neděle 6. 3. 2022 od 18:00
88:102

28:23, 27:19, 22:34, 11:26

BK Opava — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Šiřina 29, Markusson 20, Kouřil 11 - Harding 30, Ross 19, Hruban, Kovář a Routt po 9, Benda a Kříž po 8, Tůma 5, Váňa 3, Gak 2, Rylich 0. Fauly: 28:24. TH: 26/21 - 28/23. Trojky: 13:11. Doskoky: 32:32. Ztráty: 11:8. Zisky: 2:4. Asistence: 22:16.

Basketbalisté Nymburka oplatili Opavě porážku, když v 8. kole nadstavby Kooperativa NBL vyhráli na jejím hřišti 102:88. V poločase přitom český šampion prohrával o 13 bodů, ale po změně stran zlepšil obranu a pod taktovkou Jerricka Hardinga a Colbeyho Rosse, kteří se postarali o 30 a 19 bodů zápas otočili. Zajistili si tak definitivně prvenství v tabulce a nejlepší nasazení pro play off.

Opava opět ukazovala, že se umí na Nymburk nahecovat, k čemuž přispělo i téměř 1500 diváků v hale. Zatímco za Nymburk se v úvodních pěti minutách dokázal prosadit jen Martin Kříž, domácím padalo do koše téměř vše a rychle získali dvanáctibodový náskok.

Nymburk pozvedli střídající hráči Colbey Ross a Logan Routt a brzy se povedlo srovnat krok na 30:30. Opava dobře bránila nejlepšího střelce Nymburka Jerricka Hardinga, Vojtěch Hruban si udělal rychle tři fauly a hosté tak měli problémy najít střelce.

Naopak Opava ho našla v Jakubovi Šiřinovi, který byl téměř neomylný a už v poločase měl na kontě 23 bodů. Právě jeho trojky v závěru poločasu opět překlopily skóre na stranu Slezanů, kteří šli do druhé půle s náskokem 13 bodů.

Ještě na začátku druhé půle dal Šiřina dvě rychlé trojky, ale pak už se hrálo hlavně podle nymburských karet. Hosté výrazně zlepšili obranu a postupně začali ztrátu stahovat. A to hlavně zásluhou Hardinga, který se rozhodl vzít zápas na sebe a ve třetí čtvrtině zaznamenal 17 bodů. Najednou byl nezastavitelný a před poslední čtvrtinou už to bylo jen o bod.

Skvěle zahráli i náhradníci Nymburka Ross, František Váňa, Gorjok Gak a Luboš Kovář, kteří dovedli tým do vedení. V poslední části už to bylo hlavně o Nymburku, když Opavě odešla střelba a už domácí neměli sílu vzdorovat.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Pokaždé, když přijedeme, hraje Opava úžasně a s velkou energií. My ale našli způsob, jak se tomu vyrovnat a zdolat je. Skvělou práci odvedla naše lavička. To bylo klíčové. Velmi obdivuji Šiřinu, který je veterán, ale létá po hřišti jak dvacetiletý. Dělal nám problémy, ale ve druhé půli už jsme si s ním poradili. Nikdo nechtěl prohrát.“

Vojtěch Hruban (hráč Nymburka): „Dnes to byl opravdu dobrý zápas. Rozhodovalo se v poslední čtvrtině, kdy jsme trochu přitlačili v obraně, Opava už neměla tak jednoduché střely, zatímco my si dokázali dojít pro pár trestných hodů, náš náskok narostl a dokázali jsme zápas zlomit. První poločas to od nás bylo takové ospalé a dělal nám problémy Kuba Šiřina. Hrálo se ale ve vysokém tempu a jim síly docházely. My na ně navíc zatlačili a už jsme jim nedovolili nic lehkého. Byl to dobrý týmový výkon.“