67:101

19:27, 26:26, 8:19, 14:29

BK Opava — ERA Basketball Nymburk

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Šiřina 19, Gniadek 18, Švandrlík 13 - Harding 22, Dalton 17, Obasohan 15, Zimmerman 12, Palyza 11, Kříž 7, Tůma 6, Hruban 5, Prewitt 4, Kovář 2, Benda a Rylich po 0. Fauly: 16:13. TH: 7/5 - 11/10. Trojky: 10:13. Doskoky: 35:42. Ztráty: 21:17. Zisky: 10:15. Asistence: 13:19.

Nymburk si výhrou v Opavě zajistil prvenství v základní části

Basketbalisté Nymburka jsou posedmnácté v historii vítězi základní části Kooperativa NBL. V 18. kole přehráli druhou Opavu na jejím hřišti 101:67 a už nemohou přijít o první místo v tabulce před nadstavbou. Nymburk zápas rozhodl ve třetí čtvrtině, kdy získal náskok dvacet bodů a zlomil odpor domácích. Ti tak prohráli potřetí z posledních čtyř zápasů poté, co předtím našli přemožitele jen jednou.

Nymburk se snažil hned od začátku vytvořit na domácí tlak a utavit tak menší rotaci soupeře. Největší pozornost poutal pochopitelně nejlepší střelec a nejužitečnější hráč soutěže Jakub Šiřina. Na něm odváděl velmi dobrou práci mladý Jakub Tůma. Toho pak vystřídal Retin Obasohan, který hned při první příležitosti obral Šiřinu o míč. Hosté začali unikat po pěti minutách a po střídáních, kdy se chytil zejména Jerrick Harding, který za své první střídání nastřílel 12 bodů.

Opava se však těžkými trojkami přes obránce a zejména díky velmi dobře hrajícímu Gniadkovi udržela v kontaktu až do konce poločasu. V jeho poslední vteřině ale trefil těžkou trojku Hayden Dalton a potvrdil tak svůj dobrý výkon. Nymburk si tak odnášel poločasové vedení o osm bodů.

Po změně stran pak na Opavu vyrukoval s ještě vylepšenou obranou a domácí se těžko prosazovali. Naopak hosté dávali snadné body z protiútoků a jejich vedení se navyšovalo. V poslední čtvrtině pak Nymburk už dominoval, když opět řádil Harding a po něm převzal štafetu Lukáš Palyza.

Nymburk měl jasně navrch zejména v protiútocích, ze kterých dal 29 bodů a jen Obasohan šel šestkrát zcela sám do koše. Šesti zisky navíc belgický reprezentant vyrovnal maximum sezony a potvrdil roli lídra ligy v ziscích. Opava sice naopak potvrdila 18 útočnými doskoky roli nejlépe doskakujícího týmu v útoku, ale vytěžila z toho méně bodů, než Nymburk z 15 útočných doskoků.

Ohlasy trenérů

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Poté, co jsme začali trochu pomaleji, jsme ve druhé půli zvýšili intenzitu a byli jsme více soustředění. To nám pomohlo rozhodnout zápas ve třetí čtvrtině, kdy jsme měli dobrou šňůru. Kuba Šiřina hraje teď nejlepší basketbal kariéry a je těžké ho zastavit. My na něm zejména ve druhé půli odvedli dobrou práci a pouštěli ho jen do těžkých střel.“

Petr Czudek (trenér Opavy): „Dali jsme do toho spoustu energie, ale v té malé rotaci, kterou máme oproti Nymburku, to už ve druhé půli šlo těžko. Soupeř si pak dělal, co chtěl. Dostali šanci mladší hráči, kteří zatím tolik šancí nedostávali. Nymburk je někde jinde a já mu přeji, ať postoupí co nejdále v Lize mistrů.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „My přijeli s cílem vyhrát a to jsme splnili, ale nebylo to úplně ideální. Nechtěli jsme je pouštět k útočným doskokům a dovolil jsme jim jich osmnáct. To se nám moc nepovedlo. Také jsme chtěli zastavit Kubu Šiřinu, který stejně dal 19 bodů, takže ani tam to nebylo ideální. Ale vyhráli jsme a bereme výhru z Opavy.“

Jan Mička (hráč Opavy): Nymburk je na tom lépe individuálně, my také měli hodně ztrát a pouštěli jsme je do situací jeden na nula. To nás sráželo.“

čtvrtek 18.4. - 18:00