úterý 13. 12. 2022 od 18:30
69:73

20:19, 17:21, 16:19, 16:14

ERA Basketball Nymburk — KK Igokea

Nejvíce bodů: Klassen 14, Simmons 13, Watson 11, Kovář 10, Kříž 8, Lockett 6, Palyza 4, Benda 3, Tůma, Rylich a Ivanauskas po 0 - Crawford 22, Tanaskovič 18, Josilo 8. Fauly: 16:17. TH: 24/16 - 18/11. Trojky: 7:6. Doskoky: 53:42. Ztráty: 15:9. Zisky: 5:9. Asistence: 20:20.

Basketbalisté Nymburka už jsou bez šance na postup ze základní skupiny Ligy mistrů. V předposledním zápase podlehli doma Igokee 69:73 a s jedinou výhrou už zůstanou na posledním místě skupiny. Nic na tom nemůže změnit ani zápas v Bilbau, který se hraje za týden. Český šampion sice v Praze na Královce celý zápas dotahoval mírný náskok soupeře, ale bosenský celek nakonec výhru uhájil.

Nymburk nutně potřeboval vyhrát, ale právě důležitost zápasu jakoby hráčům svazovala nohy a ruce. Podobně na tom ale byl i soupeř, a tak se hrálo hodně fyzické utkání s mnoha nevynucenými chybami a nevyužitými jasnými pozicemi. Hodně naznačil už úvod zápasu, když za první čtyři minuty padl jediný koš.

Šňůra 7:0 přinesla Nymburk v první čtvrtině vedení, ale za stavu 24:22 přišlo několik ztrát domácích, čehož soupeř využil k získání menšího náskoku. I ten Nymburk ve třetí části smazal, jenže klíčová pasáž přišla za stavu 44:44, kdy následoval další menší výpadek a Igokea odskočila na osm bodů.

Nymburk ještě mohl zápas zvrátit, za stavu 65:68 měl několik příležitostí na srovnání, ale své šance nevyužil, když stejně jako soupeř čtyři minuty neskóroval. Celkem v posledních šesti minutách dali jediný koš ze hry a Igokea si už výhru pohlídala.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Těžko můžeme vytknout hráčům něco kolem bojovnosti a obrany. V útoku byly nějaké chyby. Myslím, že v první půlce jsme měli docela dost volných střel za tři a je škoda, že jsme některé z nich neproměnili. Občas jsme měli i nějakou blbou ztrátu, protože se to hrálo naplno a občas tam hráči byli i na hraně sil. Ale nemyslím si, že bychom byli horším týmem. Možná byl soupeř o malilinko lepší, ale určitě byli šťastnější. Vyhráli jsme doskoky. Na asistence jsme byli nastejno. Ztráty nebyly nejlepší a samozřejmě ta střelba... Jsou zápasy, kdy dáváme hodně a méně bráníme, teď to zase bylo opačně. Škoda, že jsme nedokázali skloubit tu dobrou obranu s lepším útokem. Čeká nás v sezoně spousta zápasů. Ještě pořád máme zápas v Bilbau, kde už není ani teoretická šance. Ale to nevadí, hrajeme o to, abychom byli lepší, jak hráči, tak tým a měli jsme lepší formu do zápasů v lize. Když do zápasu vstoupíme naplno, tak jsme schopní bránit a teď to jen musíme ukázat i v lize.“ Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Je to několikátý zápas, co se dotáhneme a dáme do toho hrozně moc energie, ale pak přijde zkrat, soupeř nás potrestá a najednou z remízy je to najednou zase o pět bodů. Nepovedou se nám dvě minuty, což nás trápí celou sezonu, a je z toho bohužel prohra. Dnes jsme bojovali tak, jak máme v každém zápase. Namotivovaní s tím, že chceme vyhrát, i energií, ale když nedáme koš, tak nemůžeme vyhrát.“ Martin Kříž (hráč Nymburka): „Měli jsme taktiku a chtěli jsme zastavit Raye s Crawfordem. U Kendricka se nám to celkem povedlo, ale jsou to tak zkušení hráči, že když na ně hrajeme dlouho předskok, tak to pak začnou dřív pouštět z ruky a hledat spoluhráče, což nám trochu dělalo problém, jelikož jsme si nepohlídali sběhy pivotů. Naše úspěšnost střelby byla dnes bídná, ale tím to nebylo. Spíše nás pohřbily zbytečné ztráty. Já tam také jednu měl. Místo toho, abychom šli do protiútoku, jsme ztratili míč a dostali koš. To zápas rozhodlo. I nějaké šestky nám tam chyběly. To se v tak vyrovnaném utkání načte. Rozhodují maličkosti. Nedá se nic dělat a poslední zápas v Bilbau pro nás bude už jen o napravení reputace. Ani výhra o 50 bodů nám už nepomůže. Ale musíme tam jet to odehrát co nejlépe a užít si ještě jeden zápas v této skvělé soutěži. Celou sezonu nás provází, že jsme schopni se vyhrabat ze ztráty, ale pak zas přijde výpadek, delší časový úsek nejsme schopni dát koš a to nás pak stojí zápas. První cíl v podobě postupu ze skupiny nevyšel, ale bylo by nerozumné říkat, že je to konec. Před námi jsou další dva cíle. A to vrátit k nám Český pohár a obhájit titul v české lize. Je stále o co hrát. I v lize máme prohry, tolik jich dlouho nebylo, takže nás čeká boj. Když ale budeme plnit to, co chceme, tak se určitě vrátíme do role dominantního týmu a favorita. Ta sezona od začátku nebyla úplně obvyklá. Měnil se trenérský tým po dvou odehraných kolech Ligy mistrů. Minimálně zápas na Igokee nám hodně chyběl, protože si myslím, že jsme měli na to je porazit. Tým jde ale postupným tempem nahoru a já věřím, že to půjde výš a výš a vrátíme se na vlnu domácího favorita a vezmeme si zpátky Český pohár a obhájíme titul.“