středa 6. 1. 2021 od 18:30
94:54

25:11, 24:9, 21:18, 24:16

ERA Basketball Nymburk — JDA Dijon Basket

Nejvíce bodů: Obasohan 20, Harding 14, Zimmerman 12, Dalton 11, Benda 10, Prewitt a Hruban po 8, Tůma 5, Palyza a Kříž po 3, Kovář a Rylich po 0 - Julien 12, Johnson 10, Vanwijn 9. Fauly: 18:22. TH: 29/19 - 13/9. Trojky: 11:5. Doskoky: 50:40. Ztráty: 13:11. Zisky: 5:7. Asistence: 25:15.

Basketbalisté Nymburka dosáhli na mimořádné vítězství, když v 5. kole základní skupiny Ligy mistrů doma porazili třetí tým minulé sezony Dijon o 40 bodů, což je jeho druhá nejvyšší výhra Nymburka v historii soutěže. Triumfem 94:54 si tak na 95 procent zajistili postup do druhé fáze soutěže, který by jim mohla sebrat jen vysoká prohra v závěrečném utkání s Tofasem Bursa, které se bude hrát 19. ledna. Pokud ale za týden Dijon zvítězí nad Tofasem, bude mít Nymburk postup jistý.

Nymburk oplatil Dijonu porážku ze začátku listopadu, kdy jel do Francie krátce po covidové karanténě bez pořádného tréninku a manko se ve druhé půli projevilo prohrou o 24 bodů. Tentokráte už byl český šampion řádně připravený a na hřišti to bylo vidět.

Předváděl dominantní výkon jako v české lize, soupeře přehrával v útoku i v obraně a manko z prvního utkání senzačně smazal už za 15 minut hry. Především skvěle fungovala obrana nymburského celku a Dijon si nevěděl rady. Za 15 minut tak dal jen 11 bodů. Už ve druhé čtvrtině byl náskok domácích 33 bodů a ten si pak drželi po celý zápas.

Pomáhalo, že Dijon se vyloženě trápil při střelbě. Za celý zápas měl úspěšnost jen 25 procent a z toho 18 procent za tři body. Přitom jde o tým, který měl dosud třetí nejlepší útok v soutěži a ve svém středu střeleckou hvězdu Davida Holstona. Bývalý nejužitečnější hráč francouzské ligy se ale tentokráte dostal jen k pěti bodům a těžko se prosazoval přes dobrou obranu Jakuba Tůmy a především Retina Obasohana.

Belgický reprezentant zářil i v útoku, když soupeře ničil nájezdy a sbíral fauly. Celkem byl faulovaný devětkrát. K 20 bodům pak přidal i šest asistencí. Hodně vidět byl i Hayden Dalton s double doublem za 11 bodů a 11 doskoků a nejlepší zápas v nymburském dresu odehrál Stephen Zimmerman, který k 12 bodům připojil i pět bloků, což je o jeden blok za maximem sezony.

Nymburk na konci dokonce sahal po své nejvyšší výhře v historii Ligy mistrů, když vedl už o 44 bodů, kterými v roce 2016 porazil Aarhus. Dijon ale ještě posledními dvěma útoky manko mírně stáhl. Ale i tak si Polabané mohou do své historie zapsat další památný zápas nad týmem vysoké kvality, který je navíc ve všech třech předchozích soubojích porazil.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Začali jsme agresivně a pomohlo nám, že oni minuli několik otevřených střel. Měli jsme ale svou strategii a ta fungovala. Bojovali, hráli jsme s energií a přístupem, jaký od našich hráčů očekáváme. Díky tomu přišlo sebevědomí. Je to pro nás velké vítězství, ale nechceme se tím nechat uspokojit. Stále se chceme zlepšovat a hrát takto dobře pravidelně. V této sezoně nelze nic poměřovat s předchozími zápasy, protože každý tým musí řešit nějaké problémy. Koronu, lockdowny, velké pauzy mezi zápasy, mnoho zápasů v krátkém čase. Nikdy nevíte, jaká výzva vás čeká. Takže se nedá nic porovnávat. My k tomu přistupujeme tak, že vždy chceme hrát tak, jako by to byl náš poslední zápas, protože nikdy nevíte, co se pak stane a kdy zas budeme moci hrát. Já považuji Dijon za tým s jedním z nejlepších systémů, proti jakým jsme kdy hrál. Dnes jsme se s tím dokázali popasovat, ale oni evidentně museli mít nějaký problém. Třeba to, že teď dlouho žádný zápas nehráli. Ale já nelituji sám sebe, tak nebudu litovat je. Je to pro nás prostě velké vítězství proti týmu opravdu vysoké úrovně s opravdu kvalitním koučem a hráči.“

Stephen Zimmerman (hráč Nymburka): „Byl to od nás dobrý zápas, předvedli jsme velký boj. Ale stále máme ještě na čem pracovat a musíme se soustředit na další zápasy. V prvním utkání jsme byli zatavení, ale teď jsme jim to chtěli vrátit. Ta energie a intenzita tam byla od prvních minut. Pět bloků je hezkých, tolik jsme jich v Lize mistrů ještě asi neměl. Rád bych měl i více doskoků, ale já se hlavně snažil držet jejich pivota na zádech a míče pak sbírali ostatní, hlavně Hayden Dalton. Jsem rád, že se nám povedlo zaskočit soupeře a pak to udržet. Věděli jsme, že prvních pět minut druhé půle bude důležitých a zvládli jsme to a soupeře nepustili zpět do zápasu.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Já myslím, že jsme čekali spoustu věcí, ale že to na konci bude o 40 bodů, tak to asi nečekal nikdo. Nějaké volné střely měli a my jsme pak s tím taky hodně kalkulovali. Nechávali jsme takové polovolné střely a oni toho nedokázali využít. Dneska naše obrana fungovala přesně tak, jak jsme si řekli. Oni mají takový specifický útočný systém, kdy hrají trpělivě dlouho jednu clonu za druhou a my jsme dneska věděli, co proti tomu chceme hrát, celý zápas nám to fungovalo a oni to nedokázali nijak změnit a přečíst. To, že měli bídné procento střelby nám pomohlo, ale myslím, že naše obrana byla velmi slušná. Dneska myslím, že byl doskok úplně rozhodující, protože při tom, kolik měli oni minutých střel, tak nevyužít toho, nedat z toho nějaké lehké body a nepřeskákat je, by byla hrozná škoda. Já jsem rád, že jsme doskok vyhráli, byl to dneska ten úplně hlavní cíl. Že má soupeř úspěšnost střelby jen 28 procent, to jsem sem tam zažil, ale rozhodně se to nestalo nám a v nějaké evropské soutěži. Občas to vidíme v české lize, ale na úrovni Ligy mistrů jsem to asi ještě neviděl nikdy. My jsme slušně bránili a oni pak už byli pod takovou dekou, že co dokázali zazdít, bylo hodně pod jejich úroveň. V poločase nám ten rozdíl z prvního zápasu docela pomohl, že to nebylo, že vedeme o 29 a máme hotovo, ale že jsme pořád kalkulovali s tím 24bodovým náskokem. Říkali jsme si, že je to jen o pět, pojďme to utrhnout, myslím, že nám ten náskok psychicky docela pomohl. Já myslím, že i tak budeme chtít ten poslední zápas s Tofasem Bursa vyhrát. Když budeme mít jasný postup, tak to bude fajn, na druhou stranu asi budeme muset furt tu Bursu porazit, abychom šli z prvního místa.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00