrtině nastřílelo 32 bodů. Do poslední části tak už šlo ve vedení. Domácí hráči byli ve varu a stejně tak tři tisíce bouřlivých fanoušků.

Jenže naši hráči se nezalekli a nadále hráli s favoritem více než vyrovnanou partii. A to především díky skvělé zónové obraně, když za pět minut dovolili domácím jediný koš.

Navíc pro Tenerife sedm minut před koncem přišel klíčový moment. Domácí hvězda Huertas měl na kontě nesportovní chybu a následně dostal i technickou chybu za floping, což znamenalo vyloučení. To těžko nesl a před odchodem do tunelu ze hřiště udělal směrem k rozhodčím neslušné gesto.

Domácí fanoušci kvůli tomu vytvořili na rozhodčí ještě větší tlak, který byl už tak velký, ale trenér Oren Amiel s hráči zvládli koncovku velmi zkušeně.

Když pak 70 vteřin před koncem Jaromír Bohačík trojkou zvýšil na 89:80, byla ve hře i šance na dvoucifernou výhru, která by nás posunula na první místo tabulky, ovšem další akce se nepovedly, naopak Tenerife ještě snížilo. Pokud tak v závěrečných třech kolech uhraje stejně výher jako my, uhájí vítězství ve skupině.

Iberostar Tenerife - ERA Basketbal Nymburk 84:89 (27:27, 15:22, 32:22, 10:18)

Nejvíce bodů: Huertas 20, Salin 14, Díez 9, Šermadini 8 - Hruban a Dixon po 21, Hankins 18, Dalton 9, Booker 7, Bohačík 5, Benda a Pumprla po 4, Peterka a Kříž po 0, Rogič a Šafarčík nehráli. Fauly: 19:23. TH: 25/19 - 17/15. Trojky: 9:6. Doskoky: 31:38. Ztráty: 18:19. Zisky: 11:10. Asistence: 18:17.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Jedno z největších vítězství poslední doby. Této sezony určitě. Upřímně Tenerife je tým, od které se hodně učíme. Jeho hra je pro nás vzorem. A byla pro nás velká výzva se s nimi poprat o výhru. Naši hráči dokazují překonat každý limit, který před ně dám. Skvělou práci odvedli i moji asistenti, kteří tým výborně připravili. V obraně jsme se snažili zastavit Huertase, který ale hraje neskutečně. Nemám slov. Zkusili jsme na něj vše, až jsme našli systém, jak ho přibrzdit.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Byl to opravdu skvělý zápas a boj. Potkaly se dva nejlepší týmy ve skupině, což slibovalo dobrou podívanou a ta to skutečně byla. A navíc to skončilo skvělým vítězstvím pro nás. My jsme sem jeli vyhrát a udělali jsme pro to všechno. Mohlo to skončit i o těch 11 bodů, což by byl krásný bonus, ale zas musíme být realisté. Zápas byl hodně vyrovnaný a to, že jsme měli nakonec šanci, bylo vývojem zápasu, než že bychom byli o deset bodů lepší. Za to, že jsme jim dali tolik bodů, mohlo to, že jsme si dobře půjčovali míč, měli jsme hodně útočných doskoků a dali jsme hodně jednoduchých košů z protiútoků, které Tenerife často nedostává. To, že byl v poslední čtvrtině vyloučen Huertas, nám zas tolik nepovedlo, protože to bylo v době, kdy jsme ho zónovou obranou zastavili. Spíše to v tu chvíli hrálo do karet jim, protože se semkli a rozhodčí byli pod velkým tlakem. Kdyby ho vyloučili v první půli, kdy si s námi dělal co chtěl, by bylo důležitější než takhle na konci. Efekt nebyl takový. Mezi největší nymburské výhry jako nad CSKA bych to asi neřadil, ale je to největší výhra za poslední roky. Tenerife má zvlášť letos výborný tým a každý rok hraje Final Four Champions League. Tahle výhra nás může hřát hodně a je to ukázka toho, že můžeme dokázat velké věci, když vydržíme v tom, jak hrajeme a jak k zápasům přistupujeme."

Hayden Dalton (hráč Nymburka): „Je to skvělé týmové vítězství. Vyhrát na jejich hřišti a mít s nimi vyrovnanou bilanci devíti výher a dvou porážek je skvělý pocit. Byl to opravdu zábavný zápas a. my vyhráli, takže máme opravdu výborné pocity. Hráli jsme přesně to, co chceme. Půjčovali jsme si dobře míč, doskakovali jsme a běhali rychle dopředu. Všichni do toho dali hodně a hráli jsme jako tým. Je to pro nás další krok. Víme, že bychom se mohli zařadit mezi nejlepší týmy Ligy mistrů. Tohle je další zvednutí sebevědomí. Teď to ale budeme muset potvrdit v play off.“