středa 12. 10. 2022 od 18:00
83:69

17:23, 26:23, 17:13, 23:10

ERA Basketball Nymburk — SLUNETA Ústí nad Labem

Nejvíce bodů: Gibbs a Simmons po 15, Kříž 12, Ivanauskas 10, Lockett 9, Watson 8, Benda 6, Palyza a Tůma po 4, Rylich a Novák po 0 - Martin 21, Callahan 14, Pecka 12. Fauly: 17:16. TH: 14/11 - 12/6. Trojky: 10:9. Doskoky: 41:32. Ztráty: 7:11. Zisky: 3:2. Asistence: 22:16.

Basketbalisté Nymburka v dohrávce 2. kola Kooperativa NBL porazili doma Slunetu Ústí nad Labem 83:69. Obhájce titulu přitom v první půli prohrával už o 17 bodů, ale ještě do poločasu se dokázal do hry vrátit a ve druhé půli skóre otočit ve svůj prospěch. Po třech zápasech tak má na kontě dvě vítězství a posunul se na třetí místo tabulky za neporažené Brno a Děčín. Nejlepšími střelci Nymburka byli s 15 body Gerel Simmons a Sterling Gibbs. Za Ústí měl 21 bodů Kristopher Martin.

Nymburk chtěl v prvním domácím utkání sezony ukázat, že minulé zaváhání s Děčínem bylo výjimkou, jenže vstup do zápasu se mu vůbec nepovedl. Naopak Ústí s vědomím, že nemá co ztratit, hrálo uvolněně a trefovalo vše, co zvedlo. Po 14 minutách hry tak Sluneta vedla 39:22.

Pak se ale domácí přeci jen probudili. Pomohly k tomu trojky Sterlinga Gibbse a Martina Kříže a především zvýšené úsilí v obraně a rychlejší přechod do útoku, který často táhl Eric Lockett. Gibbs trefil další dvě trojky a ještě před půli ztrácel Nymburk už jen bod.

Ústí hrající v malé rotaci i bez svého hlavního střelce Spencera Svejcara se drželo až do konce třetí čtvrtiny. Jenže pak sedm minut nedalo ani bod a Nymburk si vytvořil dvouciferný náskok, který už si pohlídal. Pro Nymburk to byla 60 výhra v řadě ve vzájemných zápasech a 240. výhra v domácím prostředí za sebou.

Roberts Štelmahers (trenér Nymburka): „jsme rádi, že jsem vyhráli první domácí utkání Bohužel jsme do něj vstoupili velmi pomalu. Nevím, co bylo důvodem. Ale je třeba i ocenit soupeře, který hrál srdcem a předváděl dobrý basketbal. Pak jsme ale přidali na obraně a soupeře unavili. Přidali jsme na agresivitě a nasazení. Je jedno, proti komu hrajete, ale jako profesionál musíte neustále hrát na sto procent. Také jsem trochu upravil obranu, protože nám to tam moc nefungovalo. Chtěl jsem po hráčích, aby byli agresivnější na míč a to pomohlo. Dostávali jsme se pak k protiútokům. Je před námi ještě celá sezona a víme, na čem musíme pracovat. Musíme najít způsob, jak mnohem jednodušeji skórovat. Erik Lockett nás pak více tlačil do protiútoků a to nám pomohlo. Pak získáte sebevědomí, trefíte i trojky a hraje se mnohem jednodušeji. Do dalších zápasů si musíme přenést tu agresivnější tvář hry. Máme širokou lavičku,t ak toho musíme využít, hrát agresivně a zároveň chytře.“

Jan Šotnar (trenér Slunety): „za dva roky jsem hrál proti Nymburku už snad třinácté utkání a zatím nikdy se nám nepovedl vstup do zápasu jako dnes. odehráli jsme nejlepší poločas v sezoně, na kterém můžeme stavět. Vedli jsme o 17 bodů, hráli jsme dobrou týmovou obranu, nikdo nezmatkoval, v útoku to bylo týmové, skvěle zahrál rozehrávač Callahan, který dnes ukázal, že je to dobrý hráč. Jenže pak Nymburk i přes naší dobrou obranu trefil těžké střely a vrátil se do zápasu. Gibbs trefil těžké trojky, stejně tak Kříž. Škoda. kdybychom je déle udrželi ve větší ztrátě, tak mohli více znervóznět. My dnes hráli bez tří hráčů včetně Svejcara, ale paradoxně nám to pomohlo, že se tým více semknul. Doufám, že se kluci uzdraví a budeme s nimi ještě silnější. našim cílem dnes bylo se chytnout před sobotou, kdy jedeme na Slavii a potřebujeme tam vyhrát. Pokud předvedeme výkon jako dnes, tak bychom tam měli obstát.“

Sterling Gibbs (hráč Nymburka): „První půlka nebyla dobrá. Soupeř nastoupil agresivně a dával střely. My naopak byli pomalí a museli jsme tak od začátku dotahovat. Opět se ukázalo, co nás trápí a na čem se snažíme pracovat. Pak jsme ale začali mnohem více běhat, hru jsme zrychlili a zlepšili jsme obranu. To nám pomohlo rychle se vrátit do zápasu. Já tam dal nějakou trojku, Martin Kříž také zahrál velmi dobře, dodal nám jiskru a ukázal, proč je kapitán. A ke zrychlení hry pomohl Erik Lockett. To je jeho hra. Pomohlo nám to ke snadným košům. na tomhle se snažíme pracovat a musíme takhle běhat mnohem více. když dáte pár snadných košů z protiútoků, hraje se mnohem lépe, než když musíte pořád dobývat zataženou obranu.“

Kristopher Martin (hráč Slunety): „Věděli jsme, že nás tu čeká těžké utkání proti agresivnímu soupeři. Pokusili jsme se tedy na ně vlétnout, než oni vlétnou na nás. Ale když hrajete proti tak dobrému týmu, dá se očekávat, že se mu podaří vrátit zpátky do zápasu. My se snažili udržet kontrolu v zápase a držet se jich. Nemůžeme se vymlouvat na malou rotaci. Snažili jsme se dál hrát naplno, ale prostě to pak už nestačilo. Ale na tomhle výkonu se dá stavět. Ty první dva zápasy jsme už hodili za hlavu a teď se snažíme odrazit k lepším výkonům. V tom by nám dnešek mohl pomoci.“