86:92

22:26, 23:20, 19:29, 22:17

ERA Basketball Nymburk — Galatasaray Istanbul

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Hruban 21, Palyza 15, Ross a Rivers 15, Harding 11, Kříž 7, Kovář 6, Tůma 2 - Akoon-Purcell 20, Blackshear Jr. 15, Bost 14. Fauly: 23:19. TH: 22/20 – 26/22. Trojky: 12:12. Doskoky: 43:34. Ztráty: 11:12. Zisky: 7:6. Asistence: 19:21. Diváci: 998.

Nymburští basketbalisté si vyřazovací boje v Lize mistrů nezahrají. V utkání, v němž museli pro postup bezpodmínečně zvítězit, nestačili na turecký Galatasaray 86:92 a se soutěží se loučí čtvrtou příčkou ve skupině. Postup si středočeský celek nezajistil poprvé od roku 2019, kdy rovněž vypadl v základní skupině. Galatasaray naopak po pěti triumfech a jediné porážce skupinu ovládl a pokračuje rovnou do osmifinále play-off. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 21 body kapitán Vojtěch Hruban.

Nymburk se sice v úvodu střetnutí ujal vedení po koši Vojty Hrubana, pak se nicméně srazil s realitou výborně nachystaných střelců soupeře, kteří proměnili prvních šest pokusů včetně tří trojek, a v půlce čtvrtiny vedl už 15:8. Domácí se dokázali vzpamatovat a znovu si vedení vzali v sedmé minutě, když Jerrick Harding střelou z odskoku obracel na 19:18. Oba celky v tu chvíli střílely s úspěšností přes 50 procent, český mistr byl ale na koni: turecký velkoklub hrál organizovaně, ale spáchal už čtyři ztráty.

Díky úspěšným otevřeným střelám se Turci rychle vrátili do utkání a minutu před koncem úvodní části si trenér Sekulič bral první oddechový čas. Po něm se domácí vzpamatovali, přičemž duel neustával v tempu. Ve formě se předvedl střelec Lukáš Palyza, jenž proměnil v rychlém sledu dvě trojky a upravil na 25:26, po něm pak Martin Kříž košem za dva body převedl vedení na stranu tuzemského celku. Nymburk v tu chvíli vedl i na doskoky (13:12).

Tým kouče Sekuliče začal těžit z euforie a zaplněné Královky a natáhl náskok až na šest bodů, ovšem pátý celek turecké soutěže se nenechal vyvést z míry a stahoval. Výrazně mu pomohlo, že Demetre Rivers, jenž měl v tu chvíli na kontě už devět bodů, si udělal v 17. minutě třetí faul a šel z palubovky. Také proto istanbulští první poločas ovládli 45:46, když trefili sedm trojek ze 14 a drželi si úspěšnost z pole o devět procent vyšší než Nymburk (48 – 57). Domácí drželi prapor díky útočnému doskoku (10).

Start druhé půle ovšem Středočechům nevyšel: během dvou a půl minuty spáchali pět faulů, z toho Rivers, po úspěšné trojce, se čtvrtým opět usedl na lavičku. Galatasaray trpělivě trestal z šestek. Po technickém koši hostů – jemuž předcházela osmá ztráta Nymburka – narostla propast na sedm bodů a kouč musel opět sahat k time outu. V tu chvíli měl Nymburk křeč: v útoku nevycházelo nic a obrana sahala k dalším a dalším faulům. Naštěstí tým nakopl po rychlém přechodu trojkou Palyza – 55:59.

Ještě blíže se domácí dostali po trojce s faulem Hrubana, který je ve druhé polovině čtvrtiny přiblížil na rozdíl pouhého bodu – 61:62. Poté ještě na jeden bod snižoval další trojkou Palyza, to však bylo nejblíž, co se domácí do konce utkání dostali. Soupeř po třetí části zásluhou lepší ofenzivy a rychlého přechodu do protiútoku navýšil náskok na 11 bodů, přičemž už vedení dokázal udržet do konce. Skvěle hrál především druhý nejlepší střelec soutěže DeVaughn Akoon-Purcell s 20 body.

Nymburští se ještě jednou dokázali přiblížit na nadějných šest bodů, na obrat ale v závěru proti dobře organizovanému soupeři nenašli síly. Nejlepším střelcem domácích, které v roce 2022 tak čekají pouze boje v Kooperativa NBL a Českém poháru, byl s 21 body včetně čtyř trojek Hruban, zápas naopak vůbec nevyšel Jerricku Hardingovi, jenž sice přidal 11 bodů, ale trefil jen čtyři ze 17 střel. Na druhé straně skončil s 20 body Akoon-Purcell, 15 přidal pivot Kelly Blackshear Jr. a 14 rozehrávač Dee Bost.

Ohlasy trenérů

Aleksandar Sekulič (trenér Nymburka): Gratuluji Galatasarayi k výhře i postupu, bohužel my v Lize mistrů letos končíme. Věděli jsme, že dnes proti takto silnému soupeři musíme vyhrát, ale nepodařilo se to. Měli jsme velmi těžkou a vyrovnanou skupinu, což výsledky ukazují, ale víme, že jsme měli několik šancí zvítězit víc zápasů. Třeba v domácím utkání proti PAOK jsme měli vyhrát, jenže to nedopadlo, a ve výsledku jsme tak o pokračování v soutěži hráli proti skvělému týmu, jakým Galatasaray bezpochyby je. Se skvělými hráči i koučem. Bohužel jsme se soupeři nevyrovnali především ve fyzičnosti – tlačil nás pod koš a v podstatě si v útoku dělal přesně to, co potřeboval. Nedokázali jsme se s tím vyrovnat. Samozřejmě jsme také nedokázali skórovat tak, jak bychom potřebovali a jak nám to obvykle jde, což bylo částečně dáno i tlakem, které utkání přineslo. Máme ale mladé rozehrávače Colbeyho a Jerricka, vlastně celý tým je poměrně mladý, takže se musíme poučit ze zkušenosti a zlepšit se propříště. V Lize mistrů končíme, ale můžeme být hrdí na to, jak jsme každý zápas odehráli. V každém jsme měli šanci vyhrát. Nedá se nic dělat, teď se těšíme na druhou část sezony v nejvyšší české soutěži. Fanoušci nebyli fantastičtí jen dnes, ale ve všech třech zápasech Ligy mistrů, skvěle nás podporují také v utkáních Kooperativa NBL. Přitom dobře víme, že pandemická situace nám nedovoluje naplnit kapacitu hal úplně, proto chceme opravdu ocenit fanoušky. Za to, jak v dnešním utkání bojovali. My jsme bojovali také, proto jim musíme za podporu poděkovat. Těším se na další zápasy, v nichž budeme bojovat úplně stejně, a věřím, že jim přineseme s výhrami také víc radosti.

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Samozřejmě velké zklamání. Když jde hráč do Nymburka, tak je to kvůli pohárům a aby je hrál pokud možno i na jaře. A my teď vypadli. Mrzí mě to hodně, protože úroveň v Lize mistrů jde opravdu hodně nahoru a je to úžasný zážitek být součástí této soutěže. Rozhodly ty dvě domácí prohry. Dnešní a ta s PAOKem, kde jsme to v koncovce prohráli. Tyto dvě prohry nás stojí postup. Něco nám tam spadlo, 86 bodů není špatné, ale měl jsem pocit, že některé střely, které nám tam v lize padají, tak nám tam dnes zaboha nechtěli spadnout. I Jerrick Harding tam měl momenty, které normálně proměňuje. Kdybychom tam měli dvakrát třikrát více štěstí, tak by se nám lépe dýchalo a třeba bychom Galatasaray více přidusili. Jenže ne a ne nám to tam spadnout, zatímco oni když potřebovali, tak si nás zkušeně zatlačili. Každý věděl, že Galatasaray je první a nic se na tom nezmění, ale přesto přijeli v plné síle. Asi střídali více, než jsou běžně zvyklí a možná nehráli na sto procent, ale hráli, co potřebovali. Velmi efektivně a velmi chytře. Po prvních třech zápasech jsme to měli 2:1 a už jsem dostával otázky, jak si zahrajeme s Galatasarayem o první místo. Já to bral za bláznovství. Ty týmy jsou ambiciozní, skvěle vedené, mají vysoké rozpočty a nic nevypouští. Stáli jsme proti špičkovým týmům. Igokea, Galatasaray i PAOK jsou silné týmy ve svých zemí a pravidelně zatápějí euroligovým celkům. Nestáli jsme proti žádným nazdárkům. A my neudělali ty dva potřebné krůčky doma s PAOKem a dnes. Je to škoda.“

Vojtěch Hruban (kapitán Nymburka): „Mrzí to samozřejmě hrozně moc. Už si nepamatuju, kdy naposledy sezona takhle skončila, jestli se to vůbec někdy stalo. Vlastně pár let zpátky jsme skončili v základní skupině. Bohužel ta skupina čtyř neodpustí vůbec nic. Nám se nepovedly koncovky dvou zápasů, a to celou skupinu rozhodlo. Pokud bychom dokázali porazit PAOK, nebo udržet ten náskok s Igokeou, bylo by to dneska úplně jinak a nemuseli bychom vyhrát. Takže samozřejmě nás to mrzí a ještě chvilku nás to mrzet bude. Těch zápasů si letos myslím bylo málo a nestalo se asi nikdy, abychom od ledna hráli už jenom českou ligu. Ve druhé půli jsme přistoupili na hru Galatasaraye, začali jsme s nimi hrát 5na5 a postupný útoky, což byla cesta, která nám nemohla vyjít. My jsme si první poločas dobře půjčovali balon, dokázali jsme si najít nějaké volné střely, nějaké lehké koše z protiútoku. Ale v druhém poločase se to úplně zastavilo. To je taková šablona našich zápasu. Jakmile jde do tuhého, tak místo toho, abychom se semkli a hráli furt stejně, tak začneme vymýšlet, předržujeme balon, moc driblujeme a ty střely jsou většinou těžký. Galatasaray má výborný hráče a tohle prostě trestali. Pak bylo vidět, že jakmile jsme s nima začali hrát 5na5, postupný útoky, tak jsme byli v podstatě bez šance. Co se týká nasazení, nemohu týmu nic vytknout. Ani jeden zápas nebyl o tom, že jsme nebojovali nebo nechtěli. Ale bylo to všechno o tom, že jsme nehráli dost dobře a dost chytře. To je takový klišé, ale tak to prostě je. Ta šablona, jak hrajeme, byla v podstatě ve všech zápasech stejná. Jsme hodně nový tým a věřím, že kdyby ta sezona byla delší, tak by si to daleko víc sedlo, ale takhle na to prostě nebyl čas.

Colbey Ross (hráč Nymburka): Těžký zápas, který neskončil tak, jak jsme chtěli. Hráli jsme proti kvalitnímu týmu, bojovali jsme a chtěli vyhrát, ale bohužel to nedopadlo. Bylo velmi důležité (zrychlit protiútok ve třetí čtvrtině), i když jsme se o to snažili v podstatě celý zápas. Tlačit na míč a rychle přecházet na útočnou polovinu, kde bychom také rychle skórovali, a celkem se nám to i dařilo. Ve výsledku nicméně rozhodovala obrana a v té jsme zkrátka měli odvést lepší práci.

Sadik Emir Kabača (hráč Galatasaraye): „Vyhráli jsme a kvalifikovali se do osmifinále mezi šestnáctku nejlepších týmů soutěže. Přistoupili jsme k utkání jako profesionálové, nebrali jsme ho na lehkou váhu. Čekají nás dva těžké zápasy v turecké lize a tento duel nás na ně velmi dobře připravil. V Lize mistrů chceme jít až na vrchol, myslím si, že můžeme. Ale je nutné jít krok po kroku.“

Ekrem Memnun (trenér Galatasaraye): „Ještě před tímto utkáním jsme věděli, že postup mezi šestnáctku nejlepších už máme zajištěný, což byl samozřejmě i náš primární cíl. Věděli jsme, že Nymburk vyhrát musí, proto jsme je naplno respektovali a přistoupili k utkání tak, jak by profesionálové měli. Soupeř bojoval a snažil se o vítězství, ale tohle je prostě život. Jsem rád, že jsem mohl v utkání využít také hráče, kteří jinak tolik příležitostí nedostávají, a zvednout jim sebevědomí. Měli dobré i horší momenty, ale celkem jsem s jejich přístupem i výkonem spokojen. Nymburku přeji hodně štěstí ve zbytku sezony. Své hráče jsem extra motivovat před zápasem nemusel, protože nás čekají dva důležité zápasy v turecké lize, takže jsme k posledním deseti dnům včetně posledního utkání přistoupili jako k druhému finálnímu týdnu letní přípravy. Takový byl plán a hráči ho splnili, trénovali tak, aby se připravili nejlépe, jak mohli, ale zároveň jsme plně respektovali soupeře. Bylo by velmi neuctivé přistoupit k zápasu jinak, a myslím, že jsme také svým výkonem dokázali přesný opak.“

pátek 19.4. - 18:00