neděle 11. 4. 2021 od 17:00
87:70

18:20, 22:18, 25:13, 22:19

ERA Basketball Nymburk — BK Opava

Nejvíce bodů: Kříž 18, Dalton a Palyza po 13, Prewitt 11, Benda a Rylich po 7, Kovář, Šafarčíka. Tůma po 6, Jirák a Zimmerman 0 - Gniadek 19, Kvapil 11, Bohačíka. Slavík po 9. Fauly: 21:24. TH: 29/24 - 23/9. Trojky: 9:7. Doskoky: 38:43. Ztráty: 13:17. Zisky: 9:3. Asistence: 16:12.

Basketbalisté Nymburka v 8. kole nadstavby Kooperativa NBL zvítězili 87:70 nad druhým celkem tabulky Opavou. I po náročných zápasech v Lize mistrů a v oslabené sestavě tak dokázali potvrdit roli favorita a lídra tabulky. Celkem si připsali už 20. ligovou výhru za sebou. Nejlepším střelcem vítězů byl s 18 body Martin Kříž. Hayden Dalton přidal double double za 13 bodů a 10 doskoků.

Nymburk šel do zápasu bez klíčových hráčů Retina Obasohana uzdravujícím se po nemoci a také bez Jerricka Hardinga a Vojtěcha Hrubana, kteří doléčují menší zranění z minulých dnů. Opava hrající bez Filipa Zbránka se toho snažila využít a zejména díky přesně střílejícímu Martinovi Gniadkovi držela většinu první půle vedení. Nymburk držel v kontaktu hlavně Hayden Dalton.

V úvodu druhé čtvrtiny dokonce odskočila na sedm bodů, ale pak dal koš Luboš Kovář, Martin Kříž trefil trojku a dalších pět bodů v řadě přidal František Rylich. Rázem z toho byla šňůra 10:0 a nymburské vedení. Opava se ale nevzdávala a do poločasu se oba celky střídaly ve vedení.

Jenže do druhé půle nastoupil Nymburk s větší energií a opíral se o své zkušené české pivoty. Rychlých pět bodů zaznamenal Petr Benda, pak přidal sedm bodů Martin Kříž a domácí šli do rozhodujícího dvouciferného vedení.

Opavě nepomohlo ani to, že potvrdila roli týmu s nejvíce ofenzivními doskoky, kterých tentokráte získala 17, ale vytěžila z toho jen 13 bodů, zatímco Nymburk 12 bodů z devíti doskoků. Opavě pak chyběly body od kapitána Jakuba Šiřiny, který za 27 minut nedal ani bod. To se mu stalo poprvé od prosince 2019. Velký problém měla Opava i na trestných hodech, kterých proměnila jen 9 z 23 pokusů s úspěšností 39 procent, tedy menší než měla úspěšnost střelby ze hry.

Oren Amiel (trenér Nymburka): „Počítali jsme s tím, že v úvodu zápasu to pro nás nebude snadné poté, co jsme se v posledních dvou týdnech hodně vydali fyzicky i mentálně v Lize mistrů. Ale hráči velmi dobře zareagovali ve druhé půle. S tím jsem spokojený. Mohli jsme dát více minut i hráčům, kteří poslední dobou tolik nehráli. Je to pro nás dobré vítězství. Při zápase je třeba hledat, kdo má zrovna tu správnou energii a kdo se cítí v zápase dobře a kdo naopak ne. A dnes jsme cítili, že Petr Benda a Martin Kříž jsou těmi, komu se daří. Oni nám dali energii ve druhé půli a sázka na ně bylo dobré rozhodnutí.“

Kryštof Vlček (asistent trenéra Opavy): „Protože jsem fandil Nymburku v posledních utkáních evropského poháru, věděl jsem, že měli náročný program. Bylo mi jasné, že budou chtít hráče s menšími zraněními trochu pošetřit. I nám chyběl Filip Zbránek, kterému by dnešní zápas seděl. Před zápasem řekl, že nenastoupí. Dneska jsem věřil v náš úspěch a první poločas vypadal velmi slušně. Bohužel nás dneska nepodržely šestky a naši rozehrávači nedali tolik bodů jako obvykle. K tomu bych vyzvedl výkon Martina Kříže, který mi to asi dělá schválně a proti Opavě zahraje vždycky velice dobře. Našim rozehrávačům zápas dnes nesedl. Měli i ztráty z nepozornosti nebo neporozumění si se spoluhráči. Tím nechci snižovat kvalitu obrany Nymburka, bránili dobře, ale bylo vidět, že měli v minulých dnech náročný program a obrana nebyla tak agresivní, jako to bývá. Vůbec nevím, jak vysvětlit úvod druhé půle. Vyrobili jsme nějaké ztráty a netrefovali jsme některé střely. Martin Gniadek v první půli snad neminul, ve druhé nedával. Pochopitelně na něj bylo přitlačeno a měl pozice těžší. Na začátku druhé půle jsme se trápili v útoku, dali snad jeden bod za čtyři minuty."

Petr Bohačík (hráč Opavy): „Odehráli jsme solidní první poločas. Docela se nám dařilo střelecky a Martin Gniadek dělal domácím problémy. Z pozice pivota dal asi čtyři trojky. Využili jsme toho, že některé opory domácích nehrály. Věděli jsme, že třetí čtvrtina bude trochu vítr ze strany soupeře, přeci jen nejsou z české ligy zvyklí hrát vyrovnané zápasy. Nastoupil Petr Benda, dal jednu svou dvoječku, pak trojku a my jsme se v útoku zasekli a náskok narůstal. Najdeme na zápase dost pozitiv, ale my se budeme dívat hlavně na negativa, abychom mohli být příště ještě lepší. Já osobně jsem nevěděl, že nebude hrát Vojta Hruban. Vnímali jsme, že Nymburku chybí někteří důležití hráči a brali jsme to jako příležitost, která nám bohužel nevyšla.“

František Rylich (hráč Nymburka): „Zápas bych hodnotil kladně, vyhráli jsme. Tušili jsme, že to bude těžký zápas. Opava posílila, nám chybělo pár hlavních opor. V prvním poločase jsme se mírně trápili v útoku, Opavě padly nějaké střely. Do druhého poločasu jsme vstoupili s větším nasazení, hodně jsme si pomáhali v obraně, v útoku jsme si posílali míč a dokázali jsme si připravit volné střely. Tím jsme se dokázali přehoupnout do náskoku, který nám zaručil vítězství, které jsme chtěli. Odhadli jsme, že ve druhém poločasu bude chtít Opava v obraně přebírat. Petr Benda se dostal do svých pozic, ze kterých dokázal skórovat. Skvěle se k němu přidal Martin Kříž svými střelami a nájezdy. A to nás hodně nakoplo. Možná na začátku jsme startovali pomaleji. Pro mě to byl po delší době zápas, kdy jsem nastoupil na více minut. Věděl jsem, že tohle je moje příležitost a že do ní musím dát všechno. Snažil jsem se v obraně, povedlo se něco i v útoku.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00