sobota 12. 3. 2022 od 17:30
78:111

16:29, 21:26, 23:26, 18:30

Basket Brno — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Mickelson 15, Marko 12, Mišula 10 - Ross a Hruban po 18, Harding 16, Benda a Kříž po 13, Palyza 12, Routt 8, Váňa a Gak po 6, Kovář 1, Tůma a Rylich po 0. Fauly: 25:24. TH: 19/11 - 32/26. Trojky: 9:7. Doskoky: 33:48. Ztráty: 17:14. Zisky: 10:9. Asistence: 15:13.

Basketbalisté Nymburka si zahrají finále Českého poháru. V sobotním semifinále Louda Auto Final 4 v Lounech jasně přehráli Brno 111:78, když předvedli skvělý týmový výkon. Hned šest hráčů mělo dvouciferný počet bodů. V nedělním finále se od 19:00 v přímém přenosu ČT Sport střetnou s Opavou, která v druhém semifinále porazila Pardubice 103:89.

Nymburk nasadil do utkání i Lukáše Palyzu, který hrál poprvé od konce ledna. Vojtěch Hruban pak šel do zápasu rovnou z postele, když ještě noc před utkáním měl vysokou teplotu. Oba reprezentanti však patřili k důležitým postavám.

V úvodu byl ale hodně vidět jiný reprezentant Martin Kříž, který proměňoval koše s faulem. Po příchodu do hry pak táhl ofenzivu Colbey Ross a už v první čtvrtině si Nymburk vybudoval dvouciferné vedení a to postupně navyšoval.

Každou chvíli byl pro brněnskou obranu nebezpečný někdo jiný. Jerrick Harding dokonce v závěru poločasu málem předvedl akci roku, když se po úniku středem pustil do dunku přes Huntera Mickelsona. Míč ale v obroučce neskončil.

V úvodu druhé půle táhl útok Hruban a náskok narostl přes třicet bodů. Pak sice Brno začalo trochu snižovat, k čemuž pomohly trojky Romana Marka, ale následně zafungoval presink dvojice Ross - Hruban, kteří dvakrát po sobě obrali o míč Richarda Bálinta a snadnými koši zápas definitivně rozhodli. Nakonec z toho byla nejvyšší výhra nad Brnem v sezoně.

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): „Byl to velice důležitý zápas a tomu odpovídala naše koncentrace. Hrajeme o pohár, museli jsme se dobře připravit a předvedli jsme velmi dobrý výkon s dobrou exekucí herního plánu. A hráči se soustředili od první do čtyřicáté minuty. A jestli to dnes byl výkon na úrovni Ligy mistrů? Víte, já nikdy nikoho nepodceňuju a pro nás je každý zápas jako Liga mistrů. Máme respekt ke všem soupeřům v české lize, které jsou dobré, s dobrými trenéry a každý nás tu chce porazit. Ve finále nás čeká Opava, a protože půjde o trofej, bude to jiný zápas než ten před pár dny u nich, kdy jsme vyhráli. Budou tam jiné emoce, jiná koncentrace a my na ně musíme být nachystaní - zejména na trojkovou palbu a útočné doskoky. To bude klíčové.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Jedna věc je, že to pro nás byl šestý zápas za 12 dní, druhá věc je naše obrana. Všude jsme byli o krok pozdě, Nymburk dobře rozebral náš taktický plán, zkoušeli jsme pak v obraně udělat pár změn, ale dnes naše obrana byla špatná. Pak se to přeneslo i do celkové nálady v utkání, protože Nymburk na nás vytvářel obrovský tlak a přehrával nás ve všech směrech, za což mu patří velký kredit. Od první minuty nám ukázal, že chce kontrolovat vývoj utkání. Tahali jsme dnes nohy, byli jsme pomalí, nebyli jsme dost agresivní v obraně. Ví se o nás, že hrajeme nátlakovou, celoplošnou obranu, dnes jsme se do toho ale vůbec nebyli schopní dostat a Nymburk má kvalitu, kterou musíme respektovat a kterou nám dnes naplno ukázal.”