úterý 19. 1. 2021 od 18:30
97:103

30:26, 27:26, 21:27, 19:24

ERA Basketball Nymburk — Tofas Bursa

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15, Benda, Harding, Palyza a Obasohan po 8, Zimmerman 6, Tůma 2, Kříž 1, Kovář, Rylich po 0 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19, Phillip 16. Fauly: 21:30. TH: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33. Ztráty: 22:8. Zisky: 5:11. Asistence: 20:21.

Basketbalisté Nymburka počtvrté z dosavadních pěti sezon postoupili ze základní skupiny Ligy mistrů. V závěrečném utkání skupiny B sice doma prohráli po velkém boji s Tofasem Bursa 97:103, ale se čtyřmi výhrami si zajistili druhé příčku a postup. Dál jde také Bursa, mimo hru zůstal třetí nejlepší tým minulé sezony Dijon. Nymburk se tak může těšit na losování osmifinálových skupin, které mu 2. února určí další tři soupeře, s nimiž bude bojovat o dvě postupová místa na závěrečný turnaj Final 8.

Domácí hned od úvodních minut potvrzovali svou ofenzivní formu a celý první poločas drželi vedení. Dařilo se zejména Omarovi Prewittovi, který hrál proti svému bývalému trenérovi. Dal 12 z prvních 15 bodů Nymburka. Postupně se přidávali další a náskok se navýšil až na deset bodů. A to především díky přesné střelbě za tři body, když domácí proměnili za poločas devět ze čtrnácti pokusů.

Jenže Bursa s vědomím, že musí vyhrát, začala tlačit v obraně, získávala míče a z rychlých protiútoků se chytla. Velkou zásluhu na tom měli hráči se zkušenostmi z NBA Akoon-Purcell a Christon. Hosté dávali body zejména z nájezdů do vymezeného území a drželi se neustále v kontaktu.

Ve druhé půli se navíc chytila nedávná posila Bursy Tomislav Zubčič, který dal rychlých 14 bodů a nasměroval svůj tým k obratu na 69:73. Pak ale dal důležitou trojku Lukáš Palyza a Nymburk se opět chytil. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Nymburk držel ve hře zejména kapitán Vojtěch Hruban.

Bursa nasadila maximální agresivitu, nutila Nymburk k 22 ztrátám a dávala hodně snadných bodů z protiútoků. Dvě minuty před koncem pak dal trojku Zubčič a Bursa vedla o čtyři body. Nymburk se ještě dotáhl na rozdíl jediného bodu, ale turecký celek bojující o udržení v soutěži výhru nepustil a mohl slavit.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Tofas si zasloužil vyhrát. To on musel hrát o všechno a měl víc co ztratit a na jeho výkonu to bylo vidět. Předčili nás silou a agresivitou. Dnes to tedy výsledkově nevyšlo, ale celkově jsme ve skupině odvedli dobrou práci. Už jsme v podstatě postoupili minulý týden. A to v těchto obtížných časech není nic snadného. Naši hráči si zaslouží kredit za to, co ve skupině odehráli. A nepochybuji o tom, že budeme připraveni na další fázi. Rozhodně nám nehrozí uspokojení z postupu, protože nám to nestačí a chceme přidat ještě další úspěch. Dnes to byl pohledný zápas, ale já mám raději výhry. Soupeř dal dnes spoustu snadných bodů z našich chyb, protože nás předčil agresivitou. Šlapal nám po krku. Od nás to také nebyl nejlepší zápas v obraně, ale když bychom odečetly ty snadné body, tak by to skóre nebylo tak vysoké.

Omar Prewitt (hráč Nymburka): „Tofas je skvělý tým a dnes to potvrdil. Donutil nás k mnoha chybám. Také jsme zahodili hodně trestných hodů, já sám pět. Měli jsme hrát lépe, více si chránit míč. Ale to napravíme a budeme připraveni na osmifinálovou fázi. Vždy. když se chytnete nějakou střelou, tak se hraje lépe. Spoluhráči mě hodně zásobovali míči a cítil jsem se dobře. Bohužel to nestačilo. Oni se pak na mě více zaměřili, jak to tak bývá, když se někdo chytne, a už jsem neměl tolik volných střel. Celkově ve druhé půli jsme nepohybovali míčem, jak jsme chtěli, a soupeř nás fyzicky přetlačil. Nutil nás chybám a opravdu bojoval o svůj život, protože potřeboval vyhrát k postupu. Vybojovali si to a za to je třeba jim pogratulovat.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Dostali jsme strašně moc bodů z rychlého protiútoku po našich ztrátách. Ztráceli jsme míče na perimetru a pak jsou z toho situace dva na jednoho. Kolikrát šli i sami na koš. Pak se s tím těžko něco dělá. Hrálo se hodně rychle, střel bylo více než v jiných zápasech. Je to pro nás velké poučení. V další fázi bude více takových zápasů, kdy se hraje na krev. My se s tím dnes nedokázali srovnat. Tak trochu jsme z agresivity a tlaku couvli, rozhodčí to dnes nechávali a bylo tam spousta zatažení za ruku. My se tomu nedokázali přizpůsobit. Mohli jsme to dělat také a nedělali jsme to. To byla dnes naše velká nevýhoda. Většinu zápasu jsme dobře pohybovali míčem, nacházeli jsme volné střelce, ale nesmíme se nechat takto seřezat. ?My asi nemůžeme vyhrávat na kila, ale nesmíme se nechat takhle srážet. Dnes bylo znát, že oni hrají o všechno. Šlapali po nás celých 40 minut. Mentální převaha byla na jejich straně. Škoda, že tu nemohli být naši fanoušci a vidět naživo takový zápas. Bohužel to tak je a už nám to nikdo nevrátí. můžeme jen doufat, že se to brzy změní a alespoň nějaké lidi nám sem pustí. Hodnocení skupiny může být jen kladné. Dnes jsme sice prohráli, ale zase jsme vyhráli velice těžký zápas u nich a vysoko jsme porazili Dijon. Přestože jdeme z druhého místa, tak může panovat spokojenost. Naučili jsme se hrát spolu, naše hra má hlavu a patu. Takže i v další skupině nemůže být cílem nic jiného než postup.“

Petr Benda (hráč Nymburka): „Soupeř nás dnes potrápil svou agresivitou. V průběhu druhé půle vsadil vše na jednu kartu. začal po nás jezdit i za cenu faulů a vyplatilo se jim to. Nutili nás do ztrát a my z toho dostali asi 10 až 15 bodů. S tolika ztrátami se těžko vyhrává, ale i přesto jsme byli blízko. Utkání jsme prohráli mnohem dřív než v koncovce. Pokud bychom se vyvarovali ztrát, tak bychom soupeře o 10 bodů porazili. Ale alespoň neusneme na vavřínech a máme do další fáze na čem pracovat. Musíme se připravit na agresivitu soupeřů, kteří určitě v další fázi budou hrát podobně a budou možná ještě lepší. Myslím, že po tom prvním zápase ve skupině jsme se s touto náročnou skupinou vyrovnali výborně a můžeme být na sebe hrdí, že opět postupujeme do další fáze. Doufám, že jsme neřekli poslední slovo a že budeme bojovat o postup do Final 8.“

sobota 6.4. - 18:00