Evropské poháry

NYMBURK SAHÁ PO POSTUPU

24. 1. 2024

Basketbalisté Nymburka mají blízko k postupu do čtvrtfinále FIBA Europe Cupu. Ve čtvrtém utkání v osmifinálové skupině zvítězili 70:64 nad silným španělským týmem Zaragozou a se třemi výhrami vedou skupinu. Nyní je čekají dva venkovní zápasy, kde by k postupu mohly stačit i dvě těsné porážky. Jedna výhra ale již dá jistotu.

Nymburk v této sezoně předvádění velmi dobré kolektivní výkony s výtečnou obranou. A to platilo i proti Zaragoze. Sice se trápil střelecky, ale sám nepouštěl soupeře do náskoku a držel vyrovnané skóre. Tým nakopla trojka Jakuba Tůmy s klaksonem poločasu, který přinesla těsné vedení.

Do druhé půle pak Nymburk nastoupil velmi aktivně a získal dvouciferné vedení. Postupně se na tom podíleli všichni hráči a každý něčím přispěl. Podobně jako v prvním vzájemném zápase ale Zaragoza v poslední čtvrtině vytáhla obranu, dostala Nymburk pod tlak a dotáhla se na rozdíl dvou bodů.

Nymburk se však poučil a tentokráte zvládl koncovku dobře. Velkou zásluhu na tom měl hrdina sobotní utkání s Ústím Ondřej Sehnal, který nejprve vybojoval faul a proměnil trestné hody. Vzápětí připravil koš pro Sukhmaila Mathona. A postaral se i o pečeť vítězství, když minutu před koncem parádně zblokoval najížděcího soupeře a nahrál do brejku Tyovi Gordonovi, který zvýšil na rozdíl sedmi bodů.

ERA Basketbal Nymburk - Casademont Zaragoza 70:64 (16:17, 18:16, 19:10, 17:21)

Nejvíce bodů: Gordon 13, Sehnal 10, Bohačík 9, Rylich 8, Tůma 7, Kříž a Mathon po 6, Bell a Kovář po 4, Collins 3 - Bell-Haynes 15, Sulejmanovič 14, Mensia 8, Cuevas 8. Fauly: 20:21. TH: 25/18 - 17/13. Trojky: 6:7. Doskoky: 45:42. Ztráty: 13:12. Zisky: 3:6. Asistence: 15:13.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Jsem velmi nadšený z výhry a spokojený s výkonem, který tým předvedl. Bylo to zasloužené vítězství. Dokázali jsme se popasovat s výškovou převahou soupeře. Chtěli jsme tomu čelit tím, že do každého míče půjdeme na maximum. A to tam bylo. Moc chceme postoupit, je to náš cíl a teď se k němu blížíme. Musíme si ale dát pozor, být nadále ostražití a udržet si naší herní tvář a nemyslet si, že už je hotovo. protože není. Čekají nás dva venkovní zápasy, které budou opět velmi těžké. Těší mě také, že tým ukázal, že se učí ze svých chyb a nedovolil to samé, jako se nám stalo v Zaragoze. Snažíme se každý den zlepšovat a to se daří. Musíme v tom pokračovat, abychom mohli dosáhnout našich snů.

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „Pocity jsou skvělé. Chtěli jsme vyhrát všechny tři domácí zápasy a to se povedlo. Takže jsme moc spokojení. Poslední zápasy jsem se zdálky trápil, takže jsem rád, že jsem týmu pomohl trojkami. A těší mě, že jsme dnes dostal i více minut. Ukázalo se, že jsme zase odolnější a silnější. Opět jsme si vypracovali náskok, ale tentokráte jsme si ho nenechali ukrást, i když se soupeř opět dotahoval. Udržet první místo ve skupině je teď náš cíl a budeme se o to prát.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Myslím, že to byl super zážitek pro všechny. Přišlo hodně lidí, byla super atmosféra, ale hlavně jsme dokázali to, co jsme chtěli, a to je vyhrát všechny domácí zápasy. Je to hezký pocit. Teď ale nesmíme nic podcenit. Ještě není konec. Musíme jít dál zápas po zápasu. Samozřejmě momentální euforie určitá probíhá, ale myslím si, že bychom měli rychle spadnout na zem, protože v neděli nás čeká pohárový zápas v Opavě a tam určitě nechceme dopustit nějaký výpadek. Momentálně je předčasné myslet na další dva zápasy FIBA Cupu, protože ten nejdůležitější nás čeká v neděli v Opavě, ale samozřejmě s posledním hvizdem v neděli se budeme zase plně soustředit na tureckou Manisu. A doufám, že odtamtud přivezeme výhru. Zápas e Zaragozou byl podobný jako ten první, kdy jsme ho v závěru ztratili. Myslím si, že nám asi pomohlo i to, že se nám to stalo tam. A poučili jsme se. Poctivou prací v obraně jsme to zvládli. Donutili jsme je ke ztrátám míče v momentech, kdy oni potřebovali skórovat, to si myslím, že byl jeden z těch důvodů, proč jsme uhájili vítězství. Od fanoušků to byla velká pomoc. Všem se nám dneska hrálo skvěle, a doufám, že návštěvnost bude pořád stejná nebo ještě vyšší. Hodně nám to pomáhá. Zápas se vyvíjel různě. Jsem rád, že jsme zvládli najít správný recept a v třetí čtvrtině odskočit. Nedovolili jsme jim vrátit se zpět. Ale byly i momenty, kdy nastal stres a výpadek, kdy jsme nemohli proměnit koš a rozdíl se snižoval. Ale poctivou obranou jsme je dotlačili do ztrát a vítězství jsme uhájili. Hodně nám pomohl Kuba Tůma. Když před poločasem vstřelil trojku s klaksonem a měl úspěšnost 4/1 a řešil, že se nemůže trefit. Řekl jsem mu, že musí střílet dál. Tak pak vystřelil další dvě nebo tři a jednu nebo dvě proměnil. A to si myslím, že nám taky hodně pomohlo.“