sobota 2. 4. 2022 od 17:00
110:68

29:18, 30:13, 31:18, 20:19

ERA Basketball Nymburk — BK Opava

Nejvíce bodů: Harding 21, Ross 19, Palyza 14, Hruban 13, Kovář, Tůma a Rylich po 8, Routt 6, Benda a Gak po 4, Kříž 3, Kábrt 2 - Slavík a Jurečka po 15, Švandrlík 13, Mička 10. Fauly: 30:26. TH: 25/22 - 33/27. Trojky: 12:7. Doskoky: 37:36. Ztráty: 10:25. Zisky: 18:6. Asistence: 21:13.

Basketbalisté Nymburka v dohrávce 1. kola nadstavby Kooperativa NBL deklasovali Opavu 110:68. Slezané sice v této sezoně Nymburk dvakrát porazili, ale tentokráte byli od začátku bez šance a Nymburk po jednom z nejlepších výkonů v sezoně ukázal, že už nehodlá dopustit, aby se opakovala porážka z finále Českého poháru. Nejlepším střelcem byl s 21 body Jerrick Harding, Colbey Ross přidal 19 bodů.

Opava přijela bez svého kapitána Jakuba Šiřiny a Nymburk toho dokázal velmi dobře využít. Od začátku vytvářel velký tlak na další dva rozehrávače Radovana Kouřila a Radima Klečku. Výsledkem bylo hned 25 ztrát Opavy a 18 zisků Nymburka, což je nový rekord sezony KNBL. Hned šest zisků měl Martin Kříž. Pouze Ty Nichols z Děčína měl v této sezoně v zápase ještě o jeden zisk více.

Nymburk hrál velmi agresivně v útoku i v obraně a už v první čtvrtině získal dvouciferné vedení, když Tůma s Křížem načali trojkami šňůru 10:0. Přelom první a druhé čtvrtiny pak patřil Rossovi, který patřil k hlavním lídrům. Když se pak rozstřílel i Harding, měl Nymburk už v první půli náskok 30 bodů.

Nic se nezměnilo ani po pauze, kdy náskok domácích narostl až na 47 bodů. Hosté se trápili s důslednou obranou a těžko se prosazovali. To Nymburk si hru užíval a pouštěl se i do exhibičních akcí, jako když Ross nahodil míč o desku na smeč Gorjokovi Gakovi. Pěknou smečí po brejku se blýskl i odchovanec Filip Kábrt.

Nymburk zakončí nadstavbu v pondělí od 18:00 doma proti USK Praha.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Je to velké vítězství. Hráči od začátku hráli opravdu naplno, dobře bránili. Opava postrádala svého klíčového rozehrávače, který byl jedním z jejich nejlepších hráčů v předchozích zápasech. To pro nás znamenalo o trochu lehčí práci a dokázali jsme toho využít. Ale bez ohledu na to jsme si takovou výhru naším výkonem zasloužili. Každý na hřišti se o to zasloužil. Dnes jsem s výkonem opravdu spokojený. Samozřejmě jsou tam pořád věci, které je třeba zlepšit, ale soustředění tam bylo po celých 40 minut. My se nekoukáme na tabulku, pro nás je každý zápas velmi důležitý. A tato výhra nám určitě dodá před play off určité povzbuzení, což se bude hodit, protože v play off musíme naplnit očekávání. Když si hráči užívají zápas a jsou šťastní a spokojení stejně jako fanoušci, tak pak je to pro mě jako trenéra snadná práce a mohu si zápas jen užívat. A to se dnes stalo. Ale musíme se z toho poučit a přenést si tuto hru do dalších zápasů.“

Petr Czudek (trenér Opavy): „Dnes je hodnocení jednoznačné. Nymburk na nás nastoupil velmi agresivně v obraně i v útoku a ani v jedné čtvrtině jsme nebyli důstojným soupeřem. Byly tam dobré momenty a individuální výkony Kuby Slavíka či Honzy Mičky, který se dobře popral s minutama, ale celkově musím pogratulovat Nymburku. Dnes jasně ukázal, kdo je tu pánem. K tomu, abychom porazili Nymburk, tak se musí sečíst spoustu věcí, na naší straně plusových a na straně Nymburka mínusových. A Nymburk dnes hrál velmi lehce, u nás byla trochu brzda v tom, že jsme věděli, že v pondělí hrajeme velmi důležitý zápas s Ústím. A to když se sečetlo, tak je výsledek jaký je. Chyběl nám Kuba Šiřina jako kapitán a tahoun. Nymburk toho využil a vytvořil obrovský tlak na naše rozehrávače, u kterých jsem měl obavy, aby kvůli faulům vůbec dohráli. Samozřejmě jsme tu chtěli vyhrát, ale karty byly rozdány tak, jak byly rozdány a dnes jsme prostě neměli nárok.“

Jakub Tůma (hráč Nymburka): „Trochu jsme změnili styl naší hry, především agresivitu v obraně. Snažíme se hodně presovat. Je pravda, že jsme si s Opavou chtěli trochu spravit chuť po Českém poháru a myslím, že se nám to podařilo. Nám se povedlo vstoupit do zápasu s energií, s jakou jsme vstoupit chtěli. Absence Kuby Šiřiny nám sice hrála do karet, ale na utkání jsme byli dobře připraveni. Myslím, že výsledek jsme si za předvedenou hru zasloužili. Dnes to byl krásný týmový výkon, i když někteří hráči dali více bodů jiní méně. Před play-off je takové výrazné vítězství nad Opavou dobrým počinem. Dodalo nám to nějaké sebevědomí do utkání s Opavou. Do začátku play-off nám chybí jeden zápas s USK, i v něm bychom chtěli předvést stejný výkon jako dnes.“

Jakub Slavík (hráč Opavy): „Dneska byl Nymburk jednoznačně lepším družstvem na hřišti, my jsme se trápili jak v útoku tak s návratem zpátky do obrany. Myslím si, že Nymburk nám měl co vracet za Český pohár a že si chtěli spravit chuť a vrátit nám to zpátky. To se jim dneska drtivým vítězství vcelku povedlo. Nemyslím si, že Nymburk hrál dnes výrazně jinak, oni jsou stále rychlí a tvrdí směrem do koše, jak hrají celou sezonu. Pro nás bude teď důležitější se soustředit na domácí zápas proti Ústí, kdy nám jde o udržení druhého místa v tabulce. Absence Kuby Šiřiny je cítit. Je to náš ústřední rozehrávač, který tvoří hru pro ostatní. Na rozehře jsme se dneska trápili. Nymburk nás dobře presoval a pramenily z toho i naše ztráty.“

čtvrtek 18.4. - 18:00

pátek 19.4. - 18:00