Český pohár

POSTUPUJEME NA FINAL8 POHÁRU

28. 1. 2024

Basketbalisté Nymburka postoupili na závěrečný turnaj FINAL8 Československého poháru. Ve čtvrtfinále zvítězili na hřišti Opavy 88:80, když sice přišli ve třetí čtvrtině o náskok 17 bodů, ale v koncovce Opavu zastavili a zkušeně si došli pro vítězství. To řídil především Jaromír Bohačík, autor 19 bodů a 6 asistencí. Martin Kříž přidal 17 bodů.

Opava byla zpočátku úspěšná při střelbě a snažila se vytvořit na hosty tlak, Nymburk však odolal, udržel krok a postupně získával zápas pod svou kontrolu. Po 13 minutách hry začaly vřít emoce. Nymburský Ty Gordon byl při nájezdu faulován, při tom nechtěně zasáhl domácího Zbránka do hlavy a za to mu byl odpískán nesportovní faul. Krátce na to Gordon znovu najížděl a byl nešetrně faulován, což si chtěl se soupeřem ústně vysvětlit, ale dostal technickou a zápas tak pro něj brzy skončil.

Pro Nymburk bylo vyloučení Gordona o to bolestnější, že druhý rozehrávač Ondřej Sehnal bojoval s nemocí. Český reprezentant přesto prokázal svou aktuální formu a znovu patřil k tahounům Nymburka společně s Bohačíkem a Martinem Křížem, pro něhož je 17 bodů druhý nejlepší střelecký výkon sezony.

Zápas se tahal až do stavu 38:39, Pak Nymburk šňůrou 13:0 na přelomu poločasu získal čtrnáctibodové vedení. Sedm z těchto bodů dal Jaromír Bohačík. Vedení hostů narostlo až na 17 bodů, jenže pak přišel výpadek a Opava za pět minut manko smazala šňůrou 22:5. Deseti body k tomu přispěl Radek Farský.

Nymburk se ale nenechal zlomit. V přestávce před poslední čtvrtinou se oklepal a znovu našel půdu pod nohami. Sedm minut před koncem dal důležitou trojku na 73:73 Jaromír Bohačík, který vzápětí dal další koš.

Klíčovou situace pak nastala Dvě minuty před koncem, kdy při protiútoku našel dost odvahy Jakub Tůma a rychlou trojkou zařídil Nymburku do koncovky sedmibodové vedení. Opava pak už nedokázala reagovat, když v posledních čtyřech minutách zápasu dala pouhé dva body.

K výhře Nymburku pomohl také Spencer Svejcar, který se vrátil po třítýdenní pauze zaviněné zraněním. Proti Opavě dal tři trojky a celkem 13 bodů.

Závěrečný turnaj FINAL8 se bude hrát od středy do pátku 14. až 16. února v pražské Královce. Kvůli výročí sta let československého basketbalu došlo k mimořádnému sloučení Českého a Slovenského poháru a na FINAL8 se představí čtyři zástupci z každé země. Nejlepší tým z každé země získá svůj národní pohár.

BK Opava - ERA Basketbal Nymburk 80:88 (20:24, 18:21, 29:22, 13:21)

Nejvíce bodů: Slavík 14, Kouřil 13, Farský 11 - Bohačík 19, Kříž 17, Sehnal 14, Svejcar 13, Gordon 8, Mathon 6 (12 doskoků), Tůma 6, Rylich 3, Bell 2, Kovář 0. Fauly: 30:25. TH: 28/21 - 37/30. Trojky: 13:12. Doskoky: 26:39. Ztráty: 16:17. Zisky: 4:9. Asistence: 18:20.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Zasloužili jsme si tuto výhru a postoupit. A věřím, že jsme udělali radost našim fanouškům. Někteří vyrazili i do Opavy. A určitě jich mnoho vyrazí do Prahy na závěrečný turnaj. Ale i Opava by si zasloužila být na závěrečném turnaji a je škoda, že tam mohl postoupit jen jeden z nás. Také hrají velmi dobrý basketbal a mají velmi věrné fanoušky, kteří by si také zasloužili jet do Prahy. Možná by proto mohla liga přemýšlet o změně na příští sezony. Takto se už teď potkaly dva nejlepší týmy. O to více mě těší mentální odolnost, jakou moji hráči ukázali. Jsem na ně opravdu hrdý. Přestože domácí předvedli velkou stíhací jízdu, dokázali jsme se zvednout, hrát naší hru a dávat i těžké střely. Poslední minuty jsme odehráli velmi dobře a máme další velké vítězství. Předvést něco takového v tak emotivním utkání, není vůbec nic snadného. Ukazuje to velký charakter hráčů a toho si hodně cením.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Začátek nebyl podle našich představ. Bylo to opět hodně vyhrocené. Bylo tam snad sedm technických chyb, dva úmysly a vyloučení. To zápas ovlivnilo. Ve druhé půli jsme si vytvořili náskok, pak přišel náš výpadek a z plus 17 jsme šli na mínus tři. Ale jsem rád, že jsme ukázali charakter a sílu, nesložili jsme se a dokázali to zvrátit na naší stranu. Když nám teklo do bot, přitlačili jsme v obraně a pohlídali jsme si to. Vyloučení Tye Gordona přišlo v nejhorší možnou chvíli. Ondra Sehnal měl teplotu, ani neabsolvoval ranní trénink, ale nechtěl nás v tom nechat a šel do boje. A když pak vyloučili Tye, bylo jasné, že bude muset být na hřišti déle. Klobouk dolu před Ondrou, že to zvládl. Hodně nám pomohl k výhře. Motivace postoupit byla pro všechny velká, zvláště pro ty, co tu byli už loni, kdy se nám to nepovedlo. Moc se těšíme na FINAL8 a uděláme maximum, abychom pohár zas přivezli do Nymburka. Budou to tři zápasy ve třech dnech, takže to nebude jednoduché, ale bude to pro všechny stejné. Zajímavé bude se o poměřit s týmy ze Slovenska.“