středa 29. 12. 2021 od 18:00
96:89

29:21, 27:21, 16:20, 24:27

ERA Basketball Nymburk — BK ARMEX Děčín

Nejvíce bodů: Ross 20, Hruban 19, Harding 15, Kříž 13, Palyza 10, Benda a Gak po 6, Váňa 4, Kovář 3, Tůma 0 - Nichols 22, Šiška 7, Svoboda 15, Osaikhwuwuomwan 12, Pomikálek 10. Fauly: 29:24. TH: 26/19 - 29/19. Trojky: 11:8. Doskoky: 36:40. Ztráty: 8:10. Zisky: 4:4. Asistence: 16:17.

Basketbalisté Nymburka v dohrávce 14. kola Kooperativa NBL zvítězili nad Děčínem 96:89. Na závěr roku 2021 si tak připsali osmnáctou výhru v sezoně a jediná výhra je dělí od jistoty prvenství v základní části. Nymburk táhli Colbey Ross s 20 body a Vojtěch Hruban s 19 body, za Děčín dal 22 bodů Ty Nichols. Zápas se hrál před zaplněným hledištěm nedávno zrekonstruované haly v Poděbradech, kam se nejvyšší soutěže vrátila po 11 letech, když se zde Nymburk rozhodl sehrát své výjezdní utkání.

Děčín vyhrál čtyři z předchozích pěti utkání a i proti Nymburku ukazoval dobrou formu. Přestože den předtím hrál zápas s Jindřichovým Hradcem, ukazoval bojovnost a svou typickou agresivitu. Nymburk sice ani jednou neprohrával a neustále si udržoval mírný náskok, ale nedařilo se mu zápas rozhodnout.

Pokaždé když Nymburk utekl na rozdíl 14 bodů, dokázal se Děčín rychle vrátit zpět do hry. Stejně tomu bylo i v poslední čtvrtině, kdy se Děčínu povedlo dvě a půl minuty před koncem snížit na čtyři body, ale pak si došel pro fauly Colbey Ross, na kterém se vyfauloval hostující tvůrce hry Ondřej Šiška, a dopichem minutu před koncem definitivně rozhodl Martin Kříž. Ten si připsal double double za 13 bodů a 10 doskoků.

Do zápasu už nezasáhl Demetre Rivers, který se rozhodl z Nymburka odejít. K dispozici ještě nebyla nová posila Logan Routt.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Byl to hodně útočný zápas. My jsme ještě asi měli v hlavách vánoční náladu, hlavně při obranné práci. Nehráli jsme to, co jsme chtěli, nebyli jsme dostatečně koncentrovaní. Ale hlavní je, že jsme nakonec vybojovali vítězství. Zápas jsme kontrolovali, i když tam byly lepší i horší momenty. Udělali jsme tam zbytečné fauly, znervózněli jsme a dali jsme soupeři čuchnout, ale v koncovce jsme zahráli dobře. Byla tam zkušenost, kvalita správná rozhodnutí.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Určitě to nebyl zápas podle našich představ. Něco jsme si řekli před zápasem, ale hlavně na obrané polovině jsme to naprosto neplnili. Nechci shazovat Děčín, ale nemůžeme dostávat téměř 90 bodů od těchto soupeřů. Jestli chceme pokračovat v lepších dojmech, tak určitě musíme obranu zlepšit. Děčín tuto agresivní hru ukazuje dlouhodobě, i když se tam hráči mění. A to je hra, která nám letos moc nevyhovuje. Musíme na tom zapracovat. Nakonec byly na naší straně zkušenosti. Já se cítím stále lépe, sebevědomí jde nahoru. Jsem rád, že jsme se už trefil z dálky i v zápase. Škoda, že to nepřišlo dříve.“

Tomáš Grepl (trenér Děčína): “My jsme odehráli skvělý zápas. Byl to přitom druhý zápas ve dvou dnech. Chci hráčům za to poděkovat. Pro nás byl klíčový včerejší zápas s Jindřichovým Hradcem, který jsme museli vyhrát. Dnes jsme přijeli s tím, že můžeme vyhrát. Byly Vánoce, nymburští hráči měli nějaké volno, zatímco my byli v tréninkovém procesu delší dobu. To nám umožnilo, že jsme byli rovnocenným soupeřem, za což jsme rádi. Prohra je ale prohra. Je to škoda, protože za tři roky jsme nikdy nebyli proti Nymburku blíže k výhře než dnes. Domácí tým je ale zkušený a nepustil nás blíže. Harding s Rossem jsou tak kvalitní hráči, na které teď ještě nemáme. Nymburk k tomu přistoupil seriózně, kouč Sekulič je nenechal vydechnout. Ale ve druhé půli netrefil otevřené střely, které normálně dává. To nás udrželo ve hře. Přitahovali jsme se, cítili jsme šanci, ale jiná věc je Nymburk skutečně porazit a tak daleko ještě nejsme. Nicméně ten dnešní výkon je pro nás povzbuzením do dalších zápasů. Tady ta hala v Poděbradech je naprosto skvělá a zasloužila by si více takových zápasů. Můžeme být rádi, že v Česku vznikla taková hala. Pro nás to prostředí navíc bylo výhodou, protože Nymburk nehrál ve své domácí hale.“

Matěj Svoboda (hráč Děčína): „Poslední měsíc se nám celkem daří, naše hra dostává tvář. Do zápasu jsme šli s tím, že nemáme co ztratit. Dnes jsme byli po celý zápas pro Nymburk rovnocenným soupeřem a nemáme se za co stydět. Celých 40 minut jsme je dostávali pod tlak a museli s námi hrát až do konce. Podali jsme skvělý výkon, ale i to je na Nymburk málo. I když jsme kousali, tak Nymburk ukázal kvalitu a pohlídal si to. Nymburk měl hodně faulů a my měli hodně šestek, což nás drželo ve hře. Nymburk také asi neměl nejlepší den, což nám k tomu nahrávalo. Tady v poděbradské hale jsem byl poprvé a líbilo se mi to tu. Je fajn, že se hala takhle zrekonstruovala. Využívají to mládežnické nároďáky, což je super. Chtělo by to v Česku více takových hal.“