Český pohár

POSTUP DO SEMIFINÁLE POHÁRU

14. 2. 2024

Basketbalisté Nymburka postoupili do semifinále FINAL 8 Československého poháru. Ve čtvrtfinále zvítězili 85:61 nad Iskrou Svit a ve čtvrtek je tak od 17:00 čeká v pražské hale Královka souboj USK Praha. Sovy totiž postoupili přes Handlovou po výhře 66:57.

Nymburku se nepovedl vstup do zápasu, když nedokázal využívat své rychlé protiútoky a soupeř se brzy dostal do osmibodového vedení. Trojky nejzkušenějších hráčů Martina Kříže a Jaromíra Bohačíka však rychle vrátily Nymburk zpět do kontaktu a postupně se začaly naplňovat papírové předpoklady.

Zvláště když ve druhé čtvrtině Nymburk zavřel obranu a sedm minut nedovolil soupeři ani bod. Šňůrou 19:0 se tak dostal do dvouciferného vedení a to už si držel až do konce, přestože se snažil rozložit síly na celý tým a jen jeden hráč odehrál přes 20 minut.

A to byl Jakub Tůma, kterému utkání vyšlo náramně a po zásluze byl zvolen hráčem zápasu. Kromě 10 bodů se mu totiž dařila i obrana, když měl hlavní zásluhu na tom, že hlavní hvězda soupeře Brown se téměř neprosadil a zapsal pouze 6 bodů.

Nymburk sice dovolil soupeři 18 útočných doskoků, ale to bylo i proto, že soupeř proměnil jen 16 ze 67 střel a měl úspěšnost zakončení pouze 23 procent. Jinak měl Nymburk pod košem převahu a na body z vymezeného území vyhrál 46:14.

ERA Basketbal Nymburk - Iskra Svit 85:61 (18:21, 27:15, 26:10, 14:15)

Nejvíce bodů: Mathon 12, Sehnal 11, Sanders, Kříž a Tůma po 10, Rylich 9, Bell 6, Bohačík 5, Gordon, Novák a Stephens po 4 - Sumbry 15, Mozone 14, Rožánek 11. Fauly: 20:25. TH: 37/18 - 25/23. Trojky: 7:6. Doskoky: 50:43. Ztráty: 12:17. Zisky: 12:6. Asistence: 22:14.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Začátek zápasu nebyl vůbec podle toho, jak jsme chtěli hrát. Pak už to ale bylo lepší, dali jsme nějaké střely, nabrali sebevědomí a pak už to bylo ve správných kolejích. Je to první krok, další dva nám zbývají. Teď je nejdůležitější správně zregenerovat a nabrat síly na další dva dny, abychom mohli předvést to nejlepší z nás. Rozhodlo dobré nasazení v obraně ve druhé čtvrtině, kdy jsme také zlepšili obranný doskok, protože v první čtvrtině to od nás byla na doskoku katastrofa. Pak byla obrana mnohem lepší a to nám pomohlo.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „Hlavní je, že jsme postoupili. Začátek nebyl ideální a podle našich představ. Ale pak jsme to kompaktnější obranou dostali pod naší kontrolu, udělali jsme si náskok a ten jsme si v klidu hlídali. Vyhráli jsme to díky obraně. Třeba trestné hody byly hrozné a v útoku to nebylo ono, ale obranou jsme si pomohli. Na jejich rozehrávače jsme si dávali extra pozor a odvedli jsme na něm jako tým dobrou práci. Teď je třeba rychle si odpočinout a načerpat síly. Uvidíme, kdo bude soupeřem v semifinále. Pokud to bude USK, tak víme, že to nebude nic lehkého. Na Folimance nás trápil, ale tady na neutrální půdě Královky to bude něco jiného.“

úterý 23.4. - 18:00