Český pohár

JSME VE FINÁLE POHÁRU

15. 2. 2024

Basketbalisté Nymburka si zahrají finále Louda Auto FINAL 8 Československého poháru. V semifinále zvítězili 71:55 nad USK Praha. V pátek si tak zahrají o trofej se slovenskými Levicemi, které přehrály Děčín 96:81. Finálové utkání začíná v 19:00, přímý přenos vysílá ČT Sport.

Nymburk se utkal s USK v lize před pěti dny a vyhrál až v prodloužení. A USK se snažil na tento zápas navázat a znovu vsázel na ucpání prostoru pod košem a zastavení protiútoků soupeře zónovou obranou. A to se mu vyplácelo, jelikož Nymburk se trápil střelecky. V prvním poločase trefil jen jednu ze 16 trojek a celkem měli úspěšnost jen 15 procent.

Na druhé straně se naopak střelecky chytil Faulkner a USK v první půli vedl. Jenže když to nešlo v útoku, zabral Nymburk v obraně, nedal soupeři nic zadarmo a postupně získal utkání pod svou kontrolu. Pomáhal si i útočným doskokem, kde získal 20 míčů a vytěžil z toho 17 bodů.

Když pak trápení se střelbou z dálky prolomil Myles Stephens, získal Nymburk sebevědomí a začal odskakovat až na 18 bodů. Stephens byl ve svém třetím startu za Nymburk už podruhé nejlepším střelcem a znovu proti USK, když tentokráte dal 17 bodů. Ty Gordon přidal 13 bodů.

ERA Basketbal Nymburk - USK Praha 71:55 (15:18, 21:13, 23:12, 12:12)

Nejvíce bodů: Stephens 17, Gordon 13, Mathon 10, Sanders 9, Bell 7, Bohačík 6, Tůma 5, Rylich 4, Sehnal, Kovář, Kříž, Novák po 0 - Faulkner 20, Fuxa a Švec po 6. Fauly: 20:21. TH: 25/14 - 18/13. Trojky: 5:4 Doskoky: 44:24. Ztráty: 15:19. Zisky: 6:6. Asistence: 13:15.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Obrana nám dala klid a sebevědomí, protože jsme dnes stříleli opravdu špatně, ale obrna nás držela. Tým dnes měl velmi dobré nasazení a byl to od nás výrazně solidnější výkon než ve středu se Svitem. Ale v pátečním finále bude třeba, abychom byli ještě lepší. Věřím, že adrenalin a touha po trofeji pomohou týmu dodat energii, ale to platí i pro soupeře. Na nás bude, abychom ze sebe dostali maximum a využili toho, že se nám během těch prvních dvou zápasů pomohlo nějakou energii ušetřit.“

Myles Stephens (hráč Nymburka): „Jsem rád, jak jsem do týmu zapadl. Hráči i trenér mě velmi dobře přijali a mám úkoly, které mi přesně vyhovují. Jsem moc rád, že jsme se dostal do této organizace a že jim hned mohu pomoci bojovat o trofeje. USK hraje hodně zónu. Když na to umíte hrát, tak máte hodně střel, ale já raději najíždím a zakončuji, nebo vyhazuji na volné spoluhráče, což je proti zóně těžší. Takhle jsme měli hodně volných střel, které jsme ale neproměňovali. Hlavní je nepochybovat a dál střílet, nakonec jsme nějaké trojky dali a zápas rozhodli. Klíčová ale byla naše obrana. Ta se mi hodně líbí. Všichni hrají agresivně, můžeme dobře přebírat. Každému se proti nám musí hrát těžko. A já jsme především defenzivní hráč, takže se mi to opravdu líbí. já zatím vyhrál trofej ve Finsku a byl to nejlepší pocit, jaký jsem v životě zažil, takže teď ve finále do toho dám všechno, abych zas mohl zažít takové okamžiky. Rozhodně se budeme chtít vrátit domů jako vítězové."