středa 5. 4. 2023 od 18:00
99:77

27:22, 29:22, 24:17, 19:16

ERA Basketball Nymburk — BK Opava

Nejvíce bodů: Boeheim 17, Palyza 16, Kovář 14, Rylich 11, Lockett 10, Kříž 8, Benda 7, Sehnal 7 (+10 asistencí), Gilyard 5, Tůma 4, Watson a Váňa po 0. Fauly: 23:28. TH: 29/16 - 25/19. Trojky: 19:8. Doskoky: 35:45. Ztráty: 13:16. Zisky: 8:7. Asistence: 23:16.

Basketbalisté Nymburka v dohrávce 8. kola nadstavby Kooperativa NBL zvítězili 99:77 nad Opavou. obhájce titulu si pomohl zejména skvělou střelbou za tři body, když 19 trojkami zaznamenali druhý nejlepší výkon sezony a jen o dvě trojky zaostali za rekordem soutěže. Nymburk si výhrou upevnil první pozici v tabulce, kde má dvě kola před koncem náskok jedné výhry na druhé Brno a také lepší vzájemné zápasy. V sobotu proti Kolínu si tak už může první místo pro play off definitivně zajistit.

Už úvodní minuty naznačovali, že dnes se bude dařit střelcům, když prvních sedm košů bylo za tři body a to z osmi pokusů. Zejména Jimmy Boeheim v dresu Nymburka trefil první tři své trojkové pokusy.

Přesto to byla Opava, kdo se dostal do vedení, když šňůrou 11:0 odskočila na 20:12. Jenže Nymburk pak zabral, držel vysoký standard při střelbě z dálky a Lukáš Palyza s Lubošem Kovářem nastartovali tým ke šňůře 17:0 a k obratu na 35:22, což byla rozhodující fáze zápasu.

Nymburk si poté udržoval vedení, a i když se Opava snažila se zápasem něco udělat a bojovala, nedokázala se dotáhnout. A to i přesto, že si připsala 20 útočných doskoků, z nichž vytěžila 27 bodů. Ani to ale na 19 trojek Nymburka s úspěšností 52,8 procent ale nestačilo.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „V prvním poločase nám šňůra trojek pomohla, abychom vrátili Opavě ten mírný náskok, který si vytvořila. Přeci jen dát sedm trojek z deseti pokusů není málo. V obraně jsme na začátku nebyli úplně nachystaní. Nevím proč. Musíme to s klukama probrat. Věřím, že to bude příště lepší. Dneska bych pochválil kluky za pohyb míče v útoku. Měli jsme slušnou přechodovou fázi, nájezd a vyhození míče, které nám generovaly spoustu volných pozic. Určitě bych našel nějaké drobnosti, které bychom měli řešit lépe. Chybiček nebylo mnoho. Musíme se ale koncentrovat na doskok pod oběma koši. Stříleli jsme dobře z dálky a je to potěšující hlavně proto, že do střelby bylo zapojeno více hráčů. Těší mne také to, že jsme mohli zapojit do hry jedenáct hráčů s významnější minutáží. To nám umožní držet tempo v přechodové fázi. Zatím se nám to vždy vyplatilo, protože jsme ve druhém poločase živější a máme více energie na rychlé protiútoky. Myslím, že celému družstvu pomohlo, že se na začátku střelecky dařilo Jimmy Boeheimovi, i když v našem týmu je hodně dobrých střelců z dálky. Pokud najdeme podobné pozice, jako měl Jimmy, většina z našich hráčů bude úspěšná. Mají solidní procenta střelby, na tréninku si přidávají. Průběh zápasu pomohl tomu, že lavička žila zápasem, já jsem také utkání prožíval. Apelujeme na hráče, že se blíží play-off, že je jedno, kdo dává body a že musíme působit jako tým a pak to bude dobré.“

Petr Czudek (trenér Opavy): „Prvních pět minut jsme vyhrávali, ale pak nás soupeř zasypal trojkami, měl šňůru 17:0 a to rozhodlo zápas. My jsme se připravovali na to, že po té porážce s Ostravou bude hrát Nymburk s větší energií, ale nechali jsme mu otevřené střely, a když necháte hráče Nymburka rozstřílet, tak se to pak těžko zastavuje. Mrzí mě to, protože jsme přijeli vyhrát. Jsme jediní, kdo z té nejlepší osmičky Nymburk neporazil a to jsme chtěli změnit. Výborná střelba trojek nám to nedovolila, ale my jsme to domácím usnadnili tím, že jsme je nechávali volné. Výborný výkon předvedl Kuba Slavík, který teď hraje s velkou energií, a je vidět, že mu zvedla sebevědomí ta nedávná pozvánka do reprezentace. Moc nám dnes nepomohla lavička, naopak čeští hráči Nymburka z lavičky to vzali pod svá křídla jako Palyza s Křížem a ti to rozhodli. My teď hrajeme v křeči a dá se říci, že většina týmu je pod dekou.“

František Rylich (hráč Nymburka): „Oba týmy jsou střelecky založené a dá se vždy čekat hodně trojek, ale dnes nám to opravdu sedlo. Hlavně na začátku to padalo hodně. Klíčová pasáž byla mezi první a druhou čtvrtinou, kdy jsme dobře bránili, trefovali se a udělali jsme si náskok, který jsme pak uhájili. Mě osobně hodně pomohlo to, že jsme se rozstřílel v první lize za Polabí a přenesl jsem si to i sem, když mi pak na konci taky něco padlo. Pak tam byl i ten kuriózní koš, o kterém bych se raději ani nebavil. Prostě jsem padal, tak jsem si řekl, že míč raději zahodím, než abych s ním spadl do autu. No a míč nakonec skončil v koši. Něco takového by se povedlo asi jen jednou za sta pokusů. Zatím si z toho kluci srandu nedělali, ale v příštích dnech asi pár vtípků uslyším.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Jsme rádi, že nám to od začátku padalo, a to i přesto, že ten úvod zápasu od nás opět nebyl moc přesvědčivý a prohrávali jsme. Trochu s tím bojujeme a z posledních sedmi zápasů jsme první minuty měli v pěti špatné. V domácím prostředí se ale rozběhneme a máme úseky, jako dnes mezi první a druhou čtvrtinou, kdy jsme zápas rozhodli. Ale na venkovních palubovkách to nejsme schopni zopakovat. Měl by být výkon od nás stálejší a ne, že odehrajeme čtyři zápasy na dobré úrovni, a pak přijde pád jako v Ostravě. Při tom obratu se povedlo dobře zahrát signály, které vyšly na mě a já se chytil nájezdy a pak mi padly i trojky. Jsem rád, že po delší době byl ten zápas v podobě, v jaké bychom chtěli hrát, to znamená ve druhé čtvrtině soupeři utéci a pak si vedení hlídat až do konce. Z té dobré ofenzivní euforie pak vyplynul i ten šťastný koš Fandy Rylicha, který nám všem ještě více zvedl náladu. Naopak soupeře deprimoval. Mě tam bránil myslím Švandrlík a reagoval na to slovy: To není možné, borec spadne, zahodí míč a je z toho koš.“

Jakub Slavík (hráč Opavy): „Začátek zápasu, přesněji konec první čtvrtiny a začátek druhé jsme byli v obraně všude pozdě, nechávali jsme soupeře volného na trojce a tomu se extrémně dařilo. Za poločas dali deset trojek, což je pro ně super a pro nás velmi špatné. To se pak těžko hraje. Dostali jsme 99 bodů a s takovým číslem se nedá vyhrávat zejména na půdě soupeře jakým je Nymburk. Dneska jsme cítili šanci na výhru. Já jsem sice dal hodně bodů, ale můj individuální výkon jde stranou, důležitější je výhra týmu. Dnešní prohra nám ztenčila šance na vyhnutí se předkolu. Pro nás se nic nemění. Nevěšíme hlavy dolu, i když možná budeme muset do předkola. Na druhou stranu už za pár dní uvidíme, zda by eventuální předkolo pro nás bylo špatné nebo nikoliv. Také se může stát, že nám předkolo může pomoct. Ve třetí čtvrtině jsme přišli o Martina Gniadka, což byl citelný zásah do naší rotace. On je naším pilířem na hřišti i mimo něj. Jeho dvě technické chyby znamenaly konec v zápase, ale i s takovými komplikacemi se musíme naučit žít a hrát dál.“

pátek 19.4. - 18:00

pondělí 22.4. - 18:00