89:108

25:32, 16:24, 30:24, 18:28

BK Opava — ERA Basketball Nymburk

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Šiřina a Zbránek po 13, Bohačík, Kouřil a Jurečka po 11, Kvapil 10 - Prewitt 21, Palyza 18, Obasohan 16, Tůma, Harding 10, Dalton 9, Benda 8, Zimmerman 7, Hruban 5, Kovář 2. Fauly: 25:21. TH: 22/14 - 27/18. Trojky: 11:14. Doskoky: 31:44. Ztráty: 19:16. Zisky: 11:12. Asistence: 23:26.

Basketbalisté Nymburka posedmnácté za sebou ovládli českou nejvyšší soutěže Kooperativa NBL. Ve druhém utkání finále zvítězili v Opavě xx:xx a celou sérii tak vyhráli 2:0 na zápasy. V play off nenašli ani jednou přemožitele a celkem ze 40 zápasů prohráli jediný ještě v základní fázi na USK Praha. Ve finále jsou neporaženi od roku 2011 už 28 zápasů za sebou. Petr Benda rozšířil svou rekordní sbírku titulů na třináct. Nejužitečnějším hráčem finálové série byl zvolen Retin Obasohan.

Nymburk v úvodním duelu přehrál doma Opavu 102:73 a do Opavy jel s tím, že chce sérii ukončit. Domácí hnáni 500 bouřlivými fanoušky se ale nechtěli vzdát a agresivní hrou se snažili vrátit finále do Nymburka. Ten ale měl po většinu zápasu dění pod kontrolou. Pomáhal si dobrou obranou podpořenou častými zisky míče a také kvalitním útokem.

Už v první čtvrtině dal Nymburk pět trojek, a když dal Retin Obasohan sedm rychlých bodů v řadě, odskočili hosté na šest bodů. Opava se ale dokázala držet v kontaktu a v polovině druhé čtvrtiny byl rozdíl ve skóre pouhé dva body. Jenže pak dal trojku a dva trestné hody Lukáš Palyza a koncovku poločasu vzal do své režie Obasohan, který dal v posledních 100 sekundách sedm bodů včetně nájezdu přes celé hřiště v závěrečných sekundách.

Na poločas šel Nymburk s náskokem 15 bodů, ale ve třetí čtvrtině se domácím dařilo hru kouskovat a zlepšenou střelbou v podobě šesti trojek se udrželi ve hře. Na začátku poslední části byl rozdíl jen šest bodů, ale Nymburk neponechal nic náhodě a Omar Prewitt s Jakubem Tůmou si vzali ofenzivu pod svou režii. Tůma dal dvě trojky, Prewitt přidal 10 bodů a rázem z toho bylo vedení o 20 bodů.

Poslední dvě minuty už se tak jen dohrávaly a čekalo se na start mistrovských oslav. Nymburští hráči si oblékli trička s nápisem M1S7R s odkazem na 17. titul a bujaře slavili s 15 fanoušky, kteří mohli do Opavy dorazit a společně s opavskými fandy vytvořili atmosféru hodnou finále.

Nejlepším střelcem finále byl s 21 body Prewitt, Lukáš Palyza týmu pomohl v těžkých chvílích důležitými trojkami a dal 18 bodů. Obasohan dal všech svých 16 bodů v první půli, velmi dobrý výkon předvedl i Jakub Tůma, který měl 12 bodů, 6 doskoků a 5 asistencí. Z pohledu užitečnosti šlo o jeho nejlepší zápas sezony.

Ohlasy trenérů

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Především musím říct, že atmosféra tady v Opavě byla neskutečná a fanoušci obou táborů si to užili. Viděli jsme dobrou bitvu a já bych tohle vítězství chtěl věnovat především našim fanouškům, hlavně těm, kteří za námi přijeli až sem do Opavy. I když jsme měli skvělou sezonu v Lize mistrů, nemohli jsme si to užívat s nimi a moc nám chyběli. A také bych chtěl titul věnovat své rodině, protože já nebyl doma v Izraeli od 19. prosince a to už je dlouhá doba. Moje manželka je ale super žena, která mě tady v Česku ohromně podporuje. A ze všech těchto důvodů je pro mě tahle trofej doprovázena největšími emocemi. Opava dnes hrála doma, kde by měla být silnější, a pokaždé když jsme získávali momentum, znegovali jsme to lacinými chybami, které pomohly soupeři se dostat zpět. Já ale vždy říkám - ”Chlapi, hrajete proti skutečným soupeřům, ne proti stojícím kuželům.” A my tu hrajeme proti dobře vedeným týmům a nejde čekat snadnou práci. Favorité leckde v Evropě prohrávají, vy tak nesmíte nic podcenit. A mentalita tohoto klubu je ta vítězná.”

Petr Czudek (kouč BK Opava): ”Vydrželi jsme 25 minut, nebo i víc, ale Nymburk má samozřejmě kvalitu, kterou potvrdil. Hrál koncentrovaně a nezbývá než pogratulovat k dalšímu titulu. My jsme chtěli, aby se do haly dostali fanoušci, což se podařilo. Celá sezona byla turbulentní, poznamenaná covidem, ale my se s tím vypořádali velice dobře a já jsem rád, že jsme to dotlačili až do finále. Tentokrát jsme soupeři byli doma více soupeřem než ve finále před třemi roky a už to od nás nebyl tak ustrašený výkon jako tehdy.”

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Tento titul je pro mě možná sladší než ty předchozí, protože sezona nebyla jednoduchá, loni se to dokonce nedohrálo, tak je to vlastně jeden titul za dva těžké roky. Kdyby se to hodnotilo na procenta, tak je tento titul o trochu výše než ostatní. Bylo tam trochu více emocí. Opava do toho dávala všechno. My nehráli vůbec špatně, ale Opava se držela zuby nehty. Vždy, když jsme odskočili, tak dala těžkou trojku, ubránila, patří jim velký kredit, že dnes měl zápas náboj a tempo. Rozhodně jsme dnes nemohli slavit už v poločase a museli jsme si to ubojovat až do konce, což je super. Atmosféra byla super. Jsem rád, že jsme finále doma i venku mohli odehrát v atmosféře, která k finále patří. Samozřejmě mohlo být ještě víc lidí a být to ještě bouřlivější, ale i tohle bylo skvělé a musíme za to být rádi. Snad už příští sezonu budeme hrát před plnými halami. I díky fanouškům to mělo náboj a bylo to jedno z těch lepších finále za poslední dobu.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Bylo to místy hodně těžké, protože Opava se vyhecovala k opravdovému finálovému výkonu. Chvílemi trefovala úplně všechno. Ale musím smeknout před naším týmem, že v těch důležitých chvílích jsme vždy dali koš a ukončili jsme to v nejkratším možném termínu. Jsem rád, že jsme mohli mít fanoušky a to je jeden z prvků, který nám pomohl se na finále namotivovat. My si každého titulu moc vážíme a za každým je spousta práce, i když se to někomu nemusí zdát.“

středa 27.3. - 17:00