úterý 30. 3. 2021 od 20:30
80:91

20:14, 24:18, 14:24, 22:35

Brose Basket Bamberg — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Fieler 19, Hall 17, Sengfelder 13, Kravish 10 - Palyza 26, Harding 19, Prewitt 13, Zimmerman 12, Dalton 10, Benda 4, Tůma 3, Kříž a Hruban po 2. Fauly: 23:16. TH: 13/11 - 21/16. Trojky: 8:9. Doskoky: 32:42. Ztráty: 18:18. Zisky: 4:8. Asistence: 18:17.

Basketbalisté Nymburka sahají po postupu do Final 8 Ligy mistrů, když v osmifinálové skupině L zůstávají bez porážky. Po dvou domácích výhrách dnes uspěli i na neutrální půdě proti Bambergu a po výhře 91:80 mají na postupových pozicích náskok už tří výher. Uspěla totiž i Zaragoza v souboji se Sassari. Nymburk tak o druhé Final 8 za sebou už může přijít jen v případě, že prohraje všechny tři zbylé zápasy a Sassari naopak vše vyhraje. Bamberg už se před něj dostat nemůže. Hrdinou se stal Lukáš Palyza, který 26 body pomohl otočit až osmnáctibodové vedení soupeře.

Nymburk šel do zápasu krátce poté, co musel být v karanténě kvůli nákaza koronavirem. Onemocnění navíc zanechalo následky na klíčovém rozehrávači Retinovi Obasohanovi a jeden z kandidátů na cenu pro nejužitečnějšího hráče soutěže tak musel zůstat doma doléčit se.

Utkání se kvůli protiepidemickým opatřením v Německu muselo hrát na neutrální půdě v bosenském Laktaši a neznámá hala pro oba týmy zřejmě hrála roli v tom, že úvod zápasu nepřipomínal souboj dvou nejofenzivnějších týmů soutěže. Se střelbou se trápil zejména Nymburk, který v první čtvrtině trefil jen šest z dvaceti střel, z toho tři Jerrick Harding.

Ve druhé čtvrtině ale Bamberg začal potvrzovat, proč minulý týden přehrál Zaragozu o 41 bodů. Rychlou hrou rozebíral obranu Nymburka, naopak hosté byli zcela rozhozeni důslednou obranou a neposlouchal je míč. Výsledkem bylo 14 ztrát do poločasu. K tomu ze hry odstoupil kapitán Vojtěch Hruban kvůli svalovému zranění, a kotník si poranil Harding, i když byl schopen s omezením pokračovat.

Náskok Bambergu se tak rychle dostal na 18 bodů. Pak se ale přeci jen chytl Omar Prewitt a přibrzdil nápor německého celku. Když se k němu přidal Jakub Tůma košem s faulem a asistencí a trojku trefil Lukáš Palyza, povedlo se do poločasu snížit alespoň na 12 bodů.

V úvodu druhé půle Bamberg opět odskočil na 18 bodů, ale emotivní time out trenéra Amiela probudil nymburské hráče. Ti zrychlili a zagresivnili hru a šňůrou 8:0 se udrželi ve hře. Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny pak přišla další šňůra dokonce 14:0 a Nymburk šel po trojkách Palyzy a Daltona dokonce do čtyřbodového vedení.

Bamberg se najednou nadřel na každý koš a vypadal jak opařený. Naopak na straně českého celku získal střelecké sebevědomí Palyza a svým nejlepším výkonem v Lize mistrů táhl Nymburk. Dokonce předváděl jeden z nejlepších výkonů v jedné čtvrtině v historii soutěže, když v poslední desetiminutovce trefil 19 bodů. Za jediný zápas dal jen o 6 bodů méně než za pět předchozích startů v Lize mistrů.

Nymburk si v závěru výhru pohlídal. Nyní ho čeká cesta autobusem domů a ve čtvrtek ráno vyráží na další zápas tentokráte do Zaragozy. Ta má rovněž tři výhry a k tomu jednu porážku, těsně tak vede skupinu. Dnes porazila Sassari 105:88.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Občas slova nedokážou vyjádřit, co cítíte. Sám neumím vysvětlit, co se stalo. Hráči se semknuli a najednou našli cestu, jak hrát. Poslechli, co jsem si v poločase řekli o změnách ve hře. Palyza pak trefoval velké střely a dodal týmu sebevědomí. Je to pro nás opravdu velké vítězství.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „I když jsme se na to připravovali, tak jsme si v první půli neuměli poradit s tím jejich celoplošným presingem. Vytlačovali nás z každého uvolnění pro míč. A v jednu chvíli už to vypadalo fakt špatně. Ale na konci druhé čtvrtiny přišla první jiskra, kdy jsme nedovolili soupeři pokračovat v úniku. Pak jsme začali mít jistotu na doskoku, chytili jsme se a začaly padat střely. nejen mě, ale i ostatním. Přišel pověstný střelecký oheň a šli jsme přes ně. Bez Vojty a Retina je to obrovská výhra. Normálně vyhráváme týmovým výkonem a nehraje se na jednoho střelce, ale když mi tam padly šestky a trojka, tak kluci ucítili, že se někdo chytil a začali hrát na mě. Bylo skvělé, že i borci jako Jerrick (Harding) a Omar (Prewitt) mě najednou hledali a snažili se využít toho, že jsem v laufu. A je super, že se to povedlo dotáhnout k vítězství. Po těch prvních dvou výhrách jsem klidnil euforii, protože byly jen těsné a doma. A to není žádná výhoda při vyrovnané tabulce. Ale tahle výhra poté, co Bamberg vyhrál o 40 nad Zaragozou nám hodně otevírá oči a dává prostor přemýšlet, co všechno můžeme dokázat. Mít to 3:0 je úžasný výsledek. teď je třeba rychle zragenerovat, abychom ve čtvrtek byli schopni předvést něco podobného v Zaragoze.“

Petr Benda (hráč Nymburka): „Do utkání jsme nenastoupili vůbec dobře. Prvních 15 minut pro nás byl křest ohněm. Nedokázali jsme se vyrovnat jejich agresivní hře a trpěli jsme. Pak jsme ale začali hrát v neskutečném tempu a najednou se to obránilo. Soupeř na nás nedokázal najít žádnou zbraň. Paly dnes zahrál super, podle mě to byl jeho životní zápas. Já ho tedy takhle hrát ještě asi neviděl. Za tohle vítězství musíme být opravdu rádi, protože nám může hodně pomoc k postupu. Měli jsme tam zdravotní problémy, i Jerrick Harding se tam lehce zranil a přesto nám hodně pomohl. Stephen Zimmerman měl doskoky, Martin kříž nám ve druhé půli přinesl energii. Všichni k výhře přispěli ohromnou měrou. I lavička žila s týmem a bylo to neskutečné vítězství. Sám nevěřím tomu, že to máme 3:0. Držíme se na vítězné vlně a je vidět srdce týmu. nikdy se nevzdáváme.

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00